Niemal wszystkie znamy to uczucie. Nie dostałaś okresu lub Twoja antykoncepcja zawiodła, a teraz zastanawiasz się, czy możesz być w ciąży. U tych, którzy starają się o dziecko, pojawia się uczucie nadziei. Ale jeśli ciąża jest czymś, czego staramy się uniknąć, pojawia się strach i lęk. W takich przypadkach wielu zadaje sobie pytanie kiedy zrobić test ciążowy by rozwiać wszelkie wątpliwości.
Test ciążowy można kupić niemal w każdej aptece, a nawet w wielu drogeriach. Przy prawidłowym wykorzystaniu, a także braku wad, związanych z jego przechowywaniem i ważnością, daje bardzo duże prawdopodobieństwo prawidłowego wyniku. Zawsze warto go wykonać dla spokoju ducha oraz w celu wyeliminowania swoich wątpliwości. Wiele kobiet w okresie stresu nie wie jak postąpić, gdzie szukać pomocy i jakie ma możliwości weryfikacji.
Domowy test ciążowy, czyli co?
Oczywiście, domowy test ciążowy to nie jedyna metoda weryfikacji, jednak bardzo często najbardziej dostępna i szybka w wykonaniu. Można ją przeprowadzić o dowolnej godzinie w ciągu doby, jednak większość producentów poleca wykorzystanie porannego moczu. Warto jednak pamiętać, by wcześniej dokładnie przeczytać wskazówki sformułowane przez producenta danego produktu. Oto niektóre z najczęściej zadawanych pytań na temat domowych testów z moczu (HPT) i odpowiedzi na to, jak dowiedzieć się, czy naprawdę jesteś w ciąży.
Jakie są rodzaje testów ciążowych, które mogę wykorzystać samodzielnie w domu?
Wyróżnić można trzy główne rodzaje testów ciążowych dostępnych na rynku, które informują w podobny sposób o pozytywnych lub negatywnych wynikach. Znaleźć w nich można swego rodzaje okienka, w których odczytujemy linię w obszarze kontrolnym.
- Test ciążowy płytkowy – Przeprowadza się je poprzez naniesienie moczu pipetą na obszar testowy. Jest to wygodny sposób, gdy możemy oddać mocz np. do większego pojemnika lub nocnika.
- Test ciążowy strumieniowy – Test przeprowadza się poprzez oddanie moczu bezpośrednio na końcówkę absorbującą testera. Należy jednak zwrócić uwagę by oddawać go celnie, nieprzerwanie, przez kilka sekund.
- Test ciążowy paskowy – Test przeprowadza się poprzez zanurzenie końcówki testu w moczu, oddanym wcześniej do czystego pojemnika.
- Test ciążowy cyfrowy – Na rynku dostępne są także bardziej zaawansowane wersje testów strumieniowych i paskowych, które wykorzystują technikę cyfrową. Zamiast tradycyjnej kreski wyświetla się na nich konkretny komunikat pozytywny lub negatywny.
Kiedy najwcześniej mogę wykonać test ciążowy w domu?
Wszyscy widzieliśmy te reklamy, które mówią, że można uzyskać dokładny wynik 4, 5 lub nawet 6 dni przed okresem. Ale to tylko reklamy. Żeby wiedzieć kiedy zrobić test ciążowy trzeba wiedzieć na jakiej zasadzie on działa.
Testy działają na zasadzie poszukiwania obecności ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która jest wytwarzana po zapłodnieniu podczas formowania się łożyska. Aby upewnić się, że nie marnujemy pieniędzy na badania, nie zaleca się przeprowadzania testów przed ostatnim dniem cyklu. Dla uzyskania optymalnych rezultatów należy odczekać co najmniej siedem do dziesięciu dni po tym, jak normalnie powinniśmy dostać okres.
