Strona główna Rozwój osobisty Czy rzeczywiście podróże kształcą

Czy rzeczywiście podróże kształcą

89
1
PODZIEL SIĘ
podróże kształcą
Podróże kształcą ,jednak wymagają ciekawości i zaangażowania

Mówi się, że podróże kształcą tylko ludzi inteligentnych. Wydaje się to dużym uproszczeniem, a większe znaczenie należy raczej przypisać zaangażowaniu i ciekawości.

Właściwie od zawsze, spotykamy się z stwierdzeniem ,że podróże kształcą. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Czy wylegiwanie się nad basenem może nas w jakikolwiek sposób dokształcić?

Wszystko zależy od nastawienia

Prawda jest taka, że to czy podróże kształcą zależy przede wszystkim od nas samych. To ile wyniesiemy z podróży i w jakim celu w ogóle się w nią udajemy, ma ogromne znaczenie. Jeśli wybieramy się w podróż tylko po to by maksymalnie wypocząć, najlepiej nie ruszając się w ogóle z plaży? to trudno stwierdzić, że taka podróż nas w jakiś sposób dokształci. To od nas zależy jak zaplanujemy przebieg swojej wycieczki i jak wiele kształcących atrakcji sobie zorganizujemy.

Poznawanie kultur

Podróże po świecie, to najlepszy sposób na poznawanie obcych kultur. Podróże kształcą, bo pokazują nam realne życie innych ludzi, często z bardzo odległych krajów. Oglądanie filmów dokumentalnych, czytanie książek i oglądanie fotografii, nigdy nie da takiego efektu jak zobaczenie tego wszystkiego na własne oczy. Czasem dopiero gdy znajdziemy się w danym kraju i poznamy osobiście zamieszkujących go ludzi, udaje nam się pojąć sens ich zwyczajów i tradycji. Coś co z perspektywy naszego kraju wydawało nam się zupełnie niezrozumiałe, tam wydaje się być całkowicie naturalne.

Doświadczenie jest bezcenne

Podróże kształcą, bo dają nam jedną z najcenniejszych ‚rzeczy‚ w życiu. Doświadczenie! Wizyta w obcym kraju zawsze obfituje w rozmaite przygody, a czasem też trudności, które trzeba pokonywać. Zdobywamy nowe doświadczenia, uczymy się radzenia sobie w najróżniejszych sytuacjach. Podróże kształtują charakter, uczą pewnej elastyczności, samodzielności i umiejętności adaptacji. Wizyta w kraju, w którym wszyscy porozumiewają się za pomocą nieznanego nam języka, stawia nas w nowej i trudnej sytuacji, ale pokazuje też, że zawsze można znaleźć jakieś rozwiązanie, a człowiek jest w stanie poradzić sobie nawet w najtrudniejszych warunkach.

Dzięki nowym doświadczeniom i przygodom jakie przeżywamy w czasie podróży, stajemy się bogatszymi ludźmi, poszerza się nasza ogólna wiedza o świecie. W czasie podróży istnieje także spora szansa na to, że nawiążemy jakieś interesujące znajomości, poznamy ciekawych ludzi, którzy wniosą coś do naszego życia.

Nauka języka

Biorąc pod uwagę wpływ jaki mają podróże na nasze umiejętności językowe, znów możemy potwierdzić, że podróże kształcą. Żaden kurs, żadna szkoła nie jest w stanie tak nauczyć nas języka obcego, jak codzienne obcowanie z nim za granicą. Wielu z nas pomimo tego, że od iluś lat uczy się języka, to jednak wstydzi się go używać, nie potrafi też wypowiadać się w płynny sposób. Wizyta za granicą, to najlepszy sposób na przełamanie swoich barier i oswojenie się z językiem obcym. Plusem jest też to, że poznajemy język potoczny, którego często w szkole nie uczą, a który jest bardzo przydatny w codziennym życiu.

Poszerzanie horyzontów

Podróże to przede wszystkim pozbywanie się własnych granic i poszerzanie horyzontów. Osoby, które dużo podróżują są zazwyczaj bardziej otwarte na świat, bardziej tolerancyjne wobec  innych ludzi. Podróże kształcą, bo dają nam niesamowitą możliwość obserwacji codziennego życia ludzi z zupełnie odmiennych kultur. Pokazują też, że pomimo tego, że często dzieli nas kolor skóry, wygląd, kultura, język i zwyczaje, to jednak wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi. Nawet jeśli nie posługujemy się tym samym językiem, to nadal jesteśmy w stanie się porozumieć, zjeść wspólnie posiłek czy wymienić ciepłym uśmiechem. Podróże i spotykani w ich trakcie ludzie, naprawdę potrafią zmienić podejście do życia.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!