Strona główna Styl życia Jak uzyskać dobrą formę fizyczną

Jak uzyskać dobrą formę fizyczną

1744
0
jak uzyskać dobrą forma fizyczna
Żeby uzyskać dobrą formę fizyczną należy stosować kilka podstawowych zasad

Wielu ludzi codziennie postanawia uzyskać dobrą formę fizyczną. Osiągnięcie sukcesu zależeć jednak będzie od kilku bardzo ważnych czynników. Przede wszystkim liczy się determinacja i nieustępliwość, które mogą pomóc przenosić góry. Jak uzyskać dobrą formą fizyczną? Przede wszystkim ciężką i systematyczną pracą. Sprawdźmy to w szczegółach.

Dobra kondycja to zdrowie, lepsze samopoczucie i wspaniały wygląd. I choć żeby uzyskać dobrą formę fizyczną, trzeba się trochę napracować, to zawsze jest to opłacalny wysiłek. Wysiłek, który zwróci się nam z nawiązką!

Jak uzyskać dobrą formę fizyczną?

Problem treningów jest wałkowany od bardzo wielu lat. Niestety, niektóre czynniki pozostają stałe, gdyż dobra forma fizyczna zależy od naszego zaangażowania i systematyczności. Bez nich ma szans na osiągnięcie swojego celu. Warto o tym pamiętać i skorzystać z poniższych wskazówek.

Ustal plan działania, który jest kluczowy dla końcowego sukcesu

Jeśli stawiamy sobie za cel poprawę naszej kondycji, to prawdopodobnie będziemy musieli wprowadzić trochę zmian w swoje codzienne życie. Żeby wszystko miało ręce i nogi, najlepiej jest sporządzić konkretny plan działania. Zastanówmy się co jest naszym celem, czy chcemy ogólnie uzyskać dobrą formę fizyczną czy zależy nam jeszcze na np. utracie kilku zbędnych kilogramów. Przeanalizujmy jak wygląda nasza aktywność i dieta. Zacznijmy od drobiazgów, może zamiast jeździć do sklepu samochodem warto przesiąść się na rower lub zafundować sobie spacer?

Dobra forma fizyczna to zdrowy tryb życia

By uzyskać dobrą formę fizyczną, nie wystarczy tylko ćwiczyć. Równie istotne jest to jak się odżywiamy. Wyeliminuj ze swojej diety fastfoody, słodycze, słone przekąski i tłuste mięsa. Postaw na chude mięso, ryby, owoce morza, produkty pełno zbożowe, owoce, warzywa i orzechy. Pamiętaj także, by pić dużo wody niegazowanej, a ograniczyć spożycie słodkich napojów. Zbyt duża ilość tłuszczu, sodu i chemii w naszym pożywieniu ma ogromny wpływ na pogorszenie naszej ogólnej kondycji. Jeśli naprawdę zależy Ci na tym, by uzyskać dobrą formę fizyczną, a palisz lub nadużywasz alkoholu, również postaraj się rzucić.

Sen to podstawa regeneracji

Dobrej jakości sen jest niezbędny dla regeneracji naszego organizmu. Żeby czuć się dobrze, musisz się wysypiać, zadbaj o to, by spać minimum 6-8 h dziennie, ale nie dłużej. Zawsze wietrz pokój przed spaniem. Przy dodatnich temperaturach warto spać przy otwartym oknie. Żeby się dobrze wyspać każdy potrzebuje nieco innych warunków i czasu. Warto o tym pamiętać.

Regularna aktywność fizyczna to podstawa dobrej formy

Regularne uprawianie sportu jest niezbędne by uzyskać dobrą formę fizyczną. Pamiętaj jednak, że lepszy jest krótszy i mniej intensywny wysiłek, ale wykonywany regularnie (min. 3 razy w tygodniu), niż intensywne wysiłki podejmowane w sposób okazjonalny. Bardzo istotna jest również wybrana przez Ciebie dziedzina sportu. Ważne jest by aktywność ta sprawiała Ci przyjemność (jeśli będziesz traktować ją jak karę, to szybko się zniechęcisz). Warto pamiętać także o tym, że zazwyczaj konkretna aktywność, wpływa w większej mierze na tylko jedną partię ciała. Żeby uniknąć kontuzji, zadbaj o dobrą formę całego ciała, staraj się urozmaicać podejmowane ćwiczenia.

Gdy aktywność fizyczna szkodzi

Żeby sport przyniósł korzyści dla naszego zdrowia, musimy ćwiczyć z rozsądkiem. Jeszcze przed rozpoczęciem treningu należy zastanowić się nad tym czy któraś z naszych chorób lub kontuzji nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu. Pamiętajmy też, że intensywność ćwiczeń powinna być zwiększana w sposób stopniowy. Jeśli nie jesteś pewien co do tego jak powinien wyglądać prawidłowy trening, skorzystaj z pomocy trenera. Może być to nawet jednorazowa wizyta, byleby ktoś odpowiednio Cię nakierował. Jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, skonsultuj się z lekarzem.

Dlaczego warto dbać o swoją formę fizyczną?

Jest wiele powodów dla których warto popracować nad swoją kondycją. Aktywność fizyczna i kształtowanie zdrowych, codziennych nawyków ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, wygląd, na naszą kondycję psychiczną i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Aktywny tryb życia znacznie spowalnia procesy starzenia, sprawiając, że dłużej będziemy mogli cieszyć się zdrowiem i dobrym wyglądem.

Jak szukać motywacji do budowania formy?

Wielu ludzi ma problemy z zmotywowaniem się do podjęcia aktywności fizycznej, tymczasem żeby uzyskać dobrą formę fizyczną, motywacja jest niezbędna. Przemęczeni pracą wolimy obejrzeć film w telewizji niż iść pobiegać. Wciąż mówimy sobie, że zaczniemy od jutra, po weekendzie, po świętach, po wakacjach? aż w końcu moment ten nie nadejdzie nigdy! Jeśli masz problemy z motywacją, postaw sobie jasny cel, znajdź sobie kogoś kto świetnie wygląda i potraktuj go jako inspirację. Ćwicz z przyjaciółmi, wspierajcie się wzajemnie i motywujcie do działania. Dobrym pomysłem może być także wykupienie karnetu na zajęcia zorganizowane, istnieje duża szansa, że wydane pieniądze zmuszą nas do działania.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.