Strona główna Zdrowie i uroda Atopowe zapalenie skóry – Czym się objawia

Atopowe zapalenie skóry – Czym się objawia

989
1
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry ma bardzo przykre objawy. Wiąże się z wieloma ograniczeniami związanymi z dietą a także z dolegliwościami – bólowymi, a także z silnym swędzeniem. Czy można jakoś sobie z nim poradzić?

Atopowe zapalenie skóry pojawia się  już u najmłodszych pociech, które mają tak zwaną nietolerancję białka. Wykryć je można na podstawie obserwacji – na skórze powstają rumieniowe place pokryte ropnymi strupkami, zazwyczaj na twarzy, a także we wszystkich możliwych zgięciach u stóp oraz przy łokciach i kolanach.

Powodem powstania atopowego zapalenia skóry może być nie tylko alergia pokarmowa, ale również na przykład odzież z wełny czy też nieodpowiednio dobrane proszki do prania, a także płyny do płukania tkanin. Zachorować na atomowe zapalenie skóry może każdy, ale szczególnie narażeni są ci, u których w którymś pokoleniu w rodzinie zdarzały się już przypadki takich zachorowań.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry

Przede wszystkim należy odpowiednio natłuszczać skórę. Trzeba stosować niezbędne maści i emolienty, które zakupić można w aptece, a dodatkowo również specjalne olejki do kąpieli. Jeżeli tego typu leczenie nie jest wystarczające, należy zastosować dodatkowo sterydy.

Jakie są przyczyny atopowe zapalenie skóry?

Niestety nie wiadomo  dlaczego u niektórych osób choroba dalej się rozwija – mimo zastosowania leków – a u innych powoli, ale systematycznie zanika. Być może wpływ na to mają jakieś czynniki genetyczne. Podłoże genetyczne ma tutaj o tyle duże znaczenie, że z badań wynika, iż jeśli oboje rodziców ma jakieś problemy związane  z atopią u ich dziecka właściwie w stu procentach pojawi się to lub inne schorzenie.

Należy natomiast zastanowić się  nad tym, jakiego rodzaju alergeny mogą powodować atopowe zapalenie skóry. Przede wszystkim, będą to wszelkiego rodzaju wziewne alergeny, takie jak kurz, i różnego rodzaju pyłki. Ale również – i to częściej – pokarmy, na przykład kakao, mleko, miód, czy też jajka. Zdarza się jednak, że atopowe zapalenie skóry jest na tyle silne, iż uczulać może nawet znikoma ilość marchwi , czy też jabłka.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja przy atopowym zapalaniu skóry?

Przede wszystkim powinno się unikać wszelkich czynników, które powodują podrażnienia. Bo jak można pomóc komuś, kto jest uczulony na psią sierść i stosuje leki oraz sterydy ale nadal przebywa z tym psiakiem? Niestety tego rodzaju leczenie nie przyniesie żadnych efektów. Dodatkowo należy pamiętać o natłuszczaniu, a także nawilżaniu skóry. Chociaż niektórej miejsca pokryte są ropnymi krosteczkami to skóra osoby chorującej na atopowe zapalenie skóry jest niezwykle sucha i używanie zwykłych kosmetyków, nawet tych natłuszczających i nawilżających po prostu nie wystarczy.

Należy zaopatrzyć się w emolienty, w postaci mydełka, płynu bądź olejku, a na co dzień używać także specjalnych balsamów – również z serii emolientów. Trzeba przywyknąć do tego, iż należy nawilżać skórę nie tylko po porannej i wieczornej toalecie, ale również kilkakrotnie w ciągu dnia – przynajmniej co 4 godziny.

Czy są jakieś dodatkowe problemy związane z atopowym zapaleniem skóry?

Przede wszystkim ta suchość skóry, z którą należy walczyć nawilżając ją. Skóra atopowa jest cieńsza i bardziej podatna na wszelkie uszkodzenia. Trzeba ją pielęgnować bardziej dokładnie. Ale przy atopowym zapaleniu skóry pojawiają się często także dolegliwości bólowe a także silne swędzenie,  które prowadzi do rozdrapywania ropnych ran. Atopowe zapalenie skóry jest zaostrzone w trakcie różnego rodzaju infekcji, kiedy to chorzy zazwyczaj mają problemy z różnego rodzaju infekcjami. A do tego sterydy – większość chorujących je przyjmuje, co może wiązać się z powstaniem astmy oskrzelowej.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie problemu, jakim jest atopowe zapalenie skóry i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

  1. Mój syn zaczął chorować na AZS właściwie od pierwszych dni życia. Miał czerwone policzki, suche plamki za uszkami i było coraz gorzej. Pod koniec drugiego miesiąca całe ciało było wysypana czerwonymi krostkami. Dziecko się drapało, płakało i nie mogło spać. Latopic zaczęłam stosować trzy miesiące temu i poprawa jest bardzo duża. Zmiany pojawiają się tylko sporadycznie a synek jest spokojniejszy i już się tak nie drapie. Polecam go każdej mamie dzieciaczka z azs, bo uważam że jest bardzo skuteczny. Dodatkowo cały czas stosujemy emolium do kąpieli i dodatkowo natłuszczające preparaty na skórę

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.