Jeśli pierwszy test wyszedł negatywny lub tylko „lekko pozytywny”, a Ty nadal przeczuwasz, że możesz być w ciąży, należy odczekać jeszcze kilka dni i wykonać test ponownie. Domowe testy ciążowe są wrażliwe na różne poziomy hCG i możesz nie mieć wystarczającej ilości hormonu na początku ciąży, aby „uruchomić” dany test.
Kiedy najszybciej po niezabezpieczonym stosunku mogę zrobić test ciążowy?
Jeśli masz nieregularny okres, czy też nie jesteś pewna daty owulacji, można zrobić test na ciążę po 14 dniach od ostatniego stosunku bez zabezpieczenia. Jednakże w odniesieniu do dokładności wyniku zaleca się, aby wykonać test 21 dni po stosunku.
Ci z Was, którzy nie chcą tak długo czekać, mogą udać się do lekarza wykonać test z krwi, który może wykazać ciążę w ciągu 3-4 dni po implantacji lub około 6-8 dni po zapłodnieniu i owulacji. Do takich badań nawet nie musisz mieć skierowania, jednak będzie ono płatne.
Na ile mogę zaufać domowym testom ciążowym?
Testy ciążowe są bardzo dokładne, a ich skuteczność waha się między 95 a 99%.
Przed zrobieniem testu na wyniki testu nie powinien mieć wpływu ani poprzedzający go stosunek płciowy, zażycie narkotyków lub alkoholu, antybiotyków czy pigułek antykoncepcyjnych. Jedynie tylko leki zawierające hCG, stosowane w niektórych przypadkach leczenia bezpłodności, mogą powodować fałszywie dodatni wynik. Co więcej, ani infekcje grzybicze, ani infekcje dróg moczowych nie są znaną przyczyną fałszywych wyników domowych testów.
Irygacja pochwy tak jak nie zapobiega ciąży, tak również nie będzie miała wpływu na wynik testu. Jeśli więc zastanawiasz się kiedy zrobić test na ciążę ze względu na okoliczności, nie powinny mieć one żadnego wpływu na wynik.
Czy picie zbyt dużej ilości wody ma wpływ na wyniki testu?
Picie zbyt dużej ilości wody przed wykonaniem testu może rozcieńczyć mocz do tego stopnia, że test może nie odnaleźć wystarczającej ilości hCG, aby uzyskać wynik pozytywny.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje testów ciążowych: jeden gdzie oddaje się mocz na patyk zawinięty w folię, i jedno gdzie siusiamy do kubka, a następnie używamy kroplomierza, aby umieścić mocz na teście. Jeśli oddajesz mocz bezpośrednio na taki, który wymaga kroplomierza, może to spowodować uzyskanie nieprawidłowych wyników.
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy przestrzegać wszystkich wskazówek i wykonać test podczas pierwszego oddawania moczu po przebudzeniu.
Jak często uzyskuje się fałszywie ujemne wyniki na testach ciążowych?
Bardzo rzadko uzyskuje się fałszywy wynik na teście ciążowym.
Fałszywe negatywy występują zazwyczaj ze względu na:
- przeprowadzenie testu zbyt wcześnie po stosunku,
- przy braku postępowania zgodnie ze wskazówkami,
- odczyt wyników następuje długo po przeprowadzeniu testu,
- przy użyciu przeterminowanego testu,
- po zapłodnieniu, w którym nie doszło jeszcze do procesu zagnieżdżenia się.
Ale znowu jeśli myślisz, że jesteś w ciąży, nawet po negatywnym wyniku, poczekaj kilka dni i przeprowadź test ponownie.
Co to znaczy, jeśli mam 2 wyniki — pozytywny i negatywny na różnych testach?
Najczęściej wynik pozytywny, pomimo braku ciąży, pojawia się, gdyż organizm myśli, że jesteś w ciąży, ponieważ nastąpiło zapłodnienie komórki jajowej, podczas gdy w rzeczywistości nie dochodzi do jej zagnieżdżenia, co doprowadza do późniejszego negatywnego wyniku testu.
Jeśli nadal masz wątpliwości, badanie krwi wykonywane przez lekarza jest bardziej wiarygodne. Jeśli nie wiesz kiedy zrobić test ciążowy domowym sposobem wizyta w przychodni może Ci znacznie pomóc. Jeśli badanie krwi da wynik negatywny, a Ty jesteś więcej niż siedem dni po normalnej dacie okresu, to jest wysoce prawdopodobne, że nie jesteś w ciąży.
Jakie domowe testy ciążowe są najlepsze?
Odpowiedzią nie jest rodzaj, ale czułość. Najszybciej ciążę wykażą testy o czułości mniejszej niż 500 mIU/ml, które są wiarygodne już w 10 dni po zapłodnieniu. Następnie testy o czułości 500–800 mIU/ml najczęściej wskażą prawidłowy wynik powyżej 10 dni od zapłodnienia, w terminie spodziewanej miesiączki. Testy z czułością powyżej 800 mIU/ml sprawdzają się w przypadku około 3 tygodniowej ciąży, czyli mniej więcej około tygodnia po spodziewanym terminie okresu.
Czym jest test ciążowy internetowy?
Wiele osób zastanawia się czym jest internetowy test ciążowy i jak jest jego skuteczność. Niestety, to tylko jedynie lepiej lub gorzej sformułowane wskazówki, na temat ewentualnych symptomów rozwijającej się ciąży. Taki test nie daje żadnych gwarancji, mieszczących się w jakichkolwiek ramach naukowych. Często stanowi on jedynie wabik dla zdesperowanych kobiet, które poszukując pomocy w internecie klikają reklamy lub decydują się na zakup innych proponowanych na tych stronach produktów. Przeprowadzenie takiego testu to jednak strata czasu i często powód do jeszcze większego niepokoju.
Kiedy wykonać test ciążowy z krwi?
Laboratoryjne testy ciążowe z krwi najczęściej poleca się wykonywać około 10 dni po terminie spodziewanej miesiączki. Uznaje się je za najbardziej wiarygodne i uznawane są przez lekarzy. Polegają one na dokładnym sprawdzeniu stężenia beta HCG we krwi w warunkach laboratoryjnych. W przypadku pozytywnego wyniku testu domowego zawsze warto wykonać laboratoryjny test z krwi.
Jaka jest cena testu ciążowego?
Wiele kobiet nie wie ile kosztuje test ciążowy. Oczywiście ceny różnić się będą w zależności producenta, typu i miejsca nabycia. Dobrą informacją jest, że dość łatwo można znaleźć produkty w cenie poniżej 10 zł za sztukę. Najbardziej popularne testy strumieniowe i płytkowe to koszt jedynie kilku złotych. Warto więc zdecydować się na zakup takiego produktu, by poczuć się pewniej i wyeliminować swoje wątpliwości.
Jakie są inne możliwości wczesnej weryfikacji ciąży?
Podstawowym badaniem lekarskim jest USG, które jednoznacznie może potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Wykonuje się je dopochwowo, a jego wyniki są najbardziej wiarygodne. Niestety, można je wykonać dość późno, ponieważ fizyczne symptomy ciąży widoczne są znacznie później, niż zmiany hormonalne. Najwcześniej badania tego typu wykonuje się po 5-6 tygodniach od ostatniej miesiączki.
Podsumowując
Nasze babcie miały swoje sposoby na to, żeby rozpoznać ciążę. Oczywiście nie zawsze były one skuteczne. My mamy ten komfort, że za parę groszy w aptece, możemy zakupić w miarę wiarygodny test. Nie są one 100% dokładne, tak jak testy przeprowadzane u lekarza, ale mimo wszystko warto je wykonać, żeby zdawać sobie sprawę z naszego potencjalnego stanu, zanim trafimy do gabinetu. Jeśli nie jesteśmy pewni kiedy zrobić test, zawsze należy dokładnie przeczytać ulotkę producenta i dokładnie się do niej stosować. Nie należy również spodziewać się wszystkich odpowiedzi, np. takich czy ewentualna ciąża jest bliźniacza.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!