Strona główna Zdrowie i uroda Trądzik różowaty – Czym jest i jak leczyć

Trądzik różowaty – Czym jest i jak leczyć

1883
0
trądzik różowaty
Trądzik różowaty to przewlekła dolegliwość dermatologiczna, która leczona jest objawowo

Trądzik różowaty to powszechnie występująca choroba skóry, która głównie dotyka twarz, policzki, nos oraz brodę. Charakteryzuje się podrażnieniem skóry, które powoduje zaczerwienienie i rumienienie. Chociaż objawy trądziku różowatego pojawiają się i znikają, to jednak jest to problem długoterminowy. Co prawda częściej występuje u kobiet, ale za to u mężczyzn jest to zazwyczaj stan bardziej dotkliwy. Częściej występuje u ludzi powyżej 30 roku życia, jak i u osób o jasnej karnacji.

Na chwilę obecną nie ma skutecznego lekarstwa, by wyleczyć trądzik różowaty. Nie mniej jednak istnieją środki, które mogą złagodzić ten stan. Na początku poznajmy jego objawy.

Jakie są objawy trądziku różowatego?

 • Zaczerwienienie – Jest to jeden z głównych objawów, kiedy skóra mimowolnie się zaczerwienia. Wynika to z poszerzenia naczyń krwionośnych i ma miejsce najczęściej na twarzy. Taki stan może trwać kilka minut i dość często występować.
 • Trwałe zaczerwienienie – Występuje najczęściej na policzkach, nosie oraz podbródku. Wyglądem może przypominać oparzenie słoneczne, które nie chce ustąpić, czy też jak zaczerwienienie po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu.
 • Czerwone guzki – Takie miejsca mogą przypominać trądzik i być delikatne w dotyku.
 • Niewielkie widoczne naczynia krwionośne – Ponieważ stają się one rozszerzone, to są widoczne pod skórą. Stan ten znany jest jako teleangiektazja.
 • Problemy z oczami – Mogą pojawić się czerwone i obolały oczy oraz powieki. Może również występować suchość, podrażnienie oraz wrażliwość na światło.

Inne objawy związane z trądzikiem różowatym obejmują wrażliwą skórę, takie jak pieczenie, swędzenie i podrażnienie, a także suchą skórę oraz obrzęk twarzy.

Jakie są przyczyny trądziku różowatego?

Chociaż dokładna przyczyna występowania trądziku różowatego nie jest znana, to jednak podejrzewa się o to kilka czynników. Oto one:

 • Nieprawidłowości naczyń krwionośnych na twarzy – Łatwo się rozszerzają, w ten sposób powodując zaczerwienienie i zarumienienie twarzy.
 • Peptydy skórne – Naturalnie występujące cząsteczki w skórze, które ulegają aktywacji z powodu czynników zewnętrznych, a ich zwiększone poziomy mogą powodować rozszerzenie, zaczerwienienie oraz stan zapalny.
 • Mikroskopijne roztocza – Znane są one jako demodex folliculorum. Te roztocza normalnie żyją na skórze i są nieszkodliwe. Nie mniej jednak u osób cierpiących na trądzik różowaty mogą występować w większej ilości, co powoduje reakcję organizmu.
 • Genetyka – Wydaje się, że trądzik różowaty występuje częściej u osób, u których występuje u kogoś w rodzinie. Nie mniej jednak stan ten nie ma żadnego potwierdzonego powiązania genetycznego, ani też nie przeprowadzono na ten temat żadnych badań naukowych.

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować nawrót trądziku różowatego. Obejmują one:

 • narażenie na światło słoneczne,
 • stres,
 • męczące ćwiczenia,
 • alkohol i kofeina,
 • niektóre produkty spożywcze, takie jak produkty mleczne czy pikantne potrawy,
 • ciepła lub zimna pogoda,
 • niektóre składniki kosmetyków.

Czy trądzik różowaty to co innego niż trądzik?

