Strona główna Rozwój osobisty Kiedy nie jesteś tak mądry, jak ci się wydaje

Kiedy nie jesteś tak mądry, jak ci się wydaje

1210
2
mądry
Forest Gump był głupi czy po prostu mało inteligentny?

Choć trudno się z tym pogodzić, nasz intelekt lub nawet wyobrażenie o nim, często działa w życiu na naszą niekorzyść. Nietrudno jednak samodzielnie dostrzec świadczące o tym wskazówki. Czy wpadłeś kiedykolwiek w pułapkę myślenia – Jestem zbyt mądry, a ludzie mnie nie rozumieją? Wbrew pozorom to dość częste zjawisko. Czasami warto na to spojrzeć z nieco inne perspektywy.

Nie martw się – pierwszy krok do naprawienia błędu to uświadomienie sobie jego istnienia! Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które mogą świadczyć o tym, że nie jesteś tak mądry, jak ci się wydaje. Zrozumienie swojego niewłaściwego nastawienia szybko może uczynić cię naprawdę mądrzejszym! I  co najważniejsze znacznie szczęśliwszym.

Brak sukcesów zawodowych

Opinie są ze swej natury subiektywne  podobnie jak piękno, które jest względne i zależy od patrzącego. Natomiast rezultaty działania, podobnie jak liczby widniejące na rachunku, są zjawiskiem obiektywnym, z którym ciężko się spierać. Mądrzy ludzie przekuwają swoją inteligencję w sukces zawodowy. Jeśli masz 35 lat i wciąż mieszkasz z rodzicami, oczywistym wydaje się, że nie jesteś tak bystry, jak myślisz. Mądrzy ludzie robią interesy, a nie wymówki!

Wieczne znajdowanie się w centrum konfliktu

Prawdziwie mądrzy ludzie nie marnują czasu na kłótnie i spory. Potrzeba udowodnienia swojej racji współpracownikom, znajomym i rodzinie oraz większości napotkanych osób ujawnia słabość, która jest rzadkością u ludzi naprawdę inteligentnych. Można ją porównać do jaskrawego transparentu, który na kilometr pokazuje, że nie jesteś nawet w części tak mądry, jak sądzisz. Unikaj niepotrzebnych konfliktów i wykorzystaj zaoszczędzoną w ten sposób energię na pozytywne, konstruktywne działanie. To będzie znak, że wreszcie mądrzejesz!

Biegasz w kółko jak kot z pęcherzem

Czy twój dzień pracy polega na zmaganiu się z czasem i załatwianiu skomplikowanych spraw w ostatniej chwili? Zarządzanie własnym czasem i energią to umiejętność łatwa do opanowania i wdrożenia w życie dla osób naprawdę mądrych. Minimalizuje ona stres i dystansuje od problemów, z jakimi zmagają się mniej bystrzy koledzy. Jeśli jesteś tak inteligentny, dlaczego ciągle biegasz w kółko jak kura z uciętą głową? Okazjonalne przeciążenie pracą jest nierozerwalną częścią życia zawodowego czy prywatnego, trudno jednak ufać kompetencjom osoby, której przydarza się to codziennie. Mądre osoby mają pełną świadomość, iż takie działanie żadną miarą nie jest sposobem na wykorzystanie swojego potencjału.

Cały czas mówisz, a nigdy nie słuchasz

Co myślisz o osobach, które bez przerwy gadają, nie znajdując nawet chwili na zaczerpnięcie oddechu? Nie przychodzą ci do głowy obrazy samozwańczych artystów, pozbawionych skrupułów sprzedawców używanych samochodów czy nadętych dyrektorów szkół? Z pewnością nie myślisz wtedy o ludziach refleksyjnych, którzy rozumieją, że często warto raczej posłuchać zamiast cały czas mówić. Zastanów się, czy jesteś niepoprawnym gadułą, czy też potrafisz aktywnie słuchać. Jeśli jesteś dostatecznie mądry na pewno wyciągniesz z tego właściwe wnioski.

Twoje nawyki czytelnicze trudno nazwać imponującymi

Nie chodzi tu nawet o zamiłowanie do książek. Naprawdę inteligentni ludzie angażują się w czytanie o tematach trudnych i dających do myślenia, nie poświęcając czasu rozrywkowej literaturze niskich lotów. Czytanie jest kluczowym narzędziem samodoskonalenia. Jeśli marnujesz czas przed telewizorem lub z nosem w głupkowatym kryminale, nadeszła pora, by zastanowić się nad wysokim mniemaniem o własnym intelekcie. Kilka wieczornych godzin, spędzonych na czytaniu ambitnych tekstów, może poszerzyć twoją inteligencję i kreatywność szybciej niż się spostrzeżesz. Taki zwyczaj może doprowadzić do prawdziwego przełomu w twoim życiu. Całkiem niewykluczone, że dzięki niemu za rok będziesz już zupełnie inną osobą. Tak więc nie wahaj się, tylko zacznij działać, jeśli chcesz stać się mądry naprawdę, a nie tylko we własnym mniemaniu!

Zastanów się czasem, czy Twoja samoocena nie jest niewłaściwa. Oczywiście nie jest oczekiwanym rozwiązaniem dodatkowe jej obniżenie, ale jedynie oparcie na innych przesłankach. Jeżeli czujesz że jesteś mądry, nie spoczywaj na laurach. Zacznij to wykorzystywać i rozwijać. Dasz sobie wtedy możliwość docenienia tego przez innych i siebie samego. Bądź mądry i nigdy nie przestawaj się rozwijać!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

2 KOMENTARZE

  1. Teraz wiem że jestem … Jestem głupi!!
    Czy ktos mi pomoże znaleźć strone z artykułem
    5 sygnałów, które świadczą, że nie jesteś tak głupi, jak ci się wydaje

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.