Strona główna Dzieci Jak najlepiej rozmawiać z dzieckiem o seksie

Jak najlepiej rozmawiać z dzieckiem o seksie

1088
0
jak rozmawiać z dzieckiem o seksie
Warto wyzbyć się wszelkich uprzedzeń by nauczyć się szczerze rozmawiać z dzieckiem o wszystkim

Na pewnym wychowania rodzice stają przed dylematem w jaki sposób należy rozmawiać z dzieckiem o seksie. Niestety bywa to krępujące, ale w zasadzie niezbędne. Najczęściej warto przezwyciężyć tę naturalną niechęć, by znacznie więcej zyskać. Podpowiadamy jak rozmawiać z dzieckiem o seksie, by nie tylko zapobiec wielu potencjalnym i poważnym problemom.

Stało się. Nasze dziecko zaczęło stawiać krępujące pytania dotyczące seksu. Nas zalewa fala gorąca, a ono patrzy na nas wyczekująco? Dla dzieci nie ma wstydliwych pytań, wszystko zależy, więc od tego jak my, dorośli zareagujemy. Przyda się wtedy bez wątpienia pewien zasób inteligencji emocjonalnej, która pomoże rozwiązać ten problem. Podpowiadamy jak należy rozmawiać z dzieckiem o seksie.

Seks to temat jak każdy inny?

Nie ukrywajmy tego. Seks i nagość to tematy tabu wyłącznie dla dorosłych. Dziecko nie odczuwa w związku z tym tematem skrępowania, dlatego też jego pytania mogą być przerażająco (tylko dla nas) bezpośrednie i dociekliwe. Pamiętajmy jednak, że seks to całkowicie naturalny element naszego życia. Dlatego też nie powinniśmy reagować na pytania naszego dziecka ze wstydem lub wstrętem, bo dziecko prawdopodobnie nie poruszy z nami więcej tego tematu. Informacji będzie szukało u kolegów lub w wyszukiwarce internetowej… A uwierzcie, to najgorsze z możliwych źródeł. Warto zdobyć się wówczas na odpowiedni poziom empatii i wczuć się w prawdziwe potrzeby dziecka, które bywa bardzo zdezorientowane i potrzebujące naszej pomocy.

Kiedy powinno się rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Rodzicu, jeśli wydaje Ci się, że rozmowa uświadamiająca czeka Cię za naście lat, gdy Twoje dziecko będzie już nastolatkiem.., to niestety, ale jesteś w błędzie. Nastolatek nie jest już raczej zainteresowany zgłębianiem teorii, a już na pewno nie w towarzystwie rodziców. Prawda jest taka, że już kilkuletnie dziecko będzie próbowało poruszyć z Tobą ten temat, tak jak każdy inny. Zapyta skąd się wzięło, czym różni się dziewczynka od chłopca.

Mniejszemu dziecku odpowiedzi na te pytania wystarczą by zaspokoić jego ciekawość, im dziecko starsze tym pytań będzie więcej. Jeśli Twoje dziecko samo nie porusza tego tematu, warto samemu spróbować rozmawiać z dzieckiem. Nigdy jednak nie rób tego na siłę, nie rób z tej rozmowy wydarzenia roku. Wybadaj czy dziecko chce w ogóle poruszyć z Tobą ten temat, sprawdź jaką już posiada wiedzę. Rodzice często są przerażeni gdy słyszą co ich dziecko JUŻ wie.

Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Jeśli dziecko samo zaczęło rozmowę, odpowiadaj po prostu na jego pytania. Czyń to w sposób naturalny, nie okazuj zdenerwowania czy wstydu. Pamiętaj, że dla dziecka te pytania nie są w żaden sposób nacechowane. Ono nie wie, że dla wielu dorosłych seks to temat wstydliwy. Dlatego będzie zadawało pytania z pełną naturalnością i takich też odpowiedzi oczekuje. To co mówisz dostosuj do wieku dziecka, nie opowiadaj mu o seksie w sposób suchy, beznamiętny, obfitujący w książkowe szczegóły.