Chociaż niektóre objawy trądziku różowatego mogą wydawać się podobne do trądziku, to jednak są to dwa różne stany skóry, które traktuje się na różne sposoby. Niektóre osoby z trądzikiem różowatym doświadczają plam oraz wyprysków (w szczególności grudek oraz krostek), ale nie mają zaskórników ani dużych torbieli. Co więcej, w przeciwieństwie do osób z trądzikiem, pacjenci z trądzikiem różowatym nie posiadają również blizn na skórze.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Chociaż na chwilę obecną nie ma żadnego lekarstwa na trądzik różowaty, to jednak istnieją środki, które pomogą w zmniejszeniu oraz kontroli objawów zapalnych tego stanu skóry. Długość leczenia trądziku różowatego uzależniona jest od nasilenia oraz charakteru objawów.

Leki na trądzik różowaty

Istnieją pewne leki, które mogą pomóc w leczeniu objawów trądziku różowatego. Po takie środki należy udać się do lekarza rodzinnego, który je zapisuje i wyjaśnia jak stosować.

Żele oraz kremy do stosowania miejscowego zawierają antybiotyk i dlatego są często skutecznym rodzajem leczenia. Stosuje się je raz lub dwa razy dziennie, a efekty kuracji mogą być widoczne po kilku tygodniach. Doustne antybiotyki mogą być również przepisywane w celu opanowania objawów trądziku różowatego, ponieważ mogą one pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego. Nie mniej jednak terapia antybiotykami może wymagać kilkumiesięcznego stosowania.

Jeśli mimo leczenia objawy trądziku różowatego nie ustąpią lub nie ulegną poprawie, lekarz rodzinny może wysłać pacjenta do lekarza dermatologa.

Samodzielna pielęgnacja

Istnieją również środki do samodzielnego stosowania, które także mogą pomóc w zmniejszeniu objawów trądziku różowatego. Jedną z najlepszych metod jest unikanie środków i produktów, o których wiadomo, że mogą przyczyniać się do jego objawów. Chociaż nie zawsze jest to praktyczne czy możliwe, to jednak wprowadzenie zmian w stylu życia może pomóc w utrzymaniu tego stanu pod kontrolą.

Warto prowadzić dziennik, co pozwoli na zidentyfikowanie czynników wywołujących lub nasilających objawy trądziku różowatego. Przy okazji będzie można zwrócić uwagę na to, czy objawy nasilają się podczas konkretnych czynności, lub też po zjedzeniu konkretnych pokarmów. Tak na przykład pikantne potrawy, nabiał czy alkohol u niektórych osób mogą wywoływać trądzik różowaty. Należy pamiętać, że nie u wszystkich osób czynniki wywołujące ten problem są takie same. W związku z tym może upłynąć trochę czasu, zanim uda się określić co wywołuje ten stan.

Poza unikaniem czynników wywołujących trądzik różowaty równie ważne jest, by odpowiednio dbać o skórę. Zaleca się stosowanie kremów przeciwsłonecznych z filtrem, nawet jeśli jest pochmurny dzień. Należy wybierać kremy z filtrem SPF 30 lub więcej, a także takie, które chronią przed promieniowaniem UVA oraz UVB. W cieplejszych miesiącach warto minimalizować czas spędzony bezpośrednio na słońcu. Jeśli chodzi o pielęgnację skóry, to należy wybierać kosmetyki do skóry wrażliwej, a unikać środków i perfum na bazie alkoholu. Najlepiej zatem stosować środki, które określone są jako łagodne lub hipoalergiczne. Produkty odpowiednie do pielęgnacji często określane są mianem dermokosmetyków.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli istnieje obawa, że ma się trądzik różowaty lub podrażnioną skórę, to najlepiej pozamawiać ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. Na pewno w takim miejscu uzyska się najlepsze porady. W przypadku większych wątpliwości zawsze należy udać się do dermatologa.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.