Strona główna Dzieci Kiedy robić test ciążowy

Kiedy robić test ciążowy

8619
2
kiedy robić test ciążowy
Test ciążowy to prowizoryczne badanie do samodzielnego wykonania

Test ciążowy jest bardzo wygodnym i niedrogim badaniem wstępnym, umożliwiającym kobiecie szybką orientację w zakresie własnego stanu. Taka wiedza jest niezwykle przydatna i pozwala na podjęcie właściwych decyzji życiowych. Ale kiedy robić test ciążowy by wyniki były wiarygodne?

Od kilku dni masz mdłości? A do tego jesteś senna i wszystko Cię denerwuje? Zastanawiałaś się nad tym, czy mogłaś zajść w ciążę? Jeżeli nieuważnie stosowałaś leki antykoncepcyjne lub twój partner nie był zbyt ostrożny, być może warto zrobić test ciążowy?

Kiedy robić test ciążowy?

Test ciążowy wykonuje się samodzielnie w domu, poprzez weryfikację próbki moczu. Wykrywa on wyższe stężenie hormonu, który pojawia się w przypadku zajścia w ciążę. Niestety, nie działa on od razu. Musi upłynąć trochę czasu, by jego wynik uznać za wiarygodny. Kolejną przeszkodą jest fakt, że ze znacznie większym prawdopodobieństwem jego wynik dodatni jest prawdziwy, niż odwrotnie. W przypadku wyniku ujemnego, w pierwszych dniach nie mamy pewności, że nie doszło do zapłodnienia.

Starania o dziecko

Kiedy starasz się o dziecko od dłuższego czasu pewnie masz w swoim domu nie jeden test ciążowy. Przecież to on jako pierwszy daje możliwość stwierdzenia, czy się udało. Czy za 9 miesięcy zostaniesz mamą. Czy jednak zdajesz sobie sprawę z tego, że nie zawsze test ciążowy będzie wiarygodny?

Odpowiedni czas

Możesz być w ciąży nawet wtedy, gdy wynik testu był negatywny. Dlatego tak ważne jest to, by wykonać test ciążowy w odpowiednim czasie. Jak działa taki test? Otóż jest on w stanie „ocenić” czy kobieta jest w ciąży na podstawie hormonu hCG, który obecny jest w moczu kobiety ciężarnej. Kiedy jajeczko płodowe na dobre rozgości się w błonie macicy, hormon pojawi się w moczu.

Trzeba wziąć pod uwagę, że na samym początku stężenie tego hormonu będzie naprawdę niewielkie i choć rośnie z każdym kolejnym dniem to trzeba mieć świadomość, że na samym początku trudno jest wykazać jego obecność nawet stosując test ciążowy.

Kiedy test ciążowy daje wiarygodne wyniki?

Wprawdzie wielu producentów oświadcza, że dany produkt potrafi wykryć ciążę nawet pod 6 dniach od zapłodnienia, ale do tego tematu należy podejść z pewną rezerwą. Każdy lekarz powie nam, że najpewniejszy wynik otrzymamy dopiero po pełnych dwóch tygodniach od stosunku. Wszystkiemu winne są plemniki, które nie przeżywają w organizmie kobiety dłużej niż 5 dni.

Jeżeli zapłodnienie nastąpi w piątym dniu od dnia stosunku, test ciążowy wykonany po 6 dniach od tego zdarzenia nie będzie w stanie wykazać prawidłowego wyniku. Lekarze nawet wspominają, że od momentu stosunku do faktycznego zajścia w ciążę może minąć aż 8 dni. Dlatego właśnie lepiej podejść do tematu z lekką rezerwą i wykorzystać test ciążowy dopiero po 2 tygodniach od romantycznej nocy.

Więcej na temat tego kiedy robić test ciążowy przeczytasz TUTAJ.

Czy test ciążowy nigdy się nie myli?

