Strona główna Dzieci Czy podział zabawek na płeć jest konieczny

Czy podział zabawek na płeć jest konieczny

213
0
PODZIEL SIĘ
dziecko z zabawką
Podział zabawek na płeć jest często pozorny i nie wymagający ścisłego przestrzegania

Podział zabawek na płeć wydaje się często oczywisty. Czy zatem należy nakłaniać dzieci do zabawy tylko wybranymi, czy zezwolić na pełną swobodę? Warto się zastanowić.

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej kontrowersji wokół dziecięcych zabawek, a konkretnie wokół tego czy podział zabawek na płeć jest konieczny? Czy naprawdę powinniśmy zakazywać dziewczynkom zabawy samochodzikami, a chłopcom lalkami?

Jaki wpływ na przyszłość dziecka ma podział zabawek na płeć?

Nie ukrywajmy, wielu rodziców, którzy dostrzegają, że ich synek wykazuje największe zainteresowanie różowymi lalkami lub innymi zabawkami przeznaczonymi typowo dla dziewczynek popada w przerażenie. Pojawiają się pytania: „Czy aby na pewno z moim dzieckiem jest wszystko w porządku? Czy powinnam iść z nim do psychologa? Czy zrobiłam coś nie tak?”

A prawda jest taka, że to, że chłopczyk wykazuje chwilowe zainteresowanie kucykami pony wcale nie oznacza, że w przyszłości będzie np. gejem. Tak samo jak to, że dziewczynka najchętniej bawi się samochodzikami nie oznacza, że w życiu dorosłym będzie chłopczycą lub lesbijką. Wręcz przeciwnie, dziecko, które może bawić się takimi zabawkami (oczywiście dostosowanymi do jego wieku) na jakie ma ochotę, lepiej się rozwija, nie zamykamy go od razu w świecie typowym dla danej płci. Dziewczynki też chcą budować! A chłopcy chcą wozić lalki wózkiem! Nie ma w tym nic złego.

Daj dziecku wybór

To jasne, że na samym początku podział zabawek na płeć determinują rodzice, kupują bowiem chłopcom niebieskie, bardziej męskie zabawki, a dziewczynkom te słodkie i różowe. Dla niektórych mogłoby być to dziwne gdybyśmy włożyli chłopcu do wózka różową lalę. Jednak w późniejszym okresie, gdy dziecko zaczyna przejawiać zainteresowanie zabawkami z pozoru zarezerwowanymi dla innej płci? Pozwól mu na to! Nie mów chłopcu : „lalki są dobre dla dziewczynek! Kupię Ci karabin!” Nie zamykaj dziecka w stereotypach, które z góry określają co jest dobre dla jakiej płci.

Dzieci wybierają zabawki zgodne ze swoimi zainteresowaniami, często pokrywają się one z podziałem według płci, ale nie zawsze. Czy to złe, że chłopiec chce byś kupiła mu zestaw kuchenny z działu zarezerwowanego dla dziewczynek? Może w przyszłości zostanie wziętym kucharzem? Czy to źle jeśli dziewczynka chce byś kupiła jej zestaw małego chemika znajdujący się w dziale dla chłopców? Może w przyszłości zostanie naukowcem? Nie ograniczaj swojego dziecka, pokaż mu, że już teraz może pozostać w zgodzie ze swoimi zainteresowaniami, a w przyszłości sam wybrać zawód. Nie ma zawodu, który dyskwalifikował by kogoś ze względu na płeć.

Tymczasem jak sama pewnie zauważyłaś, podział zabawek na płeć jasno określa kto czym powinien się zająć w przyszłości. Mężczyźni powinni budować, naprawiać, powinni być głośni i ekspansywni. Kobiety natomiast powinny zająć się domem, sprzątać, gotować i opiekować się dziećmi. Naprawdę chcesz już teraz nakładać na swoje dziecko takie ograniczenia? Twoje dziecko od początku jest małym indywidualistą, nie zabieraj mu tego.

Pamiętaj też by nie popadać w przesad

Nie zmuszaj swojego syna do opieki nad lalkami (bo może w przyszłości zostanie lekarzem!), daj mu swobodę wyboru, nie próbuj nim w żaden sposób manipulować by spełnić swoje ambicje, bo efekt zazwyczaj będzie odwrotny. Podział zabawek na płeć to nie jest żadne kryterium wyboru. Najważniejszym kryterium powinny być dla nas zainteresowania naszego dziecka. Pamiętaj też, że w trakcie swojego rozwoju, dzieci przechodzą różne etapy. Fascynacja samochodzikami czy lalkami może być tylko chwilowa lub spowodowana np. obserwacją starszego rodzeństwa.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie problemu, jakim jest zdrada małżeńska i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSpacery z dzieckiem – Kiedy wychodzić zimą
Następny artykułJak można schudnąć na twarzy
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.