Strona główna Dzieci Ciąża bliźniacza – Jakie są fakty i mity

Ciąża bliźniacza – Jakie są fakty i mity

1678
0
ciąża bliźniacza
Bliźniacza ciąża nie musi oznaczać żadnych powikłań i trudności w porodzie

Ciąża bliźniacza nie jest zjawiskiem wcale takim rzadkim, jak się pozornie wydaje. Wiąże się jednak często z nieco większymi oczekiwaniami i wyzwaniami wobec rodziców. Jakie są fakty i mity na ten temat?

To zrozumiałe, że gdy pierwszy raz usłyszysz od lekarza, że spodziewasz się bliźniaków, emocje jakie się u Ciebie pojawią będą bardzo silne. Strach, zaskoczenie, niepewność… A, że najbardziej boimy się tego co jest dla nas nieznane, warto dowiedzieć się co tak naprawdę oznacza ciąża bliźniacza.

Kiedy lekarz może stwierdzić że to ciąża bliźniacza

Można się tego dowiedzieć już bardzo wcześnie, bo już około 5 tygodnia. Wstrzymaj się jednak z rozgłaszaniem całemu światu, że spodziewasz się bliźniaków. Dość często zdarza się bowiem, że w pierwszym trymestrze ciąży, jeden pęcherzyk zanika, a dalej rozwija się tylko jedno dziecko. W ciąży bliźniaczej, bardzo ważna jest szybka diagnoza, ponieważ zawsze jest to ciąża większego ryzyka. Już na początku lekarz powinien określić czy są to bliźnięta jedno czy dwujajowe oraz czy mają jeden worek owodniowy czy dwa.

Czy ciąża bliźniacza  wiąże się  z innymi objawami

Jak to zwykle bywa, każda ciąża jest inna. Może się zdarzyć, że pierwsze objawy nie będą się niczym różniły od tych typowo ciążowych, a nawet może nie być ich wcale. Często bywa jednak tak, że w związku z wyższym stężeniem hormonów objawy są nasilone. Na początku mogą się pojawić bardzo silne mdłości i wymioty oraz mocne wahania nastrojów. Jeśli chodzi o późniejsze objawy, musisz przygotować się na dolegliwości związane z dużo większym brzuchem i ciężarem.

Dokuczać może Ci kręgosłup, żylaki, zaparcia i zgaga. Im bliżej rozwiązania tym trudniej będzie Ci znaleźć wygodną pozycję podczas snu, stąd też mogą się pojawić problemy z bezsennością. Pamiętaj jednak, że to, że jakieś objawy pojawiły się u innych mam, nie znaczy, że koniecznie muszą pojawić się u Ciebie!

Wyjątkowy stan, wyjątkowa kontrola

Ciąża bliźniacza wiąże się zwykle z pewnymi zagrożeniami, dlatego też lekarz zaleci Ci częstsze wizyty i badania. Nie znaczy to, że coś jest nie w porządku, po prostu lepiej mieć wszystko pod kontrolą. Na bieżąco informuj lekarza ginekologa o wszystkich swoich dolegliwościach.

Ciąża bliźniacza zawsze oznacza powikłania

Nie prawda, że ciąża bliźniacza zawsze oznacza powikłania! Głowa do góry, w czasie ciąży bliźniaczej wzrasta ryzyko pewnych powikłań w tym np. przedwczesnego porodu, ale to nie znaczy, że akurat w Twoim wypadku powikłania te muszą się pojawić. A nawet jeśli tak się stanie, fachowa opieka lekarza prowadzącego, pomoże Ci przez nie bezpiecznie przejść! Pamiętaj także, że w ciąży bliźniaczej stosuje się inne kryteria odnośnie przedwczesnego porodu. Za wcześniaki uważa się dzieci urodzone przed 34 tygodniem. To naturalne, że bliźniacza ciąża trwa trochę krócej, a dzieci są mniejsze.

Specjalne zalecenia względem ciąży bliźniaczej

Jako, że nosisz pod sercem podwójne szczęście, musisz na siebie bardziej uważać. W Twoim stanie szczególnie ważne jest to by się oszczędzać i dużo wypoczywać. Możesz też potrzebować większej suplementacji żelazem i witaminami niż inne mamy, nie próbuj jednak jeść za troje, bo nie o to tu chodzi. Jeśli w ciąży przybierzesz zbyt dużo, będzie to tylko dodatkowe obciążenie dla organizmu. Zwracaj za to uwagę na to, by produkty były jak najbardziej wartościowe, w swojej diecie uwzględnij szczególnie produkty bogate w żelazo.

Warto również zadbać o odpowiednią aktywność podczas ciąży, która zapewni lepszą kondycję organizmowi i pozytywnie wpłynie na naszą psychikę. Dobór odpowiednich zajęć powinien być jednak dostosowany do wskazówek medycznych oraz zaawansowania ciąży.

Poród przy bliźniaczej ciąży

To mit, że ciąża bliźniacza równa się konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Pomimo tego, że statystyki pokazują, że bliźniaki często przychodzą na świat przez cesarskie cięcie, to jeśli dzieci ułożone są prawidłowo i nie ma zagrożenia życia, jak najbardziej możesz rodzić naturalnie. Ciąża bliźniacza to na pewno dla Was duże zaskoczenie, nie martw się jednak, ze wszystkim doskonale dacie sobie radę! To nie tylko podwójny wysiłek i odpowiedzialność, ale też podwójne szczęście! Powodzenia!

Może macie jakieś interesujące doświadczenia, na temat tego jak wygląda ciąża bliźniacza i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.