Strona główna Rozwój osobisty Jak radzić sobie z depresją?

Jak radzić sobie z depresją?

1749
2
jak radzić sobie z depresją
Wielu ludzi nawet nie wie że może mieć problemy z depresją i bagatelizuje jej klasyczne objawy

Coraz częściej ludzie nie radzą sobie z własnymi emocjami, co może stanowić istotny sygnał ostrzegawczy. Warto wówczas sprawdzić czy nie mamy przypadkiem do czynienia z depresją. Stanowi ona bardzo poważny problem medyczny, którego nie wolno bagatelizować. Przyjrzyjmy się zatem jak radzić sobie z depresją.

Próba doprowadzenia do porządku chorego umysłu za „pomocą” tego samego chorego umysłu to raczej kiepski pomysł. Nawet nie myśl więc o samodzielnym diagnozowaniu swoich zaburzeń czy – co gorsza – samodzielnym ich leczeniu. Poniżej znajduje się lista kroków, które pomogą ci ustalić, jak radzić sobie z depresją.

Jak wygląda depresja?

Zastanów się, czy zaobserwowałeś u siebie któreś (lub nawet wszystkie) z typowych objawów, wśród których znajdują się: niska samoocena,

  • spadek libido,
  • uczucie smutku, apatii lub beznadziei,
  • utrzymujące się dłużej niż dwa tygodnie,
  • spadek zainteresowania codziennymi zajęciami (w szczególności tymi przyjemnymi),
  • brak apetytu i towarzysząca mu utrata wagi,
  • nadmierny apetyt i przybieranie na wadze,
  • bezsenność i częste przebudzenia w ciągu nocy (szczególnie wczesnym rankiem) lub przeciwnie – zwiększone zapotrzebowanie na sen,
  • niepokój,
  • zmniejszona zdolność do myślenia lub koncentracji,
  • rozdrażnienie i częste wybuchy gniewu,
  • myśli samobójcze.

Wszystkie te objawy mogą wiązać się z depresją.

Co robić w pierwszym korku, by skutecznie radzić sobie z depresją?

Odwiedź lekarza rodzinnego, który może potwierdzić lub wykluczyć u ciebie występowanie depresji. Przypuszczalnie skieruje cię do zaufanego psychiatry. Najlepiej jak najwcześniej zgłosić się do specjalisty, gdyż duża część lekarzy rodzinnych ma raczej powierzchowne pojęcie na temat zaburzeń psychicznych. Najkorzystniej będzie zwrócić się do sprawdzonego lekarza, dysponującego dużą wiedzą i doświadczeniem. Należy pamiętać, że z depresją nie ma żartów i zawsze należy zgłaszać się do specjalistów.

Czym można leczyć depresję?

Jeśli chodzi o leki, nie wierz plotkom, lecz słuchaj zaleceń psychiatry. Depresja to popularna choroba, w związku z tym wiele osób ma błędne wyobrażenie o dostępnych metodach leczenia. Antydepresanty nie uzależniają. Większość lekarstw posiada jakieś skutki uboczne, jednak to, że twój kolega z pracy cierpi na zawroty głowy oraz mdłości, nie oznacza, że ty zareagujesz tak samo. Reakcja na leki jest kwestią indywidualną.

Twój psychiatra prawdopodobnie przepisze ci antydepresant, który będziesz musiał przyjmować co najmniej przez 6 do 8 tygodni. Nie oczekuj, że od razu ci się polepszy. Niektóre leki działają dość szybko (w ciągu 10-14 dni), jednak w większości przypadków oczekiwanie na efekty trwa nieco dłużej. Musisz to przetrwać. Trzeba założyć, że walka z depresją może być długotrwała.

Kiedy nastąpi poprawa samopoczucia?

Nie popadaj w rozpacz, jeśli pierwszy lek nie będzie działać lub przyniesie jedynie minimalną poprawę. Depresja lekooporna to dość powszechna odmiana choroby, jednak najczęściej po jakimś czasie ustępuje. Musisz zdać sobie sprawę, że twój organizm jest jedyny w swoim rodzaju – cała trudność polega na tym, by znaleźć lek odpowiedni dla ciebie.

Uwaga! Jeśli czujesz, że nie otrzymujesz najlepszej możliwej opieki medycznej, poproś lekarza rodzinnego o skierowanie do innego specjalisty. Zadaniem psychiatry jest wspieranie cię, jeśli więc nie czujesz się pod jego opieką komfortowo, najlepiej będzie zmienić specjalistę. Sprawy związane ze zdrowiem psychicznym to bardzo osobisty temat. Jeśli nie ufasz swojemu lekarzowi, wyrządzasz sobie szkodę, kontynuując wizyty u niego.

Jak radzić sobie z depresją?

