Strona główna Nauka i kariera Jakie zawody najbardziej stresują

Jakie zawody najbardziej stresują

1189
1
stresujący zawód
Niektóre zawody szczególnie silnie narażają na stres

Jak zapewne wszystkim wiadomo, nie każdy zawód daje równe szanse rozwoju i gratyfikacje finansowe. Niektóre z nich wiążą się ponadto ze szczególnie wysokim ryzykiem narażenia na ciągły stres. Na pewno przed wyborem własnej kariery warto brać takie czynniki pod uwagę.

Praca większości osób przysparza stresów. Są jednak takie zawody, które sprawiają, że nieustannie pracuje się pod presją i w napięciu. Które z nich można zaliczyć do tych najbardziej stresujących? Oto krótka lista. Sprawdź czy Twój zawód się na niej nie znajduje.

Zawód: żołnierz

Wyjątkowo wymagający zawód, który związany jest z walką i wojnami, różnymi konfliktami, a więc również obawą o swoje życie. Żołnierz nigdy nie wie gdzie i kiedy trafi, a w związku z tym często narażony jest na rozłąkę z rodziną. Poza tym ten zawód stawia wysokie wymagania fizyczne i psychologiczne.

Zawód: pracownik zarządu firmy

Zarząd firmy odpowiada za rozwój firmy, jej stan i ewentualne problemy, zajmuje się opinią publiczną oraz podlegającymi mu pracownikami. Jest to bardzo odpowiedzialna praca, którą za niepowodzenia można szybko stracić. Wiąże się z koniecznością poświęcania długich godzin na kontakty z klientami, a także częstymi wyjazdami służbowymi.

Zawód: nauczyciel szkoły średniej

Stres w pracy nauczyciela związany jest z panowaniem nad uczniami, motywowaniem ich do nauki oraz uczęszczania do szkoły – a wiadomo, że uczniowie szkół średnich są najbardziej oporni. Poza tym nauczyciele mają pełne ręce pracy – nie tylko prowadzą zajęcia, ale również je przygotowują, opracowują sprawdziany, oceniają ją, a także przygotowują liczne raporty. Muszą sobie radzić z ogólnymi wymaganiami, niechęcią ze strony uczniów, brakiem szacunku, a także skargami. Dodatkowo nie jest to zbyt dobrze płatne stanowisko.

Zawód: górnik

Stres wywołują już same warunki pracy – pod ziemią, bez światła, powietrza. Dodatkowo praca górnika to ciągłe obawy o swoje zdrowie i życie. Często słyszy się o katastrofach górniczych – górnicy zostają uwięzieni lub tracą życie w wyniku zawalenia się kopalni. Poza tym zmagają się też ze skutkami zdrowotnymi, wynikającymi ze wdychania zanieczyszczonego powietrza.

Zawód: policjant, strażak

Policjant i strażak to zawody obciążające fizycznie i psychicznie. Policjanci i strażacy spotykają się z różnymi zagrożeniami i trudnościami. Policjanci są odpowiedzialni na utrzymanie porządku, za życie swoje, swoich współpracowników, a często też innych ludzi. Strażacy odpowiadają za życie ofiar różnych wypadków czy pożarów, ale również ryzykują swoje życie. Co więcej, jest to praca zajmująca wiele godzin, o nieregularnym czasie pracy – w dzień, w nocy, w weekendy, w święta.

Zawód: lekarz stażysta

Praca dotyczy okresu między skończeniem szkoły, a zostaniem pełnoprawnym lekarzem. Stres wynika z dużej ilości pracy, a więc też zmęczenia i ogromnej odpowiedzialności. Lekarze stażyści uczą się realiów pracy, tempa, stosowania wiedzy w praktyce, a do tego mierzą się z uciążliwymi pacjentami czy trudnymi przypadkami.

Źródło: accommo.pl

1 KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.