Strona główna Biznes i pieniądze Dlaczego nie warto pożyczać pieniędzy

Dlaczego nie warto pożyczać pieniędzy

966
0
dlaczego nie warto pożyczać
Nigdy nie warto pożyczać pieniędzy na szybko

Na rynku funkcjonuje wiele firm, które zachęcają do wzięcia kredytu lub pożyczki bez zbędnych formalności. Warto jednak sprawdzić, dlaczego nie warto pożyczać pieniędzy na szybko. Szybka pożyczka u wielu kojarzy się z lichwą. Czy słusznie?

Zdarzają się w naszym życiu takie sytuacje, gdy potrzebujemy w szybkim czasie pozyskać pewną sumę pieniędzy. W takich momentach najbardziej kuszą popularne chwilówki, czyli szybkie pożyczki, których zaletą jest minimum formalności. Czy jednak na pewno jest to dobre rozwiązanie? Dlaczego nie warto pożyczać pieniędzy na szybko?

Dlaczego nie warto pożyczać pieniędzy na szybko?

Jak wiadomo, w życiu może pojawić się wiele sytuacji, wymagających szybkich decyzji finansowych. Nie zawsze jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani, a w takiej sytuacji pożyczka pieniędzy wydaje się najbardziej oczywista. Warto jednak się nieco zastanowić przed podjęciem zbyt pochopnej decyzji, która może trwale zaważyć na naszym budżecie domowym.

Niekorzystne warunki umowy szybkiej pożyczki

Nie da się ukryć, firmy oferujące nam szybkie pożyczki, w dodatku praktycznie bez żadnych formalności, nie robią tego tylko po to by pomagać ludziom w potrzebie. Muszą na tym zarobić, a zarabiają tym więcej, im klient jest bardziej zdesperowany. Często jest tak, że gdy potrzebujemy na szybko pożyczać pieniędzy, przymykamy oko na niekorzystne warunki podpisywanej umowy, byleby tylko uzyskać pieniądze.

Nie zwracamy, więc uwagi ani na wysokie oprocentowanie pożyczki, ani na dodatkowe opłaty (np. opłaty administracyjne), które potrafią znacznie podnieść koszta pożyczki. Im bardziej jesteśmy zdesperowani, tym mniejsza szansa, że dokładnie przeanalizujemy umowę przed podpisaniem. Co więcej, wiele osób śpieszy się na tyle, że nawet nie próbuje do końca przeczytać regulaminu pożyczki! A później, gdy pojawiają się jakieś problemy ze spłaceniem zadłużenia, dziwimy się, że firma nalicza nam dodatkowe koszta np. za każdy telefon lub pismo z upomnieniem. Bez względu na to jak bardzo potrzebujemy pieniędzy, zawsze należy wnikliwie przeanalizować podsuniętą nam umowę. Jest to szczególnie istotne dlatego, że wiele firm stosuje w swoich regulaminach bardzo niejasne zasady, które później są interpretowane na niekorzyść pożyczkobiorcy.

Nie ma nic za darmo – Warto o tym pamiętać

Jeśli naprawdę potrzebujemy pożyczać pieniędzy na szybko, to musimy mieć świadomość, że kwota jaką przyjdzie nam spłacać, w ostatecznym rozrachunku będzie znacznie większa. Przykładowo pożyczając w jednym z najbardziej popularnych parabanków 10 tysięcy, w ciągu 90 tygodni będziemy musieli łącznie spłacić 15 tysięcy złotych. Jeśli dodatkowo pojawią się w trakcie spłaty kredytu jakieś utrudnienia lub opóźnienia ze spłatą, koszta te wzrosną. Przeglądając różne oferty można napotkać na takie, w których oprocentowanie i koszta pożyczki są jeszcze wyższe!

Szybki termin spłaty może być problemem

Minusem szybkich pożyczek, jest zazwyczaj szybki termin spłaty. Rzadko kiedy firmy decydują się rozkładać dług na dłuższy czasu. Z krótkim terminem spłaty wiąże się to, że często nasza sytuacja finansowa nie zdąży się jeszcze unormować, a tu już trzeba zacząć spłacać swoje zobowiązania. Dlatego zanim zdecydujemy się pożyczać pieniędzy na szybko, warto zastanowić się czy będziemy w stanie spłacić tę kwotę w ciągu miesiąca lub dwóch?

Zawsze warto analizować daną decyzję

Przed wzięciem jakiejkolwiek pożyczki, zawsze powinniśmy porównywać i analizować oferty różnorodnych firm i banków. Niestety pośpiech nie jest zbyt dobrym doradcą i często gdy potrzebujemy pożyczać pieniędzy na już, to zdarza nam się o tym zapominać. Nigdy nie podejmuj decyzji pochopnie, tylko dlatego, że konsultant firmy pożyczkowej był bardzo miły i przekonujący. Daj sobie czas na porównanie ofert.

Kwoty udzielanych pożyczek

Szybkie pożyczki to zazwyczaj niewielkie kwoty, które należy spłacić w szybkim terminie. I tak np. w najpopularniejszej firmie pożyczkowej w Polsce możemy maksymalnie pożyczyć 7 tysięcy, jeśli korzystamy z ich usług po raz pierwszy lub 10 tysięcy, jeśli już kiedyś spłaciliśmy u nich pożyczkę. Maksymalny czas spłaty zadłużenia to 90 tygodni. Warto wspomnieć, że raty należy tu spłacać co tydzień. W przypadku kwoty 10 tysięcy będzie to dokładnie 168,02 zł. Za każdy list i telefon z upomnieniem, dodatkowo zapłacimy 15 zł. Minimalna kwota pożyczki to 300 zł. Inna popularna firma nowym klientom oferuje pożyczkę maksymalnie 1200 zł, a stałym nawet do 2500. Jeśli uda nam się spłacić pożyczkę w ciągu 30 dni, nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów, oddamy firmie tyle ile pożyczyliśmy.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Poprzedni artykułDlaczego warto być asertywnym
Następny artykułRozstępy – Jak się ich pozbyć
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.