Strona główna Zdrowie i uroda Czy trądzik musi być zawsze zmorą

Czy trądzik musi być zawsze zmorą

1127
0
trądzik
Co można poradzić na trądzik, który jest często prawdziwą zmorą nastolatków

Niewątpliwie trądzik jest częstą zmorą nastolatków, gdyż uprzykrza i tak nie łatwy okres w życiu. Niestety nie występuje on jedynie u ludzi młodych podczas okresu dojrzewania. Jak można sobie z nim poradzić?

Problemy z cerą, jakim jest trądzik, jest prawdziwą zmorą nastolatków. W większości przypadków nie znają oni przyczyny swoich problemów, a co za tym idzie stosują nieskuteczne metody do walki z nim. A takie działanie, często zaostrza problem zamiast go eliminować. Czasami również, młodzi ludzie dotknięci trądzikiem popadają w depresję i nie radzą sobie ze swoimi kompleksami. Dla wielu problem nie jest w żaden sposób błahy i niepoważny, a jego oddziaływanie wpływa wyraźnie negatywnie na jakość życia.

Czym jest trądzik?

Przede wszystkim – prawdziwą zmorą nastolatków! I nie tylko. Trądzik najczęściej związany jest z zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele oraz wzmożoną produkcją łojotoku przez skórę. Problem jakim jest trądzik najczęściej nie dotyczy tylko twarzy, ale też dekoltu, pleców, ramion. Zmiany mogą przybrać postać ropiejących krost, wągrów lub zaczerwienionych plam.

Musisz przez to przejść!

To absolutny mit! Wielu ludziom, nawet niektórym dermatologom, wciąż wydaje się, że trądzik to nieodzowny element dojrzewania i trzeba go po prostu przetrwać. To duży błąd. Nie leczony trądzik może prowadzić nie tylko do zaostrzenia się objawów, ale też do powstawania szpecących blizn, które zostają na całe życie. Niezaleczony problem może nigdy nie zniknąć, bo to mit, że trądzik jest tylko zmorą nastolatków! To choroba skórna, która dotyka także dużo starsze osoby.

Najważniejszy krok przy trądziku

Priorytetem przy pojawieniu się problemu z trądzikiem powinna być dla Ciebie wizyta u lekarza dermatologa. Nie próbujcie sami go leczyć, domowymi sposobami, czy słuchając rad koleżanek. Niektóre domowe sposoby są skuteczne, ale inne mogą tylko zaostrzyć problem. Wszystko zależy od oceny specjalisty.

Jeśli dermatolog, którego odwiedzisz powie Ci, że trądzik jest tylko przejściową zmorą nastolatków, przez którą należy przejść… zmień lekarza! Nie chodzi o to by lekarz zapisał Ci silne kremy czy antybiotyki, w większości przypadków może się okazać, że nie ma takiej potrzeby. Traktowanie łagodnej odmiany trądziku silnymi środkami nigdy nie jest wskazane! W takim przypadku warto skorzystać porad medycznych, jak radzić sobie ze swoją skórą, by problem się nie powiększał. Warto wtedy również sięgnąć również po naturalne metody walki z pryszczami. Być może nie są skuteczne w każdej sytuacji, ale zwykle znacznie łagodzą tego typu objawy.

Czego na pewno NIE robić na trądzik?

Nie próbuj samodzielnie usuwać, wyciskać pryszczy. Nie przesadzaj także z częstotliwością stosowanych na twarz zabiegów. Unikaj jedzenia czekolady oraz ostro przyprawionych potraw, które mogą wpłynąć na zaostrzenie się trądziku. Unikaj drażnienia skóry za pomocą ziarnistych peelingów. Polecane dla Ciebie zabiegi głęboko oczyszczające, to tylko te na bazie kwasów owocowych. Pamiętaj jednak, że takie zabiegi wykonuje tylko kosmetyczka w profesjonalnym salonie.

Jak dbać o skórę trądzikową?

Jeśli lekarz zaleci Ci jakiekolwiek maści czy żele, stosuj się ściśle do jego zaleceń. Inaczej kuracja nie przyniesie zamierzonego efektu, leczenie trądziku jest procesem długotrwałym, wymaga nie tylko dużej cierpliwości, ale i regularnych działań. Skórę myj żelem antybakteryjnym, nie przesadzaj jednak z częstotliwością, ponieważ nadmiernie wysuszysz skórę, a to spotęguje problem.

Unikaj kosmetyków z alkoholem, bo również nadmiernie podrażnia i wysusza skórę. Wielu osobom zmagającym się z trądzikiem wydaje się, że nie powinno stosować kremów nawilżających, bo skóra wtedy będzie się mocniej przetłuszczać. To mit! Unikaj tłustych kremów, ale krem nawilżający jest w Twoim wypadku koniecznością. Inaczej skóra będzie przesuszona i napięta, a to tylko dodatkowo zwiększa dyskomfort.

Nie warto się przejmować trądzikiem

Głowa do góry! Trądzik jest prawdziwą zmorą nastolatków, z którą praktycznie wszyscy muszą się zmierzyć. Nie bądź jednak bierna, bo jego objawy można w dużej mierze załagodzić. Do tuszowania swoich skórnych problemów możesz używać np. specjalnych sztyftów lub korektorów, nie nakładaj jednak na skórę byle czego, bo tylko niepotrzebnie zatkasz pory i trądzik się zaostrzy.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.