Strona główna Rozwój osobisty Test IQ – Na czym polega

Test IQ – Na czym polega

4645
0
test IQ
Testy IQ są coraz bardziej powszechne jednak nie wszyscy potrafią je właściwie interpretować

Test IQ jest coraz częściej wykorzystywany w określaniu predyspozycji zawodowych, a także sprawdzaniu własnych zdolności pojmowania i rozumowania. Warto wiedzieć na czym polega i co wskazuje. Na wstępie warto podkreślić, że wysokie wyniki w teście IQ nie dają żadnych gwarancji na sukces i szczęście w życiu, tak samo jak niski wynik ich nie przekreśla.

Każdy z nas zetknął się kiedyś z pojęciem IQ. Mało kto jednak wie, ile tak naprawdę wynosi jego iloraz inteligencji. Nie ma on nic wspólnego z wykształceniem ani wykonywanym zawodem, a jedynym sposobem na jego wyliczenie jest test IQ.

Czym jest test IQ?

Najprościej rzecz ujmując jest to test, który ma na celu zmierzenie ilorazu inteligencji osoby badanej. Nie ma jednego, określonego testu, który służyłby do robienia pomiarów, podlegają one bowiem nieustannym modyfikacjom. Głównym zadaniem testów jest pomiar umiejętności arytmetycznych, analitycznych, skojarzeniowych, przestrzennych i językowych. Zadania do wykonania mają charakter przekrojowy a wyniki stanowią sumę zdobywanych punktów. Efekty testów bywają bardzo zaskakujące, ponieważ mierzą one umiejętności niezależne od zdobytego wykształcenia i doświadczeń. Często zdarza się tak, że osoba z średnim wykształceniem, zdobywa wyższy wynik od uznanego profesora.

Kontrowersje wokół testów IQ

Wokół testów IQ wciąż krąży wiele kontrowersji. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ile naukowców, tyle opinii. Wielu z nich opracowało swoje własne testy, które według nich cechuje wyższa skuteczność. Wielu ludzi uważa, że test IQ nie ma żadnego odniesienia do życia codziennego, ponieważ nie wiąże się z wykształceniem, ani późniejszym życiowym sukcesem. Jedno jest pewne, wyższe IQ, nie powinno dzielić ludzi na gorszych i lepszych. Inteligencja jest jedynie jedną z umiejętności danych człowiekowi, polegającą na zdobywaniu i przetwarzaniu wiedzy. Dlatego należy pamiętać, że wysokie IQ bez odpowiedniej wiedzy oraz motywacji jest bezużyteczne dla zdobywania sukcesów w życiu.

Gdzie można przeprowadzić test IQ?

W Internecie znajdziemy całe mnóstwo stron internetowych, które oferują nam dostęp do najróżniejszych testów IQ. W zdecydowanej większości są one jednak płatne. Ich wyniki jednak rzadko są miarodajne i nie należy ich traktować zbyt poważnie. Miarodajne są za to testy przeprowadzane przez Mensę lub w poradniach psychologicznych.

Jak przeprowadza się test IQ?

Test IQ przeprowadzany jest w odpowiednio przygotowanym miejscu, tak by osoba badana miała jak najbardziej komfortowe warunki. Zazwyczaj jest to około 30 pytań na których rozwiązanie ma się ok 60 minut. Pytania w teście powinny dotyczyć różnych dziedzin, zazwyczaj chodzi w nich o wykrycie zależności pomiędzy np. ułożeniem figur czy konfiguracją liczb.

Jaki wynik powinien być satysfakcjonujący?

Przyjmuje się, że iloraz inteligencji wśród ludzi ma tzw. rozkład normalny, a jej średnia wynosi dokładnie 100. Wynik poniżej 90 oznacza inteligencję poniżej przeciętnej, wynik pomiędzy 90, a 110 oznacza przeciętny poziom inteligencji, a wynik wyższy- inteligencję powyżej przeciętnej. Istnieją liczne opracowania mierzące populacje ludzi w poszczególnych krajach. Wskazują one na niewielkie odstępstwa w wynikach w zakresie jedynie kilku procent.

Czym jest Mensa?

Z testami IQ nieodmiennie kojarzy nam się Mensa, czyli największe stowarzyszenie ludzi o bardzo wysokim ilorazie inteligencji. Najmłodszymi członkami Mensy na świecie są: Adam Kirby, który wstąpił do stowarzyszenia mając zaledwie… 2,5 roku oraz Elise Tan-Roberts, która była o miesiąc młodsza od Adama. Ich wyniki mogłyby zawstydzić nie jednego dorosłego! Jak donoszą media Adam Kirby nauczył się czytać, gdy… miał 9 miesięcy! Mensa działa również w Polsce, żeby do niej przystąpić powinniśmy uzyskać wynik minimum 148. Każdy ma możliwość płatnego poddania się testom Mensy, badania takie zazwyczaj odbywają się cyklicznie w różnych miastach Polski.

Prawda wyszła na jaw!

Smutna wiadomość dla mężczyzn? Według najnowszych statystyk, to panie uzyskują wyższy wynik w testach IQ, a więc wbrew powszechnym przekonaniom, to kobiety są przeciętnie inteligentniejsze!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.