Strona główna Styl życia Motywacja do ćwiczeń – 6 niekonwencjonalnych porad

Motywacja do ćwiczeń – 6 niekonwencjonalnych porad

1446
0
Motywacja do ćwiczeń
Motywacja do ćwiczeń zależy do wielu czynników, na które można nauczyć się wpływać

Niewątpliwie dla większości najpopularniejsza pora na wykonywanie ćwiczeń to „jutro”. Jednak by osiągać wyniki konieczna jest systematyczność, a tym samym odpowiednia motywacja do ćwiczeń. Jak ją utrzymać w skuteczny i niekonwencjonalny sposób?

Wszyscy pewnie już słyszeli powtarzane w nieskończoność rady na temat tego, jak podbudować swoją motywację do ćwiczeń:

  • znajdź sobie towarzysza do treningu, dzięki czemu będziesz czuł się zobligowany do jego kontynuacji…
  • podaj swoje postanowienia do wiadomości publicznej, a będziesz czuł nacisk otoczenia…
  • ustal sobie mniejsze cele wraz z terminami, w których masz zamiar je osiągnąć…

Nie chodzi o to, że owe wskazówki nie są skuteczne. Po prostu nie wnoszą nic nowego ani odkrywczego. Chcesz zatem poznać bardziej niecodzienne sposoby, by motywacja do ćwiczeń była znacznie silniejsza? Powinny zadziałać nawet w najbardziej opornych przypadkach! Sprawdźmy zatem jak wytrenować własną motywację.

1. Zapamiętaj pozytywne doświadczenia związane z treningiem

Najświeższe badania wykazują, iż do wspomagania motywacji do ćwiczeń może posłużyć pamięć. Uczestnicy eksperymentu, którzy opisywali pozytywne wspomnienie związane z ćwiczeniami fizycznymi, byli nie tylko lepiej zmotywowani do podjęcia treningu, lecz również w ciągu najbliższego tygodnia ćwiczyli więcej niż ci, których nie zachęcano do wspominania.

  • Przechowuj więc w pamięci jak największy skarb, moment, w którym ustanowiłaś swój rekord osobisty w biegu na 5 km
  • zrób sobie treningową playlistę zawierającą piosenki z wesela, na którym tańczyłaś całą noc
  • przypnij sobie w widocznym miejscu zdjęcie widoku ze szczytu, na który się wspięłaś… itd.

Dobre wspomnienia to zawsze doskonała motywacja do ćwiczeń i może być otwartą furtką do satysfakcjonującego treningu!

2. Niech twoim celem nie będą „ćwiczenia”. Zamiast tego zacznij uprawiać sport

Uczestnicy amerykańskich badań, zapytani o cel uprawiania sportu, przytoczyli powody wewnętrzne, takie jak przyjemność czy wyzwanie. Z kolei ci pytani o przyczynę „ćwiczeń” wskazali na uwarunkowania zewnętrzne, takie jak wygląd, waga czy radzenie sobie ze stresem.

Wystarczy znać podstawy psychologii, żeby zrozumieć, iż motywacja do ćwiczeń, wynikająca z pobudek wewnętrznych daje największe prawdopodobieństwo wykształcenia nowego, trwałego nawyku. Zapisz się na zajęcia sportowe, kup karnet na basen czy po prostu przestaw swoje myślenie, a wtedy sobotnia przejażdżka na rowerze stanie się treningiem cyklisty!

3. Postaraj się nie ćwiczyć obok najbardziej wysportowanej osoby na siłowni

Celem jednego z ciekawszych badań była analiza wpływu towarzystwa, w którym się ćwiczy na siłowni, na wynik tych ćwiczeń. Badacze obserwowali użytkowniczki atlasu na uczelnianej siłowni. Gdy jakaś kobieta zaczynała na nim ćwiczyć, zaraz podchodziła inna, doskonale wysportowana i zajmowała sąsiedni przyrząd. W połowie przypadków ta druga miała na sobie top na ramiączkach i szorty. W drugiej połowie nosiła spodnie z dodatkową wyściółką na udach oraz workowatą koszulkę. W trzecim przypadku, który stanowił próbę kontrolną, druga kobieta nie ćwiczyła.

Okazało się, iż panie ćwiczące na atlasie obok kuso ubranych kobiet używały przyrządu krócej niż w pozostałych dwóch przypadkach. Następnie, gdy badacze przeprowadzali z nimi krótki wywiad, wykazywały one niższe zadowolenie ze swojego ciała. Z kolei sąsiadki kobiet w rozciągniętym stroju ćwiczyły dłużej, a ich obraz własnej sylwetki nie ulegał pogorszeniu.

Cóż to oznacza w praktyce? Poćwicz na bieżni obok 19-latki w szortach o rozmiarze XS, a najpewniej twoja motywacja do ćwiczeń znacznie spadnie. Prawdopodobnie szybko zrezygnujesz z treningu, a jednocześnie twoje samopoczucie ulegnie wyraźnemu pogorszeniu. Zrób to samo w towarzystwie przeciętnie wyglądającej osoby, a twój trening przebiegnie zgodnie z planem, nie ucierpi również twoja samoocena.

Czytaj dalej

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.