Strona główna Dzieci Kąpiel dziecka – Jak ją sobie ułatwić

Kąpiel dziecka – Jak ją sobie ułatwić

981
1
kąpiel dziecka
Kąpiel dziecka bywa trudna gdy nie wykazuje ono zachwytu

Bardzo często zdarza się, że kąpiel dziecka stanowi prawdziwą mękę. Warto wtedy zastosować kilka prostych sposobów, by je zachęcić i przekonać do zmiany nastawienia. Kąpanie dziecka może wtedy okazać się bardzo przyjemne i dające wiele satysfakcji, także rodzicom. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Kąpiel dziecka, nie zawsze wygląda kolorowo i beztrosko, zdarza się bowiem, że towarzyszą mu krzyki, płacz i histeria. Nie warto przekonywać go na siłę, gdyż efekt może być jeszcze gorszy. Podpowiadamy co mogą zrobić rodzice, gdy dziecko nie lubi kąpieli.

Ułatwiaj sobie kąpiel dziecka

Kąpiel dziecka nie należy do najprostszych, a jest tym trudniejsze, im rodzice są nią bardziej zestresowani. Często jest tak, że dziecko nie lubi kąpieli, bo wyczuwa niepewność i zdenerwowanie rodzica. Dlatego szczególnie w początkowym okresie, gdy dopiero zdobywacie swoje doświadczenie w opiece nad dzieckiem, starajcie się możliwie jak najbardziej ułatwić sobie kąpiel dziecka.

W sklepach z akcesoriami dla niemowląt, znajdziecie specjalne wkłady do wanienek, które zapewniają dziecku stabilną i wygodną pozycję podczas kąpieli, a rodzicom dają większą swobodę ruchów. Coraz większą popularnością cieszą się także wiaderka do kąpieli, w których dziecko może przybrać pozycję podobną do tej z brzucha mamy, dzięki czemu czuje się dużo bardziej komfortowo podczas kąpieli. W późniejszym okresie, możecie pomyśleć o zakupie specjalnej rynienki, która chroni oczy dziecka podczas spłukiwania włosów. Pozwoli to uniknąć traumy związanej z kapiącą do oczu wodą.

Odpowiednie warunki do kąpieli są kluczowe

Żeby kąpiel dziecka przebiegała bezstresowo postarajmy się stworzyć ku temu jak najlepsze warunki. Dbajmy o to by temperatura w pomieszczeniu była odpowiednia, inaczej dziecko zmarznie. Równie istotna jest temperatura wody, jeśli na początku mamy problem z wyczuciem czy jest odpowiednia, pomyślmy o zakupie termometru.

Starajcie się by kąpiel dziecka stała się pewnego rodzaju rytuałem, szczególnie gdy dziecko nie lubi kąpieli, dopilnujcie by przebiegała ona w jak najspokojniejszej atmosferze. Zarezerwujcie na nią więcej czasu, starajcie się zawsze kąpać dziecko o mniej więcej stałych porach. Wykorzystajcie ten czas by okazać dziecku jak najwięcej czułości, gdy będzie czuło Waszą miłość, automatycznie poczuje się bezpieczniej. Zazwyczaj dziecko nie lubi kąpieli, bo po prostu boi się nowej sytuacji (tak jak i rodzice!). Pamiętajcie, że często pierwsze kąpiele są decydujące. Jeśli będziecie zachowywać się nerwowo, nie dopilnujecie odpowiedniej temperatury wody lub dziecko zmarznie, każda kolejna kąpiel będzie mu się źle kojarzyć.

Zadbajcie o atrakcje dla dziecka podczas kąpieli

Gdy dziecko nie lubi kąpieli istotne jest, by jakoś je do nich zachęcić i przekonać. Efekt taki możecie uzyskać kupując specjalne zabawki do kąpieli. Są to gumowe kaczuszki, piłeczki lub książeczki. Często dziecko jest tak pochłonięte nową zabawką, że nawet nie zauważa gdy kąpiel dobiega końca. Zabawki pozwalają odwrócić uwagę dziecka od tego czego się boi.

Jeśli starsze dziecko nie lubi kąpieli, możecie przekonać je zakupem kolorowego płynu do kąpieli, np. z ulubioną postacią z bajek lub o zapachu coli. Najlepiej wybierzcie się do sklepu wspólnie i pozwólcie dziecku samemu zadecydować o zakupie. Pamiętajcie, że dla starszych dzieci bardzo ważna jest możliwość wyboru. Pokażcie dziecku, że kąpiel to coś przyjemnego, coś co dorośli robią z przyjemnością.

Wspólna kąpiel to dobra opcja

Jest szansa, że dziecko będzie czuło się pewniej jeśli któreś z rodziców wykąpie się razem z nim. Bliskość rodzica zapewni mu komfort i poczucie bezpieczeństwa. To bardzo dobry sposób, by kąpiel dziecka stanowiło okazję do budowania więzi emocjonalnej i poczucia bliskości, a także czerpania zupełnie inne przyjemności z bycia razem

Nie upierajcie się przy wannie

Jeśli dziecko jest starsze i potrafi już samodzielnie stać, możecie zaproponować mu prysznic. Zadbajcie tylko o to, by dziecko się zbyt szybko nie wyziębiło. W brodziku koniecznie umieśćcie matę antypoślizgową, żeby maluch się nie przewrócił. Oczywiście asysta rodzica jest zawsze konieczna!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

  1. Z pewnością zabawki zabierane do kąpieli umilą dziecku czas spędzony w wannie, a rodzicowi znacznie ułatwią zadanie. Polecić warto między innymi specjalne książeczki, które można przeglądać w wodzie. Jeśli więc maluch lubi „czytać”, będzie to idealny towarzysz kąpieli. Ciekawym urozmaiceniem będą również kolorowe gąbki czy musujące kulki, które zabarwią wodę na wybrany przez malucha kolor. A po kąpieli warto zadbać o komfort dziecka i przygotować dla niego miękki, duży ręcznik, który otuli całe ciało, nie dopuszczając do zmarznięcia. Odpowiednie przygotowanie to pierwszy krok do odniesienie sukcesu. Chociaż z pewnością znalezienie sposobu na idealną kąpiel to często długi proces, związany z eksperymentami i niestety często również porażkami.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.