Strona główna Nauka i kariera Działalność gospodarcza – Dlaczego nie dla każdego

Działalność gospodarcza – Dlaczego nie dla każdego

1038
0

2. Działalność gospodarcza nie jest tak łatwa, jak się wydaje

Niektórym wydaje się, iż przedsiębiorca to szczęściarz, jego życie usłane jest różami, a on tylko siedzi sobie w domu i prowadzi stronę internetową. Zwykle jednak, działalność gospodarcza to coś o wiele więcej.

Niewątpliwie może on sam siebie uznać za szczęściarza, ale tylko w kontekście właściwych decyzji, które swego czasu podjął i odpowiednich ludzi, których spotkał na swej drodze. Jeśli jednak ktokolwiek sądzi, iż takie życie jest proste – nic bardziej mylnego. Dla przedsiębiorcy nieprzyjemne bywa tłumaczenie innym swoich zajęć, gdyż często prowadzi to do niezręcznych sytuacji. Trudno jest mu się odnieść do problemów klasycznych pracowników, które mają oni ze swoimi kolegami, szefami oraz wstawaniem o 7 rano, żeby zdążyć na pociąg.

Z zewnątrz samodzielne prowadzenie biznesu może wydawać się podobne do raju na ziemi, jednak od środka wygląda to zupełnie inaczej. Umysł osoby, która pracuje na własny rachunek, przypomina czasem wir chaosu. Każdy ma swoje wzloty i upadki, lecz u niezależnego przedsiębiorcy są one bardziej wyeksponowane.

Doskonale podsumował to Tim Ferriss w swoim artykule „Produktywność. Sztuczki dla neurotyków, osobowości maniakalno-depresyjnych oraz szaleńców (zupełnie jak ja)”: „Większość superbohaterów zupełnie nie przystaje do tego określenia. Są dziwacznymi, neurotycznymi osobnikami, którzy robią wielkie rzeczy, pomimo wielu nawyków, którymi sami sobie szkodzą oraz wewnętrznych zmagań.” Tym jednak, co widzi postronny obserwator, jest dostrzegalna z zewnątrz, produktywna i pozornie normalna strona przedsiębiorcy.

Nikt nie widzi przedsiębiorcy, gdy ten drży o powodzenie projektu lub odkłada spotkanie z klientem ze strachu przed niepowodzeniem; czy wypalonego; czy też zmagającego się z depresją i unikającego wizyty u terapeuty. Dla osób postronnych ukryte jest oblicze przedsiębiorcy jedzącego lody na śniadanie i grającego na komputerze przez 3 godziny od szóstej rano, mimo że nadszedł właśnie dzień, w którym trzeba wykonać ważny projekt? Działalność gospodarcza ma zawsze dwie strony, które nie są w równym stopni dostępne dla zewnętrznego obserwatora.

Pozostaje jeszcze lęk wywołany przez wieczne odwlekanie? Jest to standardowy element życia większości przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność na własny rachunek. Polega ono na wiecznym balansowaniu między skrajnościami. W jednym miesiącu wszystko wydaje się iść doskonale. Zarabiasz, dobrze śpisz, spotykasz się ze znajomymi. W następnym miesiącu gonią cię terminy, a ty przekładasz na następny dzień listę zadań do wykonania i zastanawiasz się, czy nie lepiej byłoby iść do pracy w sklepie – przynajmniej nie miałbyś problemu z układaniem grafiku.

3. Nie każdy odnajdzie w tym sens

Zawsze będą potrzebni ludzie, którzy będą pracować w sklepach spożywczych oraz fabrykach. Ktoś musi uczyć w szkołach, a ktoś inny naprawiać samochody. Potrzebni są również bibliotekarze i sprzedawcy elektroniki.

Nie każdy może pracować na własny rachunek i prowadzić działalność – nie każdy również chce. Potrzeby osoby, która rozkręca własny biznes, są zupełnie inne niż takiej, która pracuje dla kogoś. Niektórzy mają talent do zarządzania i organizacji, a inni – do szycia butów. Wiele osób czuje satysfakcję ze swojej pracy, jakakolwiek by ona nie była. I dobrze.

Wysoce niewskazane są wszelkie próby przekonania osoby, która lubi swoją pracę, aby ją porzuciła i zaczęła pracować na własny rachunek. Być może jest to dla niej kompletnie nieatrakcyjna oferta? Może obecny charakter zatrudnienia całkowicie ją satysfakcjonuje (ciekawostka: nie każdy nienawidzi swojej pracy). Być może bieżący zawód zapewnia jej wystarczającą ilość pieniędzy oraz czasu, który może spędzić ze swoją rodziną. Każdy jest inny i niech tak pozostanie.

Spójrz na to z innej strony. Ty możesz być szczęśliwy z powodu decyzji, które podjąłeś, lecz dla innych osób mogłyby one okazać się niewłaściwe. Zachowaj swoją energię na rozwijanie siebie oraz własnego interesu.

Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Cofnij

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.