Strona główna Dzieci Jak wybierać dobre książeczki dla dzieci

Jak wybierać dobre książeczki dla dzieci

945
0
książeczki dla dzieci
Książeczki dla dzieci wspaniale rozwijają wyobraźnię i pamięć

Książeczki dla dzieci to bardzo cenny i skuteczny sposób na rozwój wyobraźni i kreatywności. Wspólne czytanie przed snem daje również szansę na umocnienie wzajemnych relacji rodzinnych i kulturalnych tradycji. Warto sięgać po najlepsze wzorce i wybierać dzieciom to co najlepsze.

Kobieta lubi mieć dopięte wszystko na ostatni guzik jeszcze na długo przed planowanym porodem. Kolekcjonuje wyprawkę, przygotowuje łóżeczko i zbiera wszelkie przydatne urządzenia. Wszystko musi być wyczyszczone, wyprane i wyprasowane. Czasami trochę się zapędzi i dokupi kilka zabawek… innym razem skuszą ją książeczki… Ale czy oby na pewno niedoświadczona, przyszła mama wie, w jaki sposób warto wybierać książeczki dla dzieci i na co należy zwrócić uwagę?

Kiedy zacząć kupować?

Kiedy oczekujemy pierwszego dziecka łatwo jest popaść w zakupoholizm. Wszystko co wpadnie nam w ręce i przypadnie nam do gustu, chciałybyśmy nabyć dla malucha, choćby miało czekać to na niego ładnych kilka lat. Z książeczkami nie warto za bardzo wybiegać w przyszłość. Chociaż te pierwsze, które służą głównie do rozwijania zmysłu dotyku i postrzegania spodobają się w większości przypadków nawet wymagającemu dziecku, to te „prawdziwe” .. czytane, mogą nie przypaść do gustu kilkulatkowi. Kupisz, kiedy lepiej poznasz swoje dziecko i zorientujesz się w jego zainteresowaniach.

Niezależnie od wszystkiego, już od najmłodszych lat warto wyrobić w dziecku nawyk obcowania z książkami, a codzienne czytanie maluchom powinno być obowiązkiem podobnym do czynności higienicznych.

Jak wybierać książeczki dla dzieci

Pierwszą zasadą przy właściwym wyborze jest zachowanie dolnej granicy wieku. Wydawca zwykle informuje o tym, dla dzieci w jakim przedziale wiekowym jest dana książka. Jeżeli takiej informacji nie znajdujemy na okładce pozostaje nam jedynie „rozebranie książki” na części pierwsze. Po jej otwarciu będziemy w stanie określić jaką treścią jest wypełniona i czy zainteresuje ona nasze dziecko. Jak wybierać książeczki dla dzieci, które nie są zainteresowane potokiem słów?

Są to zazwyczaj maluchy, które dopiero wkraczają w świat dziecięcej literatury. Wybierając odpowiednią książeczkę powinniśmy także zwrócić uwagę na to, czy posiada sztywną okładkę, ewentualnie sztywne kartki. Chociaż kilkulatek potrafi już przeglądać karteczki nie niszcząc książki to kilkumiesięczniak poznaje ją na różne sposoby, na przykład poprzez próbowanie ustami.

Pierwsze książeczki dla dzieci

Niewielu rodziców wie, że na rynku dostępne są książeczki nawet dla tych najmłodszych pociech. Uwagę dziecka przykuwają na początku najbardziej te silnie kontrastowe, które są mieszanką jedynie dwóch kolorów, bieli i czerni. Książeczki dla dzieci od trzeciego miesiąca życia posiadają również wiele różnorodnych kształtów.

W książeczkach dla dzieci po szóstym miesiącu życia nasycenie barw jest zwykle znacznie większe. Dla tych, którzy jeszcze nie ukończyli roku, wydawcy stworzyli także książeczki z metkami oraz pluszowe, które mogą służyć także za przytulankę, a dodatkowo mają mnóstwo szeleszczących elementów. Maluch uczy się świata głównie przez zmysł dotyku, smaku i dostrzegania kontrastu. Dopiero później obserwuje i jest gotowy na tradycyjną książkę.

Jak wybierać książeczki dla dzieci w wieku przedszkolnym?

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka wydawnictw, które bardzo dokładnie przebierają w ofertach autorów po to, by trafić w stu procentach w gusta starszych dzieci, zarówno jeśli wolą one obrazki od tekstu i na odwrót. Jednym z nich jest wydawnictwo Dwie Siostry. Wydaje ono wiele interesujących i mądrych książeczek, traktujących o życiu w sposób dość prosty i zrozumiały dla malca. Pojawiają się również często książeczki z niewielką ilością tekstu, zawierające zaledwie kilka słów na całą stronę, ale i takie, które tego tekstu w ogóle nie mają. Przykładem mogą być książeczki z serii Mamoko, które można uznać za dość wyjątkowe i w stu procentach obrazkowe.

Dziecko, które we wczesnym wieku ma już dobrze rozwiniętą wyobraźnię może tworzyć historyjki, opowiadając o tym co dzieje się na poszczególnych obrazkach. Choć książka nie zawiera słów, ma w sobie mnóstwo treści. Cudowne książeczki dla dzieci wydaje też wydawnictwo Zakamarki. Bardzo zrozumiałe… i choć często dotyczą tematów trudnych, są naprawdę przystępne w odbiorze.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.