Zastanów się nad terapią. Depresja może zniekształcać obraz rzeczywistości, szczególnie jeśli chodzi o relacje międzyludzkie. Cotygodniowa szczera rozmowa może okazać się zbawienna w skutkach. Nie tylko pozwala zwerbalizować kłębiące się uczucia, lecz również pomaga spojrzeć na niektóre sytuacje z punktu widzenia choroby, która do nich doprowadziła (np. krytyczne uwagi z ust współmałżonka lub szefa). Profesjonalna terapia to często doskonały sposób na wsparcie walki z depresją. Wielu specjalistów uważa również, że jest on nawet podstawowy i najbardziej skuteczny.

Ważne jest wsparcie najbliższych

Poszukaj wśród swoich przyjaciół osoby, która przeszła depresję. Rozmowy z ludźmi, którzy nigdy jej nie doświadczyli, bywają frustrującym i rozczarowującym doświadczeniem. Z dużym prawdopodobieństwem spotkasz się z ocenianiem i potępieniem. Chyba ostatnią rzeczą, którą masz teraz ochotę słyszeć, są rady typu: „Weź się w garść!”. Osoba, która przeżyła to co ty, ma świadomość, że nie jesteś w stanie tego zrobić. Przezwyciężanie depresji nie polega na triumfie ducha nad materią. Współczujący powiernik podtrzyma cię na duchu. Wsparcie najbliższych i przyjaciół jest elementem absolutnie niezbędnym dla skutecznego zmagania się z depresją. Warto o tym pamiętać.

Grunt, to się nie poddać

W walce z depresją bardzo istotna jest rutyna. Staraj się wstawać codziennie o tej samej porze, niezależnie od tego, jak bardzo będziesz się czuć zmęczony. Lista rzeczy do zrobienia pomoże ci lepiej zaplanować dzień. Uczucie przytłoczenia, trudność w podejmowaniu decyzji oraz działań to powszechne objawy. Postępuj więc zgodnie z ustalonym grafikiem. Pod koniec dnia sprawdzisz, co udało ci się osiągnąć. Nawet dwa zrealizowane punkty spośród dziesięciu stanowić będą własny sukces. Mogłeś przecież cały dzień leżeć w łóżku i kompletnie nic nie robić! Jeśli zatem nie wiesz jak radzić sobie z depresją, staraj się poddać działaniom rutynowym.

Z depresją nie jesteście sami!

Niekiedy możesz czuć się tym wszystkim przytłoczony. Pamiętaj jednak, że taki stan nie będzie trwać wiecznie. Musisz to przetrzymać i stawić czoło trudnym dniom, pamiętając, że w końcu nadejdzie taka chwila, iż znów będziesz czuć się „normalnie”. Staraj się nie wybiegać za daleko w przyszłość, która w tym momencie wydaje ci się ponura. Skup się raczej na przetrwaniu kolejnego dnia. Warto również pamiętać, że w walce z depresją nie jesteście sami, bo to dość często występujące współcześnie schorzenie.

Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

2 KOMENTARZE

  1. Moje problemy nawarstwiały się. Tymczasem mój stan psychiczny stale się pogarszał. Nie radziłam sobie kompletnie, a nie miałam nikogo, kto by mi pomógł, na kogo mogłabym liczyć. Kiedy już byłam na skraju wyczerpania, zdecydowałam się spróbować poszukać ratunku w ezoteryce. Zamówiłam oczyszczenie energetyczne I rzeczywiście podziałało. Zaczęłam czuć się lepiej, mieć więcej energii, przez co poradziłam sobie z problemami, które wcześniej wydawały mi się nie do przezwyciężenia.

  2. Osoba, którą znam, a która przeszła depresję już nie żyje – popełniła samobójstwo. Nie każdego stać na terapię, bo to trochę taki przyjaciel za pieniądze, słucha Cię jednym uchem i zadaje pytania, które pozwolą Ci poczuć ulgę, ale idealnie by było, gdyby każda osoba, każdy przyjaciel, brat i siostra potrafili tak rozmawiać jak terapeuci. To nie jest trudne, ale trzeba sie nauczyć jakie są emocje, jakie następują po sobie. Wtedy można zrozumieć nawet myśli samobójcze i pomóc takiej osobie, bo w naszym kraju tak wiele osób popełnia samobójstwo, a ile osób myśli o tym każdego dnia. Jeśli coś może pomóc, to mogę polecić to narzędzie o nazwie Emocjonalna Droga. Opisałam je na swoim blogu w recenzji. Pomaga, choć po 2 miesiącach nie jest już tak skuteczne, jak na początku, ale wciąż działa i co najważniejsze uczy odczuwać szczęście. Będę wdzięczna za pozostawienie komentarza. Może ktoś dzięki temu podniesie się i postanowi żyć – jeśli nie dla siebie, to dla swoich bliskich 🙁

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.