Strona główna Rozwój osobisty Dlaczego czytanie książek czyni cię mądrzejszym

Dlaczego czytanie książek czyni cię mądrzejszym

1374
0
czytanie
Dzisiaj książki nie są już podstawowym środkiem zdobywania wiedzy.

Jeśli jesteś miłośnikiem dobrej literatury i czytanie książek sprawia ci przyjemność, bez wahania przyznasz, że dobra powieść to przygoda, która ożywia twój umysł, dostarczając mu galerii obrazów i emocji, a nawet rozbudzając zmysły. Czytanie jest również bardzo ważne z wielu rożnych powodów.

Jak wiadomo, czytanie otwiera horyzonty i wyostrza umysł. Bez niego ciężko precyzyjnie i łatwo wyrażać myśli, a także zacząć cokolwiek pisać. Wpływa również na utrzymanie zdrowia mózgu oraz pozwala dłużej zachowywać jego funkcje. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej dlaczego jest takie ważne.

Jak czytanie na nas wpływa?

Poznaj korzyści, które czytanie przynosi twojemu mózgowi. Dzięki nim zyskasz zupełnie nową perspektywę widzenia świata i na pewno otworzy się wiele nowych możliwości.

Tworzymy w umyśle obrazy automatycznie, bez dodatkowej zachęty

Czytanie książek i innych materiałów o żywej metaforyce jest nie tylko zajmujące, lecz również pozwala budować w umyśle nowe światy. Czy masz świadomość, że dzieje się tak nawet wtedy, kiedy się nie starasz? Badacze odkryli, że wizualizacja jest u człowieka procesem naturalnym. Sugeruje to fakt, iż ludzie są w stanie szybciej identyfikować zdjęcia różnych obiektów, jeżeli właśnie przeczytali zdanie, które sugestywnie je opisuje.

Słowo mówione może wprawić mózg w tryb pracy

Ludzie mają tendencję do pochopnego krytykowania audiobooków jako medium podrzędnego względem samodzielnie czytanej książki, jednak badania wykazały, że słuchanie opowieści może rozjaśnić umysł. Kiedy słuchasz historii, aktywują się nie tylko partie mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie danych językowych, lecz również te, w których powstają doznania zmysłowe.

Gdy słuchasz o jedzeniu, stymulowana jest kora czuciowa, a gdy o ruchu – ośrodki odpowiedzialne za działanie. Lecz nie sądź, że wszystko to dotyczy wyłącznie tekstów literackich. Naukowcy utrzymują, że mózg poddawany jest wpływowi narracji przez cały dzień. Wykazują oni, że opowieści o codziennym życiu i plotki stanowią 70% naszych rozmów. Tak więc nie krępuj się: słuchaj długich, choćby i nudnych wakacyjnych opowieści twoich znajomych lub po prostu posłuchaj audiobooka. To wspaniałe ćwiczenie dla mózgu, a tym samym rozwijania pamięci i zdobywania nowej wiedzy!

Czytać o czymś to prawie tak samo jak to przeżyć

Twój mózg nie robi istotnej różnicy między czytaniem o jakimś doświadczeniu a rzeczywistym jego przeżywaniem. W obu przypadkach pobudzane są te same neurologiczne obszary. Powieści mają moc pobudzania myśli i uczuć, czyniąc z czytania całkiem realne doświadczenie, przynajmniej z punktu widzenia mózgu.

Różne style czytania pobudzają mózg na różne sposoby

Niezależnie, w jakim celu czytasz, stymulujesz w ten sposób swój mózg. Jednak różne rodzaje czytelniczego doświadczenia przynoszą dlań odmienne korzyści. Badacze odkryli, że czytanie w celach naukowych dostarcza mózgowi zajęcia w obrębie wielu obszarów poznawczych, podczas gdy czytanie dla przyjemności zwiększa dopływ krwi do różnych rejonów mózgu. Udało się wykazać, że to pierwsze stanowi znacznie bardziej efektywne ćwiczenie umysłu.

Nauka języków pobudza umysł

Myślisz o naprawdę wydajnym ćwiczeniu mózgu? Sięgnij po powieść w języku obcym. Badacze przetestowali grupę studentów. U uczestników studiów językowych nastąpił przyrost masy mózgu zarówno w obszarze kory mózgowej, jak i hipokampu. Skala przyrostu była zależna od wysiłku, jaki studenci włożyli w naukę.

Struktura tekstu pobudza mózg do myślenia sekwencyjnego, rozszerzając zakres percepcji

Każda opowieść ma wstęp, rozwinięcie i zakończenie, co jest korzystne dla mózgu. Taka struktura zmusza go do myślenia przyczynowo-skutkowego. Neurolodzy zalecają rodzicom zrobienie użytku z owej wiedzy i zachęcanie dzieci do jak najczęstszego czytania. W ten sposób mają oni szansę zaszczepić narracyjną strukturę w młodych umysłach, kiedy mózg się jeszcze intensywnie rozwija i poszerzyć ich percepcję.

Czytanie pozytywnie zmienia mózg

Nie każdy jest urodzonym czytelnikiem. Osoby, które są na bakier z czytaniem, nie docenią radości płynącej z dobrej książki. Mogą jednak ćwiczyć dla zdobycia większej wprawy. Dzięki temu również w ich mózgach zajdą zmiany. Naukowcy odkryli, że codzienne czytanie zwiększa objętość istoty białej w rejonie mózgu odpowiedzialnym za język. Czytanie może więc w znacznym stopniu usprawnić jego działanie.

Zaangażowana lektura czyni nas bardziej empatycznymi

To wspaniałe uczucie, zatopić się w książce. Co więcej, ten stan może nawet przynieść fizyczne zmiany w mózgu. Ludzie lubią głęboko utożsamiać się z bohaterami i dzielić ich uczucia. Pozwala to na odczuwanie większej empatii wobec innych osób w życiu codziennym

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.