Strona główna Zdrowie i uroda Miód spadziowy – Jakie ma właściwości

Miód spadziowy – Jakie ma właściwości

1786
2
miód spadziowy
Miód spadziowy to prawdziwe bogactwo natury

Z czego powstaje miód spadziowy i jakie ma właściwości? Niewiele osób wie jak ten naturalny produkt może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie i urodę.

Nie ma lepszego lekarstwa od miodu. Pomaga na każdą dolegliwość, przeziębienie, a do tego ma przepyszny, słodki smak. Trudno sobie go odmówić więc bywa częstym gościem także w trakcie posiłków.

Z czego powstaje miód spadziowy?

Kiedy zastanawiamy się w jaki sposób powstaje miód spadziowy, pierwsze co przychodzi nam na myśl to tabun brzęczących pszczół i mnóstwo kwiatów. No bo skoro miód, to i pyłek. Ale miód spadziowy powstaje inaczej – jak sama nazwa wskazuje, powstaje ze spadzi, a spadź to nic innego jak sok poszczególnych roślin. Ale dla ciekawostki warto dodać, że spadź można także zebrać z mszyc, które to wgryzają się w daną roślinę i wypijają ogromne ilości jej soku a później wydalają z siebie spadź w najczystszej postaci.

Z jakich roślin miód spadziowy?

W naszym kraju miód spadziowy powstaje głównie w roślin iglastych. Świerk, modrzew , sosna – miód spadziowy z tych drzew ma charakterystyczny kolor a także zapach, zupełnie różny od tego, który uzyskujemy wraz z miodem z drzew owocowych czy typowo liściastych. Smak miodu spadziowego jest niezwykle łagodny a aromat mocno żywiczny. Miód jest bardzo ciemny, praktycznie można powiedzieć, że jest prawie czarny.

Jakie właściwości ma miód spadziowy?

Wiadomo nie od dziś, że ponieważ miód zawiera mnóstwo witamin oraz substancji odżywczych warto spożywać go jak najczęściej. Miód spadziowy, polecany jest szczególnie przez wzgląd na jego właściwości lecznicze – jeżeli masz problemy z górnymi drogami oddechowymi zdecydowanie sięgnij po łyżeczkę miodu, który zadziała wykrztuśnie a do tego antyzapalnie. Przeziębienie? A może coś poważniejszego, na przykład grypa? Nie ma lepszego lekarstwa na wymęczony chorobą organizm niż kubek gorącego mleka z czosnkiem, prawdziwym masłem i miodem spadziowym. Jest doskonałym lekarstwem nawet przy zapaleniu płuc. Dodatkowo miód spadziowy jest także świetną pomocą przy leczeniu wszelkiego rodzaju problemów ze stawami a także układu nerwowego. Jest też świetnym probiotykiem, dlatego nawet w czasie gdy nie doskwiera nam żadna choroba warto o nim pamiętać, bo naturalnie podniesie naszą odporność.

Są także osoby, które spożywają na co dzień miód spadziowy wyłącznie dlatego, że ma on nieoceniony, wyjątkowy smak. Ciekawy aromat i słód ale nie tak intensywny, że nie da się go zjeść bez dodatku chleba. Dlatego szklanka wody z cytryną i miodem spadziowym jest lepsza od lemoniady. Poza tym, miód – każdy jego rodzaj – ma także działanie silnie odtruwające. Dlatego właśnie lekarze zalecają jego spożycie wszystkim osobom, które pracują w ciężkich warunkach, szkodliwych dla organizmu, a także po kuracji antybiotykowej oraz w jej trakcie.

W czym jeszcze pomaga miód spadziowy?

Jako, że każdy rodzaj miodu ma wiele właściwości odżywczych, stosowany jest również do wyrobu kosmetyków, zarówno tych profesjonalnych, jak i domowych mikstur. Świetnie sprawdza się jako maseczka – miód z dodatkiem płatków owsianych niesamowicie wygładza oraz odżywia i nawilża skórę. Dodatkowo jego zastosowanie proponowane jest również osobom, które mają różnego rodzaju problemy z włosami. Tworzy się z niego domowe maski na włosy, które po kuracji po prostu spłukuje się letnią wodą i szamponem.

Popularna jest także tak zwana maseczka Kleopatry. Do jej przygotowania potrzebujemy tylko łyżki miodu, drugiej łyżki pełnotłustego mleka i białka kurzego. Wszystko razem mieszamy i nakładamy na odpowiednio oczyszczoną twarz tonikiem, a następnie peelingiem. Trwamy z maseczką na twarzy przez około pół godziny, po tym czasie staje się ona krucha, zmywamy ją wodą a później nakładamy na twarz odpowiednio dopasowany do cery krem. Miód spadziowy jest bardzo popularny w kosmetyce, bo dzięki niemu skóra na długo pozostaje nawilżona.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

2 KOMENTARZE

  1. Od kilku lat mam problemy ze stawami. Z racji uprawianego sportu miewam przewlekłe bóle w kolanach. Obok typowej suplementacji stosuję w diecie miód spadziowy, najzwyklejszy polski. Dzięki temu dodatkowi stawy bolą zdecydowanie mniej (oczywiście równie ważne jest spożywanie chrząstek czy żelatyny)

  2. Ze względu na wysoką cenę wynikającą z małej produkcji miód spadziowy często jest nazywany królem miodów. Ma też silne właściwości antybakteryjne przez co jest zalecany przy chorobach górnych dróg oddechowych.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.