Zastanów się o co tak naprawdę pyta Twoje dziecko, sprecyzuj jego pytania. Rozmawiać z dzieckiem o seksie nie jest łatwo, ale nigdy nie unikaj tej rozmowy, nie bój się jego pytań. Pamiętaj też by odpowiadać w sposób prosty i rzeczowy, unikaj udziwnionych metafor. Jeśli rodzic nie wierzy w to, że wziął się z kapusty… dziecko też w to nie uwierzy. Albo uwierzy, a rówieśnicy szybko sprowadzą je na ziemię. Nie oszukuj swojego dziecka, ten temat jest, był i będzie się pojawiał!

Szukaj pomocy

Jeśli naprawdę nie wiesz jak rozmawiać z dzieckiem o seksie, a perspektywa pojawienia się tego tematu Cię przeraża… nie bój się szukać pomocy. W sklepach znajdziesz sporo poradników, które krok po kroku opisują jak rodzice powinni podejść do tematu. Dobrym rozwiązaniem jest jednak nie tylko lektura dla dorosłych, ale i dla maluchów. W księgarniach znajdziesz sporo książeczek, które w prosty, dostosowany do wieku dziecka sposób, poruszają tematy seksu.

Dlaczego rodzice to najlepsze źródło informacji?

Pamiętaj, że jako rodzic jesteś najlepszym źródłem wiedzy dla swojego dziecka. To u Ciebie w pierwszej kolejności, dziecko powinno szukać informacji. Dzięki temu masz ogromny wpływ na to jak dziecko będzie postrzegało sferę seksualności. Jeśli Ty nie dasz swojemu dziecku podstawowej wiedzy na ten temat, zrobi to za Ciebie Internet lub kolega ze szkoły. A takie źródła informacji, nie wróżą nic dobrego. Dzieci często dzielą się swoimi błędnymi przekonaniami dotyczącymi seksu lub same dopowiadają sobie pewne rzeczy. W Internecie z kolei, nie brakuje nie tylko nierzetelnych informacji, ale i twardej pornografii, która zupełnie odziera seks z tego co najważniejsze… czyli z towarzyszącej mu miłości.

Pamiętaj, że jako rodzic, kształtujesz swoje dziecko

Jako rodzic, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ogromna odpowiedzialność na Tobie spoczywa. Od najmłodszych lat, kształtujesz swoje dziecko i jego przyszłe życie. To jak będziesz rozmawiać z dzieckiem o seksie, ma ogromne znaczenie dla jego przyszłego życia seksualnego, dla jego związków. Jeśli będziesz unikać tematu, robić z niego temat tabu albo co gorsza, mówić o seksie z pogardą i obrzydzeniem? Dziecko zacznie się wstydzić, a nawet bać swojej seksualności. A to może w przyszłości zaowocować poważnymi problemami!

Możesz też sprawić, że dziecko po prostu będzie szukało informacji gdzieś indziej.. a to również nie jest dobre. Pamiętaj, że tak jak od narodzin, uczysz wszystkiego swojego dziecka, tak teraz musisz wprowadzić je w świat seksu. To, że rozmawiasz z nim na te tematy, nie znaczy, że zachęcasz je do wczesnej inicjacji seksualnej! Po prostu musisz sobie zdawać sprawę z tego, że temat Was nie ominie. Uświadom dziecko, że seks to coś pięknego, ale tylko wtedy gdy ludzie się kochają, gdy oboje tego chcą.

Dziecko musi być świadome z czym seks się wiąże i jaka odpowiedzialność spoczywa na ludziach, którzy go uprawiają, ale nie traktuj ciąży jako straszaka. Twoje dziecko jest bardzo mądre, więc podejdź do tematu z rozsądkiem. To, jak i co powiesz, ma dla niego ogromne znaczenie. Powodzenia!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.