Strona główna Dzieci Kiedy zacząć wychodzenie z pieluch

Kiedy zacząć wychodzenie z pieluch

1649
0
wychodzić z pieluch
Wychodzenie z pieluch to czasami długi i żmudny proces adaptacyjny

W życiu każdego dziecka przychodzi czas, by zacząć wychodzenie z pieluch. Zadanie to wymaga trochę wysiłku, jednak jego efekty uwalniają rodziców od sporej części obowiązków. Odpieluchowywanie to jednak proces, który nie zawsze przebiega podobnie i w dużej mierze zależy od cech charakteru danego dziecka.

Wśród rodziców pojawia się wiele sprzecznych opinii co do tego, kiedy dziecko powinno zacząć wychodzenie z pieluch. I choć każde dziecko jest inne, jest kilka istotnych kwestii o których należy pamiętać przy pierwszych próbach nocnikowania.

Oswajanie dziecka z nocnikiem

Pierwsze próby oswojenia dziecka z nocnikiem, możemy podjąć dopiero wtedy, gdy dziecko potrafi już samodzielnie, stabilnie siedzieć – nigdy wcześniej. Jeśli wcześniej podejmiemy próby by zacząć wychodzić z pieluch, możemy poważnie zaszkodzić dziecku. Początkowo, próby siadania na nocnik rzadko kiedy będą wiązały się z sukcesem. Będzie to raczej szczęśliwy traf, niż świadome działanie dziecka. Warto jednak oswajać dziecko z samym siedzeniem na nocniku tak, by później mieć już ten etap za sobą.

Świadomość konsekwencji

Dobrym czasem, by zacząć wychodzenie z pieluch jest okres, gdy dziecko zaczyna rozumieć konsekwencje swoich działań. W praktyce oznacza to, że dziecko wie już, że pojawienie się danego odczucia, wiąże się z potrzebą fizjologiczną. W początkowych etapach życia, dziecko nie dostrzega związku przyczynowo skutkowego pomiędzy zrobieniem siusiu, a mokrą pieluszką, uczy się tego znacznie później. Warto wspomnieć, że dzieci, które używają pieluszek wielorazowych, zamiast jednorazówek, szybciej zauważają ten związek. Nic dziwnego, w końcu nowoczesne pampersy skutecznie chronią skórę dziecka przed odczuwaniem wilgoci.

Kiedy dziecko sygnalizuje potrzebę załatwiania się

Najłatwiej będzie nam wychodzić z pieluch wtedy, gdy dziecko zaczyna sygnalizować nam swoje potrzeby. Nieważne czy robi to w sposób bezpośredni (czyli np. mówi, pokazuje) czy raczej wynika to z naszych obserwacji (zmienia się jego mimika, dziecko zastyga w bezruchu lub się chowa). Takie zachowanie, jest dla nas pierwszym sygnałem, że dziecko zaczyna dostrzegać moment siusiania lub robienia kupki. Wcześniej, nawet nie zwracało na to szczególnej uwagi, bo nie miało nad tym żadnej kontroli.

Najważniejsza jest Twoja obserwacja

Rodzice najczęściej sami wyczuwają kiedy jest najlepszy czas, by zacząć wychodzenie z pieluch. Wystarczy bacznie obserwować swoje dziecko, znać jego rytm dnia. Jak długo pielucha dziecka pozostaje sucha? Jak dziecko się zachowuje gdy ma pełną pieluszkę? Czy dziecko wypróżnia się o stałych porach dnia?

Nigdy nie poddawajcie się presji otoczenia. Nie przejmujcie się gdy słyszycie, że czyjeś dziecko już dawno siada na nocnik. Każde dziecko jest inne i każde usiądzie na nocnik wtedy, gdy będzie do tego gotowe. Warto pamiętać o tym, że rodzice, którzy wysadzają dziecko na nocnik jeszcze przed skończeniem pierwszego roku życia, robią to raczej intuicyjnie, a nie dlatego, że dziecko samo sygnalizuje już taką potrzebę lub jest w stanie to kontrolować.

Wychodzenie z pieluch bez presji

Jeśli zależy Wam na tym by dziecko nauczyło się korzystać z nocnika, nigdy nie wywierajcie na niego presji. Im bardziej nerwowa atmosfera będzie towarzyszyła nocnikowaniu, tym mniejsza szansa na to, że dziecko będzie chciało współpracować. Wykorzystajcie naturalną ciekawość dziecka i chęć do bycia jak najbardziej 'dorosłym’. Pamiętajcie, że nauka siadania na nocnik nie należy do najłatwiejszych i będzie wymagać od Was sporych pokładów cierpliwości.

W jakim wieku dziecko powinno zacząć wychodzić z pieluch?

Nie ma sztywnej granicy, która określałaby to kiedy dziecko powinno porzucić pieluchy na rzecz nocnika. Najbardziej optymalny okres to ten między 18-24 miesiącem. W tym czasie dziecko jest coraz bardziej świadome swojego ciała, ma nad nim większą kontrolę, łatwiej też mu się porozumieć z rodzicami. Nie zamartwiajcie się jednak jeśli ten proces się u Was opóźnia, są dzieci, które siadają na nocnik dopiero po 3 roku życia. Każde dziecko jest małym indywidualistą i należy o tym pamiętać.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Poprzedni artykułGdzie i jak odnaleźć swoją miłość
Następny artykułDlaczego warto być asertywnym
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.