Ludzie często próbują się zastanowić nad swoim życiem jednak nie dostrzegają kluczowych przyczyn swoich niepowodzeń. Warto poznać 4 główne sygnały ostrzegawcze, mogące wskazywać na niewłaściwy kierunek naszej życiowej drogi. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę, zwłaszcza gdy zaczynamy czuć, że od dłuższego czasu nie podążamy właściwą drogą. Kiedy warto zatem zastanowić się nad swoim życiem?
Nasze środowisko ma gigantyczny wpływ na to, jak żyjemy. Ludzie, których spotykamy, książki, które czytamy, programy, które oglądamy – wszystko to w jakiś sposób ukierunkowuje naszą ścieżkę życiową. Warto się czasem zatrzymać i zastanowić nad swoim życiem by sprawdzić prawidłowość kierunku naszych działań i wysiłków.
Kiedy warto zastanowić się nad swoim życiem?
Zbyt często jednak nie poświęcamy czasu na to, aby ocenić wpływ otoczenia i upewnić się, że nie koliduje on z naszymi głównymi życiowymi celami.
Oto kilka znaków, które powinny zasygnalizować Ci, iż twoje życie wymaga reorganizacji – im wcześniej je dostrzeżesz, tym szybciej będziesz mógł coś na to zaradzić! Jeśli tego zaniechasz, znacznie zahamujesz swój nieograniczony skądinąd potencjał. Kiedy zatem należy się zastanowić nad swoim życiem?
Wyprzedza Cię bardzo niewiele osób
„Jeżeli ciągle jesteś najlepszy w klasie, to znaczy, że czas zmienić klasę”. Potrzebujesz wokół siebie mądrych, doświadczonych ludzi. Jeśli takich nie masz, powinieneś koniecznie zastanowić nad swoim życiem. Dla osiągania szczęścia i sukcesów bardzo ważne jest otaczanie się osobami, od których możesz się czegoś nauczyć. Nie jesteś w stanie być sam dla siebie przewodnikiem. Czasem trzeba podążać za kimś innym, aby posiąść wartościową wiedzę czy umiejętności.
Co więcej, jeżeli zawsze jesteś gwiazdą w swoim małym, zamkniętym środowisku, nie rozwiniesz się dalej. Mając natomiast ciągłą styczność z genialnymi umysłami, możesz robić postępy kilka razy szybciej, niż wyłącznie we własnym zakresie.
Sprzyjające otoczenie łatwo znaleźć, szukając społeczności, która gromadzi tęgie umysły. Może to być forum internetowe lub grupa zainteresowań. Zlokalizuj taką społeczność geniuszy i nawiąż z nią kontakt.
Nigdy nie wychodzisz poza bezpieczny grunt
Prawdziwe życie zaczyna się po przekroczeniu granicy bezpiecznego gruntu. Najłatwiej zaobserwować to, gdy dokonujemy przełomowych zmian w swoim życiu.
Jeżeli spokojnie idziesz przez życie i nie napotykasz na swojej drodze żadnych wyzwań, jeśli w żadnej sytuacji nie czujesz się niekomfortowo, to znaczy, że masz problem. Warto wtedy zastanowić nad swoim życiem. Postęp jest możliwy tylko w przypadku, gdy wykraczasz poza ramy tego, co robisz zazwyczaj. Nie będziesz się rozwijał, cały czas robiąc to samo. Jak mawiał Einstein „Definicją szaleństwa jest oczekiwanie zmian przy stałym stosowaniu tych samych metod”.
Nie budzisz się podekscytowany
Pewna osoba przez trzy lata pracowała jako główny inżynier. Spędzała wakacyjne praktyki z grubymi rybami biznesu, zarabiając tyle, co nigdy dotąd. Dokładnie rzecz ujmując, przez 10 dni zarobiła więcej niż przez cały rok. Mimo to czasem nienawidziła kłaść się do łóżka, gdyż nie miała ochoty wstawać następnego dnia i iść do pracy.
I tutaj zapaliła się jej czerwona lampka. Nie tylko odrzuciła proponowaną jej ofertę stałej pracy, lecz całkowicie porzuciła wykonywany zawód!
Jeżeli nie budzisz się z apetytem na życie, jest to ostatni dzwonek, żeby coś zmienić. Koniecznie należy wtedy zastanowić nad swoim życiem i zacząć myśleć nad pewnymi zmianami. Może zabrzmi to banalnie, jednak faktem jest, iż życie masz tylko jedno. Nie istnieje żaden przycisk „reset”. W związku z tym każde przebudzenie powinno być radosną chwilą, gdy zdajesz sobie sprawę, że możesz wrócić do wykonywania pracy, która jest dla ciebie ważna.
Nie warto dołączać do grona osób, które nienawidzą poniedziałków i uwielbiają piątki. Poniedziałek jako taki nie ma w sobie nic złego, wystarczy tylko zmienić dla siebie jego znaczenie.
Ludzie w twoim otoczeniu nie są ukierunkowani na rozwój
Sygnał czwarty jest zasadniczo niewielką wariacją na temat sygnału pierwszego.
Nie muszą cię otaczać sami nadludzie, jednak problem pojawia się wtedy, gdy nikomu w twoim otoczeniu nie zależy na tym, by się rozwijać. Jeżeli wszyscy w twoim środowisku są w pełni usatysfakcjonowani swoją obecną pozycją i nie widzą potrzeby czynienia postępów, najwyraźniej nadszedł czas, aby opuścić okręt! Warto wtedy zastanowić nad swoim życiem i zmienić nieco otoczenie. Rozwój może mieć bardzo wiele aspektów, jednak częścią wspólną będzie ciekawość świata i otwartość na zmiany.
Niewątpliwie życie stawia nam codziennie wiele wyzwań i trudności. By przejść je w szczęściu i odnosząc sukcesy należy czasem jednak przystanąć i zdobyć na odrobinę refleksji. Warto wówczas zastanowić nad swoim życiem i dokonać pewnych korekt, zwłaszcza w przypadku występowania silnych sygnałów ostrzegawczych!
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!