Strona główna Nauka i kariera Rozpocznij karierę jako asystent medyczny

Rozpocznij karierę jako asystent medyczny

3715
0
asystent medyczny

W czasach, gdy ze względu na trudną sytuację ekonomiczną zakłady pracy muszą zmierzyć się z koniecznością cięć i masowych zwolnień, przyszłość jednego z zawodów rysuje się w jaśniejszych barwach. Jest to asystent medyczny. Poniżej przedstawiamy dlaczego warto bliżej zainteresować się tym zawodem.

Eksperci przewidują, że zapotrzebowanie na przedstawicieli owej profesji wzrośnie aż o 35% do 2016 roku, ze względu na starzenie się społeczeństwa i duży postęp w technologii medycznej. Zawód asystenta medycznego pozwala na dużą dowolność w kształtowaniu swojej ścieżki zawodowej, dając możliwość dostosowania kariery do stylu życia. Asystent medyczny może pracować w pełnym wymiarze godzin, na pół etatu lub nawet wyłącznie wieczorami i w weekendy. Łączy się to z nadzwyczaj dogodnymi warunkami pracy, a także korzyściami innego rodzaju.

Istnieje duże zapotrzebowanie na asystentów medycznych w związku z różnymi gałęziami medycyny. Mogą oni wyspecjalizować się w tak specyficznych dziedzinach, jak podologia, okulistyka czy kręgarstwo.

Obowiązki jakie ma asystent medyczny obejmują zwykle między innymi:

  • zajmowanie się zarówno sprawami administracyjnymi, jak i klinicznymi, odpowiadając bezpośrednio przed kierownikiem, lekarzem lub innym praktykiem medycznym,
  • analizowanie historii choroby i notowanie istotnych objawów,
  • wyjaśnianie pacjentom procedur medycznych,
  • asystowanie lekarzowi podczas badania.

Programy akredytacyjne to często najlepszy sposób na zdobycie miejsca w tym zawodzie. Programy owe uczą wszystkiego, co potrzebne jest do pracy w biurze medycznym: od umiejętności z zakresu księgowości, poprzez anatomię, fizjologię aż po prawo medyczne i etykę. Nierzadko oferują one również możliwości odbycia praktyk oraz usługę pośrednictwa pracy dla absolwentów. Uzyskane certyfikaty pomagają zdobyć większą wiarygodność oraz konkurencyjność na rynku pracy.

Asystent medyczny to zawód przyszłości

Dokształcając się, asystenci medyczni mają możliwość szybkiego pięcia się po szczeblach kariery zawodowej. Wielu z nich bierze udział w dodatkowych szkoleniach, które dają im prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki czy ratownika medycznego. Inni dokształcają się w zakresie administracji, aby móc pracować w biurze na stanowiskach kierowniczych. Rozpoczęcie pracy w zawodzie asystenta medycznego najczęściej stanowi zaledwie punkt wyjścia do większej kariery w dziedzinie opieki zdrowotnej.

Podobnie jak w przypadku wszelkich innych kursów czy szkoleń, dokładnie przyjrzyj się danemu programowi, zanim się na niego zdecydujesz. Dowiedz się, jakie kompetencje możesz dzięki niemu zyskać, a także czy oferta obejmuje również doradztwo oraz pośrednictwo pracy. Na szczęście w ostatnich latach pojawiła się dość szeroka oferta edukacyjna w tym zakresie, z której warto przede wszystkim wybrać studiowanie na renomowanej uczelni medycznej.

Praca w branży medycznej może być niezwykle opłacalna, zaś zdobycie zawodu, takiego jak asystent medyczny często jest wstępem do długiej i satysfakcjonującej kariery na tym polu.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.