Strona główna Styl życia Chodźmy na spacer

Chodźmy na spacer

1035
0
spacer
Codzienny spacer wpływa na poprawę nastroju i wyglądu

Wraz z jesienią coraz więcej ludzi chowa się w swoich domach i nie ma ochoty wychodzić na powietrze. A to wielki błąd. Codzienny spacer, niezależnie od pogody, to bardzo dobry sprzymierzeniec do budowania dobrego nastroju i zachowania zdrowia.

Piękna pogoda zachęca do tego, żeby wychodzić z domu i więcej czasu przebywać na świeżym powietrzu. Niektórzy chętnie sięgają po rower, inny biegają lub decydują się na coraz bardziej popularny nordic walking. Jednak korzystać z tej wiosennej aury można w jeszcze jeden, bardzo prosty sposób – spacerując. I okazuje się, że spacerowanie ma wiele zalet.

Oto niektóre z nich – sprawią, że spojrzysz na sprawę z nowego punktu widzenia.

Co ma w sobie spacerowanie?

Spacer to wprost idealna forma aktywności fizycznej. Nie jest za nadto wyczerpująca, a przy tym daje możliwość wykonywania wielu różnych aktywności w tym samym czasie. Można wybrać się na spacer z dzieckiem, z osoba bliską sercu lub samodzielnie. Za każdym razem odniesiemy zapewne wiele korzyści dla własnego zdrowia i samopoczucia.

Zdrowie – wzmacnia serce i chroni przed osteoporozą

Spacerowanie, a szczególnie takie dość intensywne sprawia, że serce musi pompować większą ilość krwi. To mobilizuje do pracy układ krążenia i go wzmacnia. Dzięki temu można zapobiegać chorobom serca i chorobom układu krążenia. To szczególnie ważne dla osób starszych. Spacerowanie może uchronić przed zawałem i przywraca sprawność tętnicom, dzięki czemu organizm zachowuje lepszy przepływ krwi.

Codzienny spacer chroni przed osteoporozą. Naukowcy potwierdzają, że spacerowanie jest idealnym sposobem na wzmacnianie kości i stawów. W szczególny sposób wpływa na gęstość kości, dzięki czemu można zmniejszyć ryzyko zachorowania na osteoporozę. A wystarczy każdego dnia poświęcić na tą formę aktywności tylko 30 minut.

Wygląd – wspomaga odchudzanie

Spacerowanie to forma aktywności fizycznej. Jeżeli tylko spacerujemy regularnie i intensywnie możemy liczyć na to, że łatwiej nam będzie zgubić zbędne kilogramy. Kilka tygodni i widać efekty, a przy tym poprawia się ogólny wygląd sylwetki. Warto też pamiętać, że spacerowanie nie obciąża stawów oraz kalorii, a jednak podobnie jak bieganie pozwala spalać kalorie.

Samopoczucie

Tak jak każda forma aktywności, również spacerowanie dotlenia nasz organizm – przecież przebywamy na świeżym powietrzu. Z kolei dzięki temu możemy się cieszyć większą dawką energii. To wzbudza kolejny ciąg przyczynowo-skutkowy. Mamy więcej siły i lepiej się czujemy, więcej realizujemy, odczuwamy większą satysfakcję. Poza tym przebywanie na powietrzu, więcej energii, a przy tym widoczne efekt (widoczne na wadze) sprawiają, że mamy lepszy nastrój i więcej pewności siebie.

Spacerowanie ma tylko i wyłącznie same zalety. Tym bardziej, że nie jest to nic wymagającego – żadnego sprzętu, żadnych przygotowań. Pozostaje tylko założyć wygodne buty i ubrać się odpowiednio do pogody. Można też wykorzystywać nadarzające się okazje – idąc na spacer, idąc do pracy czy na uczelnię. Spacerować mogą też wszyscy – starzy i młodzi, kobiety i mężczyźni itd. W tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak tylko iść na spacer.

Źródło: accommo.pl

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.