Znanych i skutecznych technik przyswajania wiedzy jest bardzo wiele, niestety nie wszystkie sprawdzą się u każdego. Skuteczna nauka w dużym stopniu zależy od dopasowania odpowiednich metod do własnych predyspozycji. Dzięki temu można uzyskać najwyższą skuteczność zapamiętywania i odnoszenia sukcesów podczas egzaminów.
Wielu studentów odczuwa stres i czuje się przytłoczonych nadchodzącymi egzaminami czy kolokwiami. Ucząc się w sprytny sposób, zaoszczędzisz czas i przygotujesz się lepiej. Oprócz zwyczajnego czytania i robienia notatek, możesz skorzystać z dodatkowych wskazówek. Poniżej znajdziesz szczegółową listę popularnych metod nauki, które warto zastosować, przygotowując się do egzaminów. Dzięki tej nim będziecie mogli podczas przygotowania do egzaminu korzystać z najbardziej popularnych technik przyswajania wiedzy.
Kojarzenie słów z obrazami
Ta metoda opiera się na łączeniu słów z odpowiadającymi im wizerunkami. Część ludzi zapamiętuje lepiej, gdy mogą zwizualizować w swoim umyśle słowo czy pojęcie. Studenci, którzy stosują tę metodę, łączą nieznany termin czy pojęcie z czymś, co już znają. Przykładowo, jeśli jakiś termin w podręczniku brzmi podobnie jak znajomy przedmiot, wizualizuj go sobie za każdym razem, gdy wymawiasz lub czytasz wspomniane słowo. Dzięki temu łatwiej ci będzie zapamiętać nowe wyrażenia.
Akronimy i środki mnemotechniczne
Akronim to kombinacja liter, którą możesz zastosować w celu łatwiejszego zapamiętania terminu czy pojęcia. Możesz użyć pierwszych liter poszczególnych słów złożonego terminu czy idei, aby ułożyć słowo, które później łatwo będzie sobie przypomnieć. Przykładem takiego skrótu jest używane na co dzień w języku angielskim ASAP (as soon as possible – tak szybko, jak to tylko możliwe). Akronimy to tylko jeden ze sposobów na łatwiejsze zapamiętywanie materiału.
Aby szybciej opanować kolejność elementów w szeregu, można ułożyć sobie zdanie, którego wyrazy zaczynają się od pierwszych liter poszczególnych elementów. Prosty przykład, odnoszący się do wiedzy podstawówkowej, porządkuje kierunki świata według tego, jak zlokalizowane są na kompasie: północ, wschód, południe, zachód – Późno wrócił po zabawie. Możesz również samodzielnie wymyślić własne, kreatywne sposoby na zapamiętywanie informacji. Stwórz coś, co będzie użyteczne i łatwe do zapamiętania dla ciebie.
Zakryj – zapisz – porównaj
Przypuszczalnie pamiętasz tę metodę z czasów wczesnoszkolnych, gdy uczyłeś się, jak pisać wyrazy. Patrzyłeś na słowo, zakrywałeś, próbowałeś je poprawnie zapisać bez podglądania, a następnie porównywałeś wynik ze wzorem. Okazuje się, iż metoda ta może być również skutecznym narzędziem dla studentów. Przykładowo, po przeczytaniu rozdziału w podręczniku i wypisaniu najważniejszych terminów, możesz przetestować, w jakim stopniu udało ci się je opanować. Przykryj definicję każdego z terminów i spróbuj ją odtworzyć z pamięci. Gdy skończysz, porównaj ją ze wzorem. Wielokrotnie coś zapisując, pomagasz tej rzeczy lepiej zakorzenić się w twojej pamięci.
Opowiadanie historii
Sposób ten dla wielu studentów jest sporą pomocą w przyswajaniu informacji. Przypomnij sobie, jak byłeś młodszy i rodzice opowiadali ci historie o znaczeniu różnych świąt, czy też nauczyciel w podstawówce snuł opowieść o Marco Polo. Najpewniej ta wiedza nigdy ci się nie ulotniła, gdyż przekazano ci ją za pomocą narracji, którą potrafisz zwizualizować w umyśle po dziś dzień. Wymyśl sobie historię o ważnej osobie, o której musisz się nauczyć przed egzaminem. Zamiast patrzeć na podręcznik jak na zbiór nudnych faktów, przekształć je w ekscytującą opowieść ze szczegółami, które ułatwią ci zapamiętywanie. Opowiedz sobie ową historię na głos – jeśli ci to pomoże, możesz również przedstawić ją innym. Nawet wykładowcy często sięgają po opowiadanie jako sposób przekazywania wiedzy.
Analogie
Analogia to porównanie dwóch lub więcej rzeczy. Możesz posługiwać się analogiami do porównywania i kontrastowania ze sobą różnych terminów i pojęć. Istnieje kilka rodzajów analogii, w tym coś jako część całości – tak jak bateria ma się do latarki czy klawiatura – do komputera. Równie powszechne są analogie przyczynowo-skutkowe – tak jak palenie powiązane jest z rakiem czy swędzenie – z drapaniem. Gdy tworzysz własne analogie, kluczową strategią będzie rozpoznawanie analogii już istniejących w materiale, którego się uczysz. Z czasem nabierzesz wprawy w rozpoznawaniu wzorów oraz analogii, pomocnych w przyswajaniu wiedzy.
Powtarzanie
Jest to najpopularniejsza metoda nauki. Obejmuje ona wielokrotne powtarzanie materiału – do momentu, w którym masz go w małym palcu. Powtarzać można na różne sposoby. Możesz na przykład przygotować sobie fiszki, które pomogą ci opanować materiał, wymagający wyuczenia się na pamięć. Ucząc się języków obcych, niektórzy studenci wielokrotnie czytają i powtarzają słowa czy definicje na głos lub zapisują je na kartce. Musisz ocenić, który sposób najbardziej ci odpowiada, by nauka przez powtarzanie przyniosła jak najlepsze rezultaty.
Zdecyduj, kiedy będziesz używać poszczególnych metod nauki
Powyższe metody sprawdziły się w przypadku wielu studentów, tym niemniej niektóre z nich będą ci odpowiadać bardziej niż inne. Spróbuj różnych technik w przypadku różnych rodzajów zajęć, jako że twoje podejście z pewnością powinno być inne chociażby w przypadku nauki przedmiotów ścisłych oraz humanistycznych. Powtórzenia z pewnością będą użyteczne w odniesieniu do anatomii, z kolei wymyślanie opowieści lepiej sprawdzi się w przypadku historii. Decydując się na wybór konkretnych technik, powinieneś również wziąć pod uwagę swoje mocne strony i preferowany styl nauki. Być może tobie łatwiej będzie przyswajać i zapamiętywać informacje, patrząc na obrazki oraz tabelki, podczas gdy ktoś inny więcej zyska, powtarzając terminy na głos.
Pamiętaj, że nie istnieje żadna jedynie słuszna metoda nauki i zdobywania cennej wiedzy. Stwórz sobie wszechstronny i jednocześnie elastyczny system nauki, biorąc pod uwagę obciążenia związane z danym przedmiotem oraz typ egzaminu, któremu zostaniesz poddany.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!