No niestety, mimo wielkiej skuteczności z testów nie są one nieomylne. Zdarza się, że nawet kiedy wykonamy go 14 dni po odbyciu stosunku może pokazać on negatywny wynik chociaż tak naprawdę pod sercem kobiety rośnie już mały człowiek. Jeżeli mimo wszystko miesiączka spóźnia się przez kolejne 4 dni, po tym czasie należy wykonać kolejny test ciążowy.

Jeżeli dalej będzie pokazywał negatywny wynik, pozostaje nam tylko test krwi, który stuprocentowo i prawie natychmiast określi, czy doszło do zapłodnienia czy też nie. Dodatkowo należy również wybrać się na wizytę do ginekologa, z pomocą którego nie tylko potwierdzimy ciąże, ale będziemy w stanie określić jej wiek.

Jak należy odpowiednio wykonać test ciążowy?

Przede wszystkim, udajemy się do łazienki z rana. Dlaczego? Bo najlepszym materiałem do testów jest poranny mocz. Najlepiej zaopatrzyć się w test ultraczuły, dzięki któremu wykryjemy ciąże po 10-14 dniach od zapłodnienia. Są także testy pośrednie, mniej czułe na obecność hormonu hCG. Te wykrywają ciąże dopiero w dniu spodziewanej miesiączki. A najmniej czułe testy wykażą istnienie ciąży dopiero po 3-4 tygodniach od zapłodnienia.

Skąd możemy się dowiedzieć jak bardzo czuły jest dany test? Takie informacje znajdują się zazwyczaj na opakowaniu ale niezależnie od tej opisanej czułości każdy z producentów zaleca, by testy wykonywać przy okazji pierwszej toalety, z porannego moczu.

Podsumowanie

Podsumowując zatem, test ciążowy warto zrobić dopiero po 14 dnia od dnia stosunku. Należy też pamiętać o tym, że najwyższym stężeniem hormonu hCG charakteryzuje się mocz poranny.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

2 KOMENTARZE

  1. Witam, uprawiałem w sobotę stosunek z facetem. Wiem, że test warto zrobić około 7 dni po stosunku ale pytanie mam jedno, znalazłam w tym tekście; http://www.biomedical.pl/ciaza/test-ciazowy-2288.html informacje, że najlepiej wykonywać test rano i chciałam się dowiedzieć czy to prawda i czy to faktycznie ma jakiś wpływ na wynik tekstu? Czy warto też zrobić dwa testy? np, jeden po drugim lub dzień po dniu? czy wtedy będe mieć większe prawdopodobieństwo prawidłowego wyniku? stosunek był przerywany bez zabezpieczenia, troche alkoholu i jakoś tak się stało….

  2. Cześć wszystkim! Mam pytanie czy to ciąża? Jestem z ukochanym 7 lat,mamy synka 3-letniego…okres dostałam 28-ego stycznia, dwa dni po okresie wystąpiło krwawienie do dwóch godzin. Kochalismy się do końca w 9dc…przy czym mój cykl jest regularny 29dniowy. Teraz spodziewam się miesiączki za dwa dni…testu jeszcze nie robiłam,a dodam że jestem przeziębiona i do tego delikatnie pobolewa mnie podbrzusze chwilami tak jak na okres.Jeszcze chciałam dodać,że 10 lutego czyli 14dc zauważyłam śluz ciągnący się,przezroczysty,a 12 lutego czyli 16dc pobolewalo mnie podbrzysze przez mniej niż pół godz. późnym wieczorem Przez te 7 lat się nie zabezpieczalismy i wpadki nie było, na dziecko zdecydowaliśmy się i od razu się udało…No a teraz pobolewa mnie podbrzusze od kilku dni,po kąpieli widzę syfki na twarzy,piersi też są wrazliwsze. W dzień domniemanej miesiączki zrobiłam test czyli dziś (tj.21 dzień po stosunku) wynik negatywny,a okresu jeszcze nie ma….

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.