Strona główna Nauka i kariera Czego unikać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Czego unikać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

233
0
PODZIEL SIĘ
czego unikać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna to czasem trudne przejście, podczas którego warto unikać niektórych spraw

Zastanawiasz się czego unikać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej? Bardzo dobrze! Podczas takiego spotkania niektórych tematów warto unikać.

Rozmowa kwalifikacyjna decyduje o naszej drodze zawodowej. To od niej zależy czy otrzymamy wymarzoną pracę lub w ogóle jakąś pracę. Dlatego bardzo ważne jest, by każdą rozmowę o pracę traktować poważnie. Pisaliśmy już o przygotowaniu do takiej rozmowy. Czasem jednak stres może nas zwieść i dlatego prezentujemy listę rzeczy, których nie wolno robić w czasie rozmowy kwalifikacyjnej – a które czasami się zdarzają.

Rozmowy na temat pensji, pakietów zdrowotnych i innych korzyści

Podstawowa zasada – samodzielnie nie należy podejmować tematu pensji czy innych korzyści w czasie pierwszej rozmowy. Pracodawca mógłby sobie pomyśleć, że tylko to nas interesuje i to jest naszym wyznacznikiem w poszukiwaniu pracy. Ale co zrobić jeżeli to pracodawca podejmie ten temat?

Po pierwsze, jeżeli pytanie o wynagrodzenie pojawi się na początku rozmowy, można powiedzieć, że nie jesteśmy w stanie ocenić kwoty wynagrodzenia, ponieważ nie wiemy nic więcej o pracy, która wiąże się z danym stanowiskiem. To pozwala dyplomatycznie uniknąć odpowiedzi. Po drugie, można podać przedział, w którym zawiera się oczekiwana kwota. To również pomoże nie kłaść tak dużego nacisku na wysokość pensji. Przedział pozwala też na negocjacje – i to z każdej strony. Nawet na koniec rozmowy lepiej jest unikać tematu pensji i dodatkowych korzyści, a poczekać z nim do następnej, bardziej konkretnej rozmowy.

Negatywne wypowiadanie się

W czasie rozmowy koniecznie należy unikać złego wypowiadania się o poprzedniej pracy, pracodawcy, kolegach – to źle świadczy o nas. Poza tym potencjalny pracodawca może zakładać, że jego również będziemy w ten sposób krytykować. Jeżeli padnie pytanie o powód rezygnacji z pracy, nie wolno poruszać takich kwestii- lepiej zwrócić uwagę na chęć rozwoju, restrukturyzację w poprzedniej firmie, kryzys, ale zawsze mówić zgodnie z prawdą. Nie należy też opowiadać o problemach w poprzedniej pracy, a także o własnych problemach finansowych czy osobistych. Do rozmowy kwalifikacyjnej należy podchodzić bardzo profesjonalnie.

Nie wolno:

  • plotkować,
  • opowiadać dowcipów,
  • kłócić się z pracodawcą,
  • żuć gumy, palić papierosów(przed i w czasie rozmowy),
  • używać wulgaryzmów,
  • przychodzić z chłopakiem, dzieckiem, koleżanką,
  • stawiać na biurku pracodawcy teczki, aktówki, torebki(to naruszenie jego przestrzeni i złamanie profesjonalnych zasad etyki).

Warto pamiętać o tym, że nasze zachowanie świadczy o nas – o naszym wychowaniu i osobowości. Zawsze chcemy prezentować się profesjonalnie, odpowiedzialnie i poważnie. Dzięki temu zwiększamy swoje szanse na uzyskanie zatrudnienia.

Źródło: accommo.pl

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.