Strona główna Nauka i kariera Czego unikać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Czego unikać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

1196
0
czego unikać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna to czasem trudne przejście, podczas którego warto unikać niektórych spraw

Zastanawiasz się czego unikać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej? Bardzo dobrze! Podczas takiego spotkania niektórych tematów warto unikać.

Rozmowa kwalifikacyjna decyduje o naszej drodze zawodowej. To od niej zależy czy otrzymamy wymarzoną pracę lub w ogóle jakąś pracę. Dlatego bardzo ważne jest, by każdą rozmowę o pracę traktować poważnie. Pisaliśmy już o przygotowaniu do takiej rozmowy. Czasem jednak stres może nas zwieść i dlatego prezentujemy listę rzeczy, których nie wolno robić w czasie rozmowy kwalifikacyjnej – a które czasami się zdarzają.

Rozmowy na temat pensji, pakietów zdrowotnych i innych korzyści

Podstawowa zasada – samodzielnie nie należy podejmować tematu pensji czy innych korzyści w czasie pierwszej rozmowy. Pracodawca mógłby sobie pomyśleć, że tylko to nas interesuje i to jest naszym wyznacznikiem w poszukiwaniu pracy. Ale co zrobić jeżeli to pracodawca podejmie ten temat?

Po pierwsze, jeżeli pytanie o wynagrodzenie pojawi się na początku rozmowy, można powiedzieć, że nie jesteśmy w stanie ocenić kwoty wynagrodzