Strona główna Styl życia Aerobik – Najważniejsze formy i korzyści

Aerobik – Najważniejsze formy i korzyści

1433
0
aerobik
Aerobik to jedna z najlepszych form aktywności fizycznych, niezależnie od wieku i płci

Aerobik to dzisiaj bardzo zróżnicowane typy aktywności fizycznej, oparte na wzmożonym wysiłku organizmu. Dają one gwarancję nie tylko na wspaniałej sylwetki, ale również zwiększają radość życia, ograniczą problemy zdrowotne i dodają wiele energii. Jakie są najpopularniejsze formy aerobiku i czego można po nich oczekiwać?

Ćwiczeniami aerobowymi nazywane są dzisiaj praktycznie wszystkie formy ruchu, podczas których w organizmie zwiększa się wymiana tlenowa. Niezależnie od wieku, płci, masy ciała czy indywidualnych zdolności sportowych tego typu wysiłek daje doskonałe i wszechstronne rezultaty. Jeżeli nie ma większych przeciwwskazań medycznych, intensywna wymiana tlenowa to najlepszy sposób by stać się nie tylko zdrowszym, ale i silniejszym i sprawniejszym.

Postanowiłeś wybrać się do klubu fitness? Masz zamiar rozpocząć regularne ćwiczenia, wraz z instruktorem i zorganizowaną grupą, jednak zupełnie nie masz pojęcia jaki aerobik wybrać, bo przecież jest tak wiele rodzajów, że trudno ocenić, który będzie dla ciebie najskuteczniejszy. By dokonać odpowiedniego wyboru, koniecznie przyjrzyj się dokładnie poszczególnym kategoriom.

Body Ball

Chciałbyś odciążyć kręgosłup i wzmocnić mięśnie pleców? Body Ball to aerobik, który jest najlepszym wyborem dla wszystkich tych, którzy na co dzień nadwyrężają mięśnie kręgosłupa. W trakcie zajęć będziesz miał okazję się zrelaksować, a wszystko z pomocą specjalnej, dużej piłki, dzięki której będzie można wykonać poszczególne ćwiczenia.

Body Ball to rewelacyjna forma ćwiczeń, bo tego rodzaju aerobik jest zupełnie bezpieczny i może w nim uczestniczyć praktycznie każdy, niezależnie od wieku czy też płci. Dodatkowo ćwiczenia z piłką poleca się również kobietom ciężarnym, które szczególnie powinny zadbać o wzmocnienie mięśni kręgosłupa.

Step aerobik

Step aerobik to ćwiczenie, które wykonuje się rytmicznie wchodząc i schodząc ze specjalnego, niskiego i dość szerokiego schodka. W step aerobik zastosować można ponad 2500 różnych ćwiczeń, aczkolwiek wszystko kręci się wokół wchodzenia na schodek, dostawiania nogi, oraz schodzenia z niego. Ten aerobik jednak nie jest dla każdego bo ćwiczenia dość mocno nadwyrężają zarówno kręgosłup jak i poszczególne stawy. Jeżeli więc masz problemy z kolanami, skorzystaj lepiej z innej formy aerobiku.

Aqua aerobik

Jest to ostatnio bardzo popularny sposób aktywności. Szczególnie lubiany przez kobiety w ciąży, które marzą o tym by zachować dobrą kondycję a jednocześnie odciążyć choć odrobinę zmęczony kręgosłup. Boisz się, że ten rodzaj aerobiku nie jest dla ciebie bo nie potrafisz pływać? Niczym się nie martw. Wszystkie ćwiczenia aqua aerobiku wykonuje się mając bezpośredni kontakt z podłożem. Dodatkowo w zasadzie aby wziąć udział w zajęciach wystarczy jedynie strój kąpielowy i ewentualnie czepek. Czasami w trakcie ćwiczeń używa się także specjalnych szarf i wstążek ale dostarcza je instruktor.

Fat burning

Masz sporo zbędnej tkanki tłuszczowej, której usilnie chcesz się pozbyć od dłuższego czasu? Jeżeli chcesz się skutecznie odchudzić aerobik typu fat burning będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. To trening bardzo intensywny, w trakcie którego utrzymuje się wysokie tętno i chociaż układ choreograficzny nie jest zbyt trudny, a ćwiczenia nie męczą specjalnie to są dobrane w taki sposób, aby spalić jak najwięcej tkanki tłuszczowej.

Oczywiście w trakcie treningu towarzyszy nam muzyka, która dodatkowo zagrzewa do ćwiczeń. Przy dobrym instruktorze, potrafiącym dobrać tempo ćwiczeń do zaawansowania grupy i odpowiednio motywującego, efekty mogą przekraczać wszelkie oczekiwania. I tego należy wszystkim życzyć!

Zumba

Zumba nie jest postrzegana jako klasyczny typ aerobiku, jednak w sensie fizycznym może być tak postrzegana. W ostatnim czasie staje się niezwykle popularna nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wynaleziona zupełnie przypadkiem, kiedy jeden z instruktorów, wielbiciel latynoskich rytmów, zapomniał zabrać płyt z podkładem muzycznym niezbędnym do wykonania układu. Postanowił improwizować wykorzystując swoje płyty. Uczestnikom treningu tak bardzo spodobał się ta odmienność, że instruktor postanowił wprowadzić zumbę na stałe.

Zumba to połączenie ćwiczeń z elementami tańca, przy gorących, latynoskich rytmach. Ta forma ćwiczeń aerobowych, z grupy Aerobic-Dance, ma niewątpliwie jedną istotną przewagę, polegającą na jednoczesnym kształtowaniu wyczucia rytmu, umiejętności tanecznych i dobrej zabawy.

Czytaj dalej

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.