Strona główna Styl życia Co dają ubranka dla psów

Co dają ubranka dla psów

1787
1
ubranka dla psów
Często ubranka dla psów budzą wiele kontrowersji

Liczne grono miłośników stara się za wszelką cenę dbać o zdrowie swoich czworonogów. Czy jednak ubranka dla psów mają sens? Warto to sprawdzić.

Ubranka dla psów wzbudzają w ludziach skrajne emocje: jedni rozczulają się na widok psa w uroczym kubraczku, inni uważają to wręcz za okrucieństwo. Czy ubieranie psów to rzeczywiście wyłącznie fanaberia właścicieli?

Czy psy powinno się ubierać?

Zdania na ten temat są mocno podzielone. Wielu ludzi uważa, że skoro pies ma sierść to dodatkowe ubranie jest mu całkowicie zbędne. Co jednak gdy pies ma bardzo króciutką sierść lub zamiast niej posiada włosy? Większość właścicieli małych psów, w typie Yorka czy Shih Tzu uważa, że ubranka dla psów nie są fanaberią, a koniecznością. Zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy piesek musi poradzić sobie z minusową temperaturą i zaspami śniegu.

Trudno nie przyznać im racji gdy widzi się małego pieska, który podczas spaceru trzęsie się jak osika. Wychodzi, więc na to, że prawda leży gdzieś pośrodku. Niektóre psy po prostu potrzebują dodatkowego zabezpieczenia przed chłodem i wilgotnością, dlatego ubranka dla psów są jak najbardziej funkcjonalne zimą, podczas spacerów. Inaczej jednak sprawa ma się z ubraniami, których funkcja ogranicza się do słodkiego wyglądu. Trudno powiedzieć, że tiulowe sukienki lub stylowe garniturki spełniają jakąś konkretną rolę. Zwłaszcza podczas upałów, gdy własna sierść lub włosy, wystarczająco grzeją psiaka, ubieranie jest zbędne.

Jakie ubranka dla psów są odpowiednie?

Ubranka dla psów tylko wtedy są w pełni funkcjonalne, gdy pies ma w nich pełną swobodę ruchów. By ubieranie psa nie stało się dla niego udręką, ważne jest by krój ubranka był możliwie prosty i nie sprawiał większych problemów przy jego zakładaniu. By ubranko pełniło swoją podstawową funkcję czyli chroniło pieska przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak deszcz, śnieg czy mróz, ważne jest by ubranko było nie tylko ciepłe, ale i nieprzemakalne.

Zakładać, czy nie zakładać o to jest pytanie

Nowi właściciele małych piesków często stoją wobec dylematu, ubierać czy nie ubierać? Prawda jest taka, że najlepszą odpowiedź da nam nasz własny piesek. Wystarczy poobserwować jego zachowanie podczas jesiennych lub zimowych spacerów. Czy piesek zachowuje się inaczej? Niechętnie wychodzi na dwór, chce by właściciel wziął go na ręce, trzęsie się albo szybko zaziębia? Jeśli tak, może rzeczywiście warto byłoby zainwestować w coś ciepłego na chłodne dni. W końcu w ubieraniu piesków powinno chodzić przede wszystkim o ich komfort i zdrowie!

Kiedy ubranka dla psów mogą przynieść szkodę?

Ubranka dla psów przynoszą szkodę, zawsze wtedy gdy właściciel zaczyna traktować czworonoga jak obiekt pokazowy, a nie jak żywą istotę. Wtedy gdy pieska zmusza się do noszenia ubrań w czasie upałów lub gdy ubranko jest po prostu dla niego niewygodne. Należy także zwrócić uwagę na to, że organizm psiaka przyzwyczaja się do pewnej ochrony w czasie chłodów. Jeśli już zakładać ubranka to na każdy zimowy spacer, a nie wtedy gdy nam się przypomni, inaczej piesek może się rozchorować.

Czy tylko malutkie psy potrzebują ubranek?

Prawda jest taka, że nie wszystkie małe psy potrzebują ubranek. Są takie, które świetnie sobie radzą z śniegiem i minusowymi temperaturami i wielkość nie ma tu żadnego znaczenia. Zdarzają się za to przypadki w których również większe psy potrzebują ochrony przed zimnem. Mowa tu o psach długowłosych, które zostały obstrzyżone lub o psach w podeszłym wieku, schorowanych.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

  1. O ubrankach – prawda. Ale jest jeden istotny błąd w artykule. Wszystkie psy, jak większość ssaków, mają skórę pokrytą włosami. U różnych gatunków mogą one się nazywać np. szczeciną u świni, futrem u królika a sierścią u psów. Są różne typy sierści czyli okrywy włosowej u psów. Może być sierść szorstka albo jedwabista, krótka lub długa, z podszerstkiem albo bez. Nizależnie od rasy, szata każdego psa to sierść.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.