Strona główna Nauka i kariera Jak czytać by uczyć się efektywniej

Jak czytać by uczyć się efektywniej

931
0
jak czytać
Właściwe czytanie podnosi skuteczność nauki

Efektywność nauki zależy od bardzo wielu czynników, które mogą być stale poprawiane. W tym celu warto nauczyć się właściwie czytać, żeby lepiej zapamiętywać i odnosić większe korzyści z poświęconego czasu. Dowiedz się jak poprawić skuteczność nauki podczas studiowania.

Większość studentów zasypywana jest górą podręczników, zaś ich czytanie często staje się znienawidzonym obowiązkiem. Okazuje się jednak, że wcale nie musi być to tak trudne i czasochłonne zajęcie, jak ci się wydaje. Kluczem jest nauka wydajnego i skutecznego czytania. Dowiedz się zatem co robić by lepiej zapamiętywać, a nauka stała się bardziej efektywna.

Jak czytać podręcznik – krok po kroku

Przypuszczalnie nigdy nie analizowałeś sposobu, w jaki czytasz podręczniki, aby przekonać się, czy robisz to w sposób efektywny. Zapoznaj się z wymienionymi niżej krokami, dzięki którym łatwiej ci będzie przyswajać i zapamiętywać informacje znajdujące się w tekście. Jeżeli nauczysz się właściwie czytać podręczniki i przyswajać zawartą w niej wiedzę na pewno zyskasz o wiele więcej czasu, a efekty przerosną wszelkie oczekiwania.

Krok 1. Przegląd

Zanim zatopisz się w lekturze, poświęć chwilę na szybkie przejrzenie materiału. Na początek najlepiej przeczytać tytuł rozdziału oraz wszelkie podtytuły i nagłówki. Zanim zaczniesz, zobacz, czy na początku znajduje się streszczenie rozdziału lub spis treści, który rozbija go na sekcje. Wyłap również wszelkie wytłuszczone słowa, pod którymi kryją się ważne terminy. Pomocne może też okazać się przeczytanie wstępnego akapitu danego rozdziału, który daje wgląd w materiał, jaki będziesz musiał przyswoić. Przeczytaj również podsumowanie na końcu rozdziału, gdzie znajdziesz zarys najważniejszych tematów poruszanych w jego ramach.

Krok 2. Pytania

Sformułuj pytania, opierając się na tym, czego się dowiedziałeś podczas fazy przeglądu. Zastanów się, jakie najważniejsze tematy czy koncepcje zawiera rozdział. Pomocne bywa przekształcenie każdego nagłówka w pytanie. Utwórz pytania zaczynające się od słów: Kto?, Co?, Kiedy?, Gdzie?, Dlaczego? oraz Jak?, na które odpowiesz sobie w trakcie czytania.

Krok 3. Czytanie

Gdy już zapoznasz się z tematami, które porusza rozdział, możesz zacząć czytać. Użyj wiedzy, którą zyskałeś w fazie pierwszej, aby odnaleźć po drodze wszelkie istotne terminy oraz pojęcia. Dobrym pomysłem będzie podkreślenie wszelkich informacji, które uznasz za ważne i będziesz chciał później do nich wrócić. Najwięcej korzyści wyciągniesz z wykładów, z wyprzedzeniem czytając rozdziały dotyczące tematów, które wykładowca będzie omawiał. Dzięki temu łatwiej ci będzie przyswoić nowe informacje i zyskasz kontekst dla lepszego zrozumienia skomplikowanych koncepcji. Po zajęciach przy czytaniu skup się na pojęciach, które prowadzący podkreślał.

Krok 4. Powtórka

Po przeczytaniu tekstu warto powtórzyć sobie informacje, które przyswoiłeś. To jest właściwy moment, by odpowiedzieć na pytania, które sformułowałeś w fazie drugiej. Spróbuj odpowiedzieć na każde z nich bez zaglądania do podręcznika, aby ocenić, w jakim stopniu przyswoiłeś materiał. Gdy poczujesz, że masz już o nim dobre pojęcie, powtórz główne tematy i terminy. Przeformułowanie ich z użyciem własnych słów usprawnia proces zapamiętywania. Jeśli nie potrafisz sprawnie udzielić odpowiedzi na zadane wcześniej pytania, powinieneś przeczytać tekst ponownie.

Krok 5. Notatki

Gdy masz już wystarczające pojęcie na temat przeczytanego materiału, warto zrobić sobie z niego notatki. W tym celu przyda ci się zeszyt oraz fiszki z numerem oraz tytułem przeczytanego rozdziału, które będziesz przyklejać u góry strony. Przypomnij sobie pytania, na które wcześniej odpowiadałeś, aby określić najistotniejsze zagadnienia. Zrób sobie nagłówki odnoszące się do owych zagadnień, a pod nimi umieść informacje, które uważasz za ważne. Zapisz sobie również kluczowe terminy z danego rozdziału wraz z ich definicjami. W niektórych podręcznikach znajdziesz listę takich terminów pod koniec każdego rozdziału.

Krok 6. Ponowna powtórka

Po przeczytaniu materiału i sporządzeniu notatek raz jeszcze powtórz sobie wszystko, czego się nauczyłeś. Przejrzyj notatki, aby przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia poruszane w ramach danego rozdziału. Spróbuj przewidzieć pytania, które mogą znaleźć się na egzaminie i zastanów się, jak byś na nie odpowiedział. Upewnij się, że dobrze rozumiesz to, co przeczytałeś. Jeżeli czujesz się zagubiony lub nie rozumiesz jakiegoś pojęcia, użyj odnośników do stron, które porobiłeś w swoich notatkach i raz jeszcze przeczytaj objaśnienie danej kwestii w podręczniku.

Warto również przejrzeć notatki, aby upewnić się, czy są wystarczająco dokładne i zawierają wszelkie istotne informacje, których będziesz potrzebował do późniejszej nauki. Twoje notatki powinny być zwięzłe, lecz jednocześnie wystarczająco szczegółowe, by mogły służyć pomocą, gdy będziesz chciał odświeżyć pamięć odnośnie do najważniejszych koncepcji. Dzięki temu nauka jest bardziej efektywna i zapewnia lepsze efekty na egzaminach.

Jak uczyć się z podręcznikiem

Teraz wiesz już, jak czytać podręcznik w sposób dokładny i efektywny. Powinieneś jeszcze dowiedzieć się, jak skutecznie korzystać z niego podczas nauki. Gdy nadchodzi czas nauki na egzamin, nie musisz ponownie przechodzić przez wszystkie sześć wymienionych kroków. Zamiast tego poświęć czas na powtórkę kluczowych pojęć z każdego rozdziału. Wiele z powyższych wskazówek, odnoszących się do czytania, będzie przydatnych również podczas przygotowań do egzaminu.

Pomocne okaże się na pewno ponowne czytanie wstępu i podsumowania każdego rozdziału. W ten sposób odświeżysz swoją podstawową wiedzę na temat zawartości poszczególnych rozdziałów. Ponownie zapoznaj się z nagłówkami i wytłuszczonymi terminami, a także z fragmentami tekstu, które wcześniej podkreśliłeś.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.