Strona główna Dzieci Dieta dziecka – Co należy jeść w młodym wieku

Dieta dziecka – Co należy jeść w młodym wieku

1298
0
dieta dziecka
dobra dieta dziecka powinna być odpowiednio zbilansowana i zróżnicowana

Dieta dziecka to często jedno z trudniejszych wyzwań dla rodziców. Zwłaszcza w sytuacji, gdy jest ono wybredne i nie specjalnie daje się przekonać do wszystkich niezbędnych produktów. Co zatem powinno uwzględniać jedzenie, by zapewnić pełny rozwój fizyczny i umysłowy.

Kolorowe organiczne warzywa, „super owoce”, produkty pełnoziarniste, pełne energii orzechy oraz nasiona, nabiał obfitujący w białko? O co właściwie chodzi w całej tej akcji „piątki bez mięs”? Gdy weźmiesz pod uwagę wszelkie niezbędne składniki, jakie powinien zawierać zdrowy posiłek dla małego człowieka, uzyskasz przytłaczającą listę produktów, które raczej ciężko będzie włączyć do wszystkich dań w tygodniu – w szczególności, jeśli masz do czynienia z wybrednym maluchem. Jak zatem mądrze podejść do zdrowego żywienia i ustalić dietę dziecka?

Dieta dziecka

Dobrze jest mieć kompletną wiedzę na temat żywienia dziecka, jednocześnie mając na uwadze, iż nie uda się codziennie zapewnić mu kompletnej porcji składników odżywczych z dietetycznych list i tabel. Pamiętaj, że tak naprawdę liczy się bilans dzienny czy nawet tygodniowy, nie zaś odmierzanie składu każdego posiłku z aptekarską precyzją. Odpowiednia dieta dziecka powinna być różnorodna i dopasowana do indywidualnych preferencji. Przede wszystkim nie zamęczaj swojego dziecka, a tym samym siebie!

Nie wystarczy zaplanowanie zdrowego posiłku – być może większym nawet wyzwaniem jest nakłonienie dziecka do jego zjedzenia! Jak więc nauczyć malucha zdrowego odżywiania? Jednym z podstawowych elementów takiej edukacji powinno być włączenie dziecka w proces doboru produktów żywnościowych. Zabierz je na zakupy lub zaproś do pomocy w ogródku; wybierzcie się razem na targ albo wyhodujcie wspólnie zioła w doniczce na parapecie. Im bardziej twoje dziecko poczuje się związane z pozyskanym pokarmem, tym chętniej będzie go jadło, a dieta dziecka będzie pełniejsza.

Jesteś niejako rzecznikiem twojego dziecka w kwestii jego zdrowia. W związku z tym sami powinniście zapoznać się ze składnikami odżywczymi i pokarmami, które zapewniają optymalny wzrost i rozwój.

Codzienna dieta dziecka powinna znaleźć się:

1. Produkty pełnoziarniste

Cięte ziarno owsa, brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo oraz przekąski zawierają błonnik, który w zdrowy sposób zaspokoi głód w ciągu dnia spędzonego w szkole. Dzieci w wieku od 5 do 8 lat potrzebują co najmniej 25 gramów błonnika dziennie, natomiast 9- i 10-latki – 31 gramów. Będąc na zakupach, rozglądaj się za produktami oznaczonymi jako „pełnoziarniste” – nie daj się zwieść zdradliwym określeniom typu „wieloziarnisty”! Dieta dziecka, uwzględniająca produkty pełnoziarniste, zapewnia odpowiednią ilość, stopniowo dostarczanej energii, niezbędnej do wzmożonej aktywności fizycznej i umysłowej.

Różnorodność jest dobra, jednak podstawa powinna być jak najmniej przetworzona. Jeśli masz taką możliwość, nie poprzestawaj na pełnoziarnistej pszenicy, lecz daj dziecku zakosztować smaku innych zbóż. Szczególną uwagę warto zwrócić na zboża tradycyjne, wykorzystywane przez człowieka od dawnych czasów, takie jak komosa ryżowa, amarantus oraz proso. Stanowią one bezglutenową alternatywę i dostarczają dodatkowych cennych składników odżywczych.

2. Owoce i warzywa

Są one podstawowym źródłem wielu witamin, minerałów oraz innych naturalnych substancji, które wzmacniają układ odpornościowy dziecka, zapobiegają chorobom i utrzymują organizm w dobrej kondycji. Obfitość kolorowych owoców i warzyw w diecie dziecka zaopatruje je w cały wachlarz wartościowych składników odżywczych, takich jak: błonnik, kwas foliowy, potas, witaminy A oraz C, a także wiele takich, których próżno szukać w gotowych multiwitaminach. Aby dziecko przywykło do jedzenia warzyw, najlepiej jak najwcześniej wprowadzić je do jego diety, dzięki czemu takie odżywianie wejdzie mu w nawyk. Powinno to również kojarzyć się maluchowi z przyjemnością i zabawą.

Możesz powycinać z warzyw zabawne kształty lub pozwolić dziecku zrobić to samodzielnie. Kiedy to tylko możliwe, zapewnij by dieta dziecka obejmowała sezonowe owoce oraz warzywa, dostępne na lokalnym targu. Kto nie lubi latem najeść się truskawek czy skosztować dyni jesienią? Zaleca się wybór certyfikowanych produktów rolnictwa ekologicznego – w ten sposób ograniczysz kontakt dziecka z pestycydami oraz innymi szkodliwymi substancjami chemicznymi.

3. Zdrowe białko

Niewątpliwie, optymalna dieta dziecka powinna obejmować takie produkty jak: ryby morskie, czerwone mięso z hodowli ekologicznych, drób, jaja, produkty mleczne oraz artykuły wegetariańskie, takie jak komosa ryżowa czy tofu, to dobre źródła białka. Również one mogą zostać zaserwowane dziecku w ramach zabawy. Spróbuj zrobić zaskakujące jajko w koszulce lub przyrządź wegetariańskie burgery – dzieci uwielbiają wszystko, co ma formę apetycznej kanapki i nie domyślą się nawet, że bułka zawiera kotlet z fasoli!

Czytaj dalej

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.