Dermokosmetyki stały się w ostatnim czasie coraz bardziej popularnymi produktami, głównie przeznaczonymi do pielęgnacji problematycznej skóry ciała. Ich wyższa cena i sprzedaż w aptekach sugeruje większe bezpieczeństwo i wyższą skuteczność działania. Na czym polega ten fenomen?
Mnóstwo jest kosmetyków na rynku, codziennie używamy wiele ich rodzajów jednak nie każdy z nas wie, że skóra, która wymaga szczególnej troski – na przykład ta nadmiernie przesuszona, powinna być otoczona wyjątkową opieką, którą mogą zapewnić właśnie dermokosmetyki. Warto poznać czym są i kto ich powinien używać.
Co to są dermokosmetyki
Nie można określić ich jako stuprocentowe kosmetyki, ale raczej preparaty, które graniczą zarówno z tradycyjnymi kosmetykami, jak i środkami medycznymi. Przeznaczone są nie tylko do specjalistycznej pielęgnacji, z którą nie mamy żadnych poważnych problemów, ale również leczenia tej, która jest dość problematyczna. Dermokosmetyki to najczęściej rożnego rodzaju kremy, maści i balsamy, przeznaczone do ochrony przed procesami starzenia i silnie nawilżające. Można jednak spotkać coraz więcej produktów specjalnie dedykowanych dla poszczególnych dolegliwości, najczęściej skórnych.
Produkcja dermokosmetyków to prawdziwe wyzwanie, bo trzeba liczyć się ze sterylnymi warunkami i podwyższonymi wymaganiami jakości. Dodatkowo każdy produkt powstaje pod konkretną dolegliwość skóry oraz określony jej typ. To wspaniała alternatywa do kosmetyków, w których mnóstwo jest konserwantów, dermokosmetyki właściwie ich w składzie nie mają. Do tego są raczej zupełnie bezzapachowe, a także bezbarwne.
Dermokosmetyki zawierają w składzie wiele drogocennych składników, do których należy między innymi żelazo, srebro, selen, miedź oraz wiele innych, które mają zbawienne działanie dla problematycznej skóry, bo długotrwale ją chronią i łagodzą wszelkie stany zapalne. To nie są zwykłe kosmetyki, które jedynie pielęgnują skórę, mają one też właściwości lecznicze, a do tego są hipoalergiczne, więc istnieje jedynie niewielka szansa, że wrażliwa skóra będzie na nie uczulona.
Jaki skład mają dermokosmetyki
Dermo kosmetyki przede wszystkim zawierają substancje aktywne biologicznie, które często maja działanie podobne do leków. Przeznaczone są jednak jedynie do stosowania zewnętrznego. W swoich składach zawierają w większości najbardziej potrzebne witaminy, głównie z grupy B, ale też C oraz E. W skład dermokosmetyków wchodzą również lipidy, a także retinoidy. Dodatkowo wzbogacają je liczne substancje roślinne – zupełnie naturalne, takie jak soja, zielona herbata, miłorząb czy lawenda. Dodatkowo metale, oraz czynnik nawilżający, a także wszelkie środki złuszczające i łagodzące.
Kto powinien używać dermokosmetyków
Dermokosmetyki to preparaty stworzone szczególnie dla osób, które mają jakieś poważne problemy ze skórą. Najczęściej stosowane są przy atopowym zapaleniu skóry, zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Jest to przykra dolegliwość, która ma wpływ zarówno na wygląd skóry, jak i na dolegliwości bólowe lub swędzenie.
Dermokosmetyki pozwalają odpowiednio nawilżyć przesuszona skórę oraz zregenerować zniszczony naskórek. Stosują je również osoby, które mają skórę bardzo suchą – długotrwale przesuszoną i odwodnioną. Ale ich pomoc jest niezbędna także przy trądziku pospolitym czy też różowatym oraz przy popularnej egzemie, a także łuszczycy.
Dermokosmetyki uwielbiane są także przez kobiety ciężarne, których skóra w trakcie 9 miesięcy potrzebuje szczególnej opieki. Mamy wybierają je także dla swoich nowo narodzonych dzieci, dzięki czemu mają pewność, że ich naskórek będzie odpowiednio nawilżony. Preparaty te są także doskonałym lekarstwem na stale nawracający łupież.
Jak dobierać dermokosmetyki
Przy doborze odpowiedniego preparatu przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na typ cery. Trzeba zastanowić się nad tym, z jakim głównym problemem się borykamy. Czy skóra jest nadmiernie przesuszona, czy się łuszczy? Czy występują jakieś inne, poważniejsze problemy, na przykład silny trądzik, a może nawracający łupież? Ale typ cery to nie wszystko.
Preparaty te dopasowujemy również do kondycji naszej skóry a także pory roku oraz naszego trybu życia. Nie zawsze jest to prosty wybór, często nie potrafimy samodzielnie ocenić jaki mamy typ skóry i które dermokosmetyki będą dla nas najbardziej odpowiednie. Dlatego właśnie warto czasami skorzystać z rady dermatologa, albo przynajmniej kosmetyczki, która na co dzień ma do czynienia z różnymi typami skóry. Pomocą radą służą również farmaceuci, którzy odpowiednio Cię pokierują w trakcie zakupów kosmetycznych.
Warto również pamiętać, że niektórych produktów pielęgnacyjnych warto unikać w okresie oczekiwania na dziecko. Kosmetyki dla ciężarnych powinny spełniać również bardziej surowe wymagania jakościowe i nie zawierać niektórych surowców.
Czy dermokosmetyki spełniają swoje funkcje
Wraz z rosnącym trendem i zwiększaniem sprzedaży na szerokim rynku „pielęgnacji urody” zwiększa się ilość typów preparatów i produktów specjalnego przeznaczenia. Przez wielu krytyków dermokosmetyki to jedynie doskonały twór marketingowy, pozwalający kojarzyć rynek kosmetyczny z medycznym i sugerujący wyższą efektywność działania. Trudno jednak znaleźć jednoznaczne argumenty oficjalnie potwierdzające te opinie.
Nie ma jednak również istotnych dowodów na to, by jednoznacznie stwierdzić, że jakość dermokosmetyków uzasadnia ich wyższą cenę i zapewnia pozbycie się niechcianych problemów skórnych. Nie ma również żadnego prawa, pozwalającego różnicować poszczególne typy kosmetyków i wyróżniać dermokosmetyki, jako bardziej skuteczne i bezpieczne. Przy wyborze konkretnych produktów warto zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem i opiniami środowisk niezaangażowanych w produkcję i sprzedaż. Lepiej czasami skorzystać ze sprawdzonych kosmetyków naturalnych, cieszących się niezwykle wysokim zainteresowaniem, niż kupować niesprawdzone produkty apteczne.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!