Strona główna Rozwój osobisty Samodoskonalenie – 8 dróg stałego postępu

Samodoskonalenie – 8 dróg stałego postępu

6707
0
samodoskonalenie
Samodoskonalenie to jedyny sprawdzony sposób na osiąganie szczęścia

Samodoskonalenie to niekończącą się droga, zapewniająca w życiu ogromną ilość różnorodnych możliwości oraz zdobywanie satysfakcji i niezbędnej pewności siebie. To również harmonijny postęp, zapewniający odczuwanie życia w znacznie jaśniejszych barwach.

Życie w obecnych czasach stało się tak gorączkowe, iż bardzo łatwo dać się wciągnąć w gonitwę, która prowadzi tylko do tego, żeby „przeżyć” następny dzień. Oczywiście nie chodzi tu o „przeżycie” w sensie dosłownym, czyli zdobywanie wody oraz pożywienia. Jest to pojęcie o wiele bardziej złożone. Dla wielu osób „przeżycie” dnia jest równoznaczne ze spełnieniem oczekiwań innych osób: szefa, małżonka, dzieci, rodziców, przyjaciół, itd.

Samodoskonalenie… czyli co?

Niewątpliwie nie ma nic złego w spełnianiu oczekiwań innych, niebezpieczeństwo zaczyna się jednak wtedy, gdy staje się to naszym głównym celem i troską, a w tym wszystkim zaczynamy gubić samych SIEBIE… Dlatego właśnie tak ważna rolę pełni samodoskonalenie!

Musisz wiedzieć, iż próbujesz spełnić oczekiwania innych albo z tego powodu, iż traktujesz ich jako narzędzia na drodze do upatrzonego celu (będzie tak np. w przypadku szefa, który odgrywa kluczową rolę, jeżeli chodzi o przebieg twojej kariery oraz zarobki), albo dlatego, że są to ludzie, na których ci zależy (tak jak rodzina czy przyjaciele). W obu przypadkach musisz być dobrze przygotowany, tak abyś mógł dać innym wiele z siebie. Kluczem do tego będzie stałe samodoskonalenie na czterech, głównych płaszczyznach naszego życia.

Oto 8 prostych zwyczajów, które możesz włączyć do zestawu swoich codziennych nawyków, dzięki czemu będziesz mógł prowadzić samodoskonalenie w 4 najważniejszych obszarach życia:

SAMODOSKONALENIE SFERY UMYSŁOWEJ

1. Rozwiąż trudną zagadkę lub problem na początku dnia

Pomijając najnowsze odkrycia, które połączyły rozwiązywanie zagadek logicznych z odwlekaniem powiązanej z wiekiem demencji, podjęcie takiej aktywności wcześnie w ciągu dnia działa na umysł tak jak ćwiczenia na ciało. Jest to wzmacniający trening, który – przeprowadzony rano – wyostrza umysł i rozgrzewa go przed codzienną dawką zadań natury poznawczej.

W sieci znajdziesz liczne strony z umysłowymi łamigłówkami na każdy dzień. Ich rozwiązywanie nie zabierze ci wiele czasu, a jest to długoterminowa intelektualna inwestycja, która naprawdę się opłaca!

2. Zabierz się za coś, czego zawsze chciałeś się nauczyć

Nieważne, czy będzie to robienie na drutach, pieczenie ciast czy programowanie komputerowe – zawsze istnieje coś, czego zawsze chciałeś się nauczyć, lecz brakowało ci na to czasu. Nie czekaj, aż dostaniesz urlop – zacznij uczyć się czegoś nowego już teraz! Możesz codziennie robić po małym kroczku, czytając książkę na dany temat lub zapisując się na kurs internetowy, który pozwoli ci pracować we własnym tempie.

Najważniejsze jest to, iż cały czas będziesz robić postępy na drodze do opanowania upragnionej umiejętności. Zanim się obejrzysz, zdobędziesz ją i będziesz mógł doskonalić się dalej!

SAMODOSKONALENIE SFERY FIZYCZNEJ

3. Popraw swoją wytrzymałość fizyczną

Ćwiczenia wytrzymałościowe to każdy rodzaj ćwiczeń, które wymagają od mięśni znaczącego wysiłku. Podczas gdy ćwiczenia aerobowe, takie jak chód, niewątpliwie korzystnie wpływają na zdrowie, ćwiczenia wytrzymałościowe, nawet najprostsze – takie jak wchodzenie po schodach czy pompki z oparciem o ścianę, wzmacniają mięśnie i przyspieszają metabolizm na resztę dnia. A to z całą pewnością sprzyja zdrowiu, a także urodzie.

4. Zastąp niezdrową żywność swoimi ulubionymi owocami i warzywami

Eliminacja niezdrowych potraw z diety może wydawać się bolesna, gdyż zdrowe odpowiedniki zdają się nie dorównywać im smakiem. Z całą pewnością masz jednak swoje ulubione owoce i warzywa, postaraj się więc je wykorzystać.

Przykładowo, zamień paczkę chipsów na miskę pieczonych marchewkowych słupków, pokrytych nisko-tłuszczowym serem. Pychota!

Czytaj dalej

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.