Większość osób marzy o tym, by osiągnąć prawdziwie spokojne życie, zarówno w sferze mentalnej, jak i materialnej. Żeby wejść na tę drogę rozwoju w pierwszej kolejności należy podjąć kilka niżej wymienionych kroków. O czym zatem warto pamiętać?
Wydaje się, że niektórzy ludzie urodzili się po to, by walczyć. Na pewno ich spotkałeś! Zawsze muszą znaleźć się w centrum jakiegoś kryzysu czy nawet kilku naraz. Być może starają się ciągnąć kilka etatów, próbując utrzymać rodzinę. Może mają zaległości w płaceniu rachunków.
Spokojne życie czyli co?
Najpewniej nie mają pojęcia, co dalej. Często żyją z dnia na dzień w bezgłośnej desperacji i wydaje im się, że nie mają się do kogo zwrócić o pomoc. Istnieje jednak sposób, aby odzyskać spokojne życie – i jest to łatwiejsze, niż wielu osobom się zdaje!
1. Prowadź zapiski
Niektórzy są tak wykończeni, że nie zdają sobie nawet sprawy, co dokładnie znajduje się wśród ich codziennych obowiązków, dopóki któryś z nich nie stanie się naglący. Dlatego bardzo roztropnym posunięciem będzie robienie sobie każdego dnia listy zadań, która będzie o nich przypominać.
Jeżeli chcemy mieć spokojne życie, jeszcze skuteczniejsze jest prowadzenie dziennika. Często sprawy okazują się mniej palące, gdy widzimy je spisane na papierze. Tak naprawdę niektóre z naszych codziennych obowiązków są trywialne, jeżeli jednak piętrzą się wraz z rosnącą górą poważnych spraw, mogą stać się źródłem realnego napięcia.
Oprócz tego warto wzmacniać emocje czy uspokajające myśli, które chcielibyśmy zatrzymać przy sobie w ciągu dnia. Wydaje się to bardzo proste, jednak notowanie małych przypomnień, takich jak „pamiętaj o uśmiechu” czy „zwolnij i uspokój się”, może mieć zaskakująco silne działanie uspokajające. Takie przypomnienia są jak nasiona, które przyniosą plon, gdy podejmiesz się związanego z nimi zadania. Naprawdę warto to wypróbować by zyskać prawdziwie spokojne życie!
2. Zacznij od rzeczy, których się obawiasz
Istnieje taki schemat działania, który naprawdę uspokaja: musisz wykonać nieprzyjemne lub wymagające obowiązki jak najwcześniej w ciągu dnia. Jeżeli się ociągamy i zostawiamy takie zadania na później, ciążą one nad nami i odbierają nam zapał, a oprócz tego wywołują niepotrzebne napięcie.
Pomyśl, o ile łatwiej ci będzie, jeśli szybciej uporasz się ze sprawami, które wywołują twój emocjonalny dyskomfort. Często taka drobna zmiana postawy sprawia, że nie są potrzebne żadne głębsze zmiany, aby zyskać naprawdę spokojne życie. Wystarczy tylko jak najszybciej każdego dnia przełknąć najbardziej „obrzydliwą żabę”… a potem jest już tylko lepiej…
3. Wyrażaj wdzięczność
Jest to sugestia związana ze wspomnianymi powyżej „uspokajającymi myślami”. Często tak mocno wikłamy się w małe życiowe dramaty, że zapominamy doceniać błogosławieństwa, które nas spotykają.
Jednym z pomysłów na wyrażenie wdzięczności może być odwiedzenie domu starców – często znajdują się tam osoby samotne, opuszczone, do których nikt nie wpada. Taka wizyta zadziała pokrzepiająco zarówno na pensjonariuszy, jak i na ciebie. Dodatkowo nabierzesz zdrowej perspektywy w odniesieniu do własnej sytuacji życiowej i łatwiej będzie ci poczuć wdzięczność za to, co masz.
Jeżeli chcesz mieć spokojne życie częściej sięgaj po kontrasty, pozwalające docenić własną sytuację i położenie. Dzięki temu twoja perspektywa widzenia nie będzie tak silnie targana przyziemnymi i zazdrosnymi oczekiwaniami.
4. Wybacz i odpuść
Większość z nas została kiedyś w jakiś sposób przez kogoś skrzywdzona. Wiele osób, które spotykamy na swej drodze, wykonując swoje codzienne obowiązki, nie zachowuje się wobec nas z sympatią. Przede wszystkim musimy zrozumieć, że ich postępowanie prawie nigdy nie ma motywów personalnych.
Bardzo często ludzie ci mają po prostu niewielką kontrolę nad własnym życiem i wydaje im się, że jej namiastkę zdobędą, działając innym na nerwy. Jeżeli chcesz mieć spokojne Zycie nie bierz tego do siebie. Możesz sobie nawet z tego zażartować i odpowiedzieć jakimś drobnym komplementem. Zazwyczaj działa to rozbrajająco!
Niezależnie od tego, jak mocno poczułeś się urażony, warto wybaczyć temu, kto cię skrzywdził. Łatwiej powiedzieć niż zrobić? Wiedz zatem, iż postępując w ten sposób, uwolnisz się od negatywnych emocji i wyzwolisz w sobie spore pokłady energii. Możesz wykorzystać ją dla dobra własnego oraz swoich bliskich, zamiast marnować, chowając urazy przeciwko osobom, które nie mają nawet pojęcia, jak się czujesz.
Wiele osób ma spory problem z odpuszczaniem, gdyż czują się zranione psychicznie, a czasem nawet fizycznie. Jednak duszenie w sobie nienawiści i złości może prowadzić do wielu problemów natury emocjonalnej oraz fizycznej, zmieniających spokojne życie w prawdziwą udrękę. Tylko przebaczenie przynosi ulgę. Pamiętaj: robisz to dla siebie, nie dla osoby, która cię skrzywdziła.