Zabawy ruchowe to nie tylko wspaniały sposób spędzania wolnego czasu. To również element prawidłowego rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka. Warto o tym pamiętać nie tylko w okresie wakacyjnym, ale także przez cały rok, niezależnie od wieku dziecka.
Zastanawiasz się jaki wpływ mają zabawy ruchowe na rozwój Twojego dziecka? Może szukasz dla niego najlepszych metod nauki? Tutaj znajdziesz odpowiedź!
W jakim nastroju uczy Ci się najlepiej?
Zastanów się przez moment. W jakim nastroju uczy Ci się najlepiej? Gdy przepełnia Cię przygnębienie? Złość? A może wtedy gdy jesteś radosny i czujesz się po prostu dobrze? No właśnie. Dzieciom też najlepiej uczy się w radosnej atmosferze, a ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu jest gwarancją dobrego samopoczucia.
Warunki najlepsze dla rozowoju dzieci
Zabawy ruchowe, stwarzają dzieciom najlepsze warunki do rozwoju, dlatego, że uwzględniają rodzaj preferowanej przez nie aktywności. Czy wyobrażasz sobie małe dziecko siedzące przez kilka godzin przy biurku? Czy wyobrażasz sobie dziecko, które przez kilka godzin biernie słucha nauczyciela? Jak będzie wyglądał poziom jego zaangażowania i motywacji? Jak bardzo będzie zainteresowane nauką? Najpewniej wcale, bo będzie potwornie znudzone! To najprostsza droga do tego, by zniechęcić dzieci do poszerzania swojej wiedzy.
Dzieci nie są stworzone do tego by siedzieć w miejscu przez dłuższy czas. To po prostu nie leży w ich naturze! Już od pierwszego roku życia, dziecko uczy się w ruchu. Najpierw z perspektywy rodziców, później pełzając, raczkując, a wreszcie stając na własnych nogach. Zabawy ruchowe najlepiej wykorzystują potencjał dzieci. Nie bez powodu takie metody nauczania stosowane są w żłobkach i przedszkolach czy podstawówce. (Później niestety nauczyciele już o tym zapominają… a szkoda!)
Współpraca obu półkul mózgowych
Już od jakiegoś czasu, naukowcy i lekarze, zgodnie twierdzą, że najlepsza metoda nauki, to ta która angażuje obie półkule mózgowe. Ma to znaczący wpływ na zdolność przetwarzania informacji, ich późniejszego zapamiętywania i odtwarzania. Zabawy ruchowe to świetna metoda nauczania, nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych! Im również doradza się, by podczas nauki angażowali obie półkule.
Jest to możliwe, ponieważ zabawom ruchowym towarzyszą zazwyczaj bardzo zróżnicowane bodźce, które angażują obie półkule. Ruszamy się, śpiewamy, mówimy, analizujemy zachowanie innych uczestników zabawy, reagujemy na nie, utrzymujemy równowagę, jednocześnie słuchając tego co mówią inni. Zabawy ruchowe to najlepszy trening dla całego ciała!
Czego jeszcze uczą zabawy ruchowe?
Zabawy ruchowe pomogą dziecku szybko przyswoić cyferki, literki, tabliczkę mnożenia, dni tygodnia, miesiące… praktycznie nie ma tu ograniczeń, bo jest to dobra metoda dla każdego, niezależnie od wieku. Zabawy te jednak uczą jeszcze innych ważnych umiejętności, które są wręcz niezbędne w późniejszym życiu. Mowa tu o umiejętności współpracy z innymi, umiejętności szybkiego odbierania wysyłanych przez nich sygnałów i reagowania na nie, zabawy takie kształtują też koordynację ruchową, koordynację wzrokowo-ruchową, świadomość swojego ciała i zwinność.
Nauka poprzez zabawę
Fundamentem zabaw ruchowych jest to, że dzieci kochają ruch i czują się szczęśliwe, gdy mogą skakać, gimnastykować się i biegać. Taki rodzaj nauki jest, więc dla nich czystą przyjemnością, a nie musem. Od wielu, wielu lat dzieci rozwijały się właśnie w taki, niewymuszony sposób.
Do zabaw ruchowych nie potrzeba ani specjalnych warunków, ani specjalnego sprzętu. Stosować je możemy zarówno w domu, jak i w szkole. W roli akcesoriów najlepiej sprawdzają się klasyki, takie jak piłka czy skakanka. Taki sposób spędzania wolnego czasu jest ogromnie satysfakcjonujący, nie tylko dla dzieci, ale i dla ich rodziców, którzy z radością obserwują, jak chętnie uczy się ich dziecko. Jaś, który w domu za nic nie chciał powtarzać z mamą nazw dni tygodnia, robi to z przyjemnością podczas rzucania piłką. Warto to wykorzystać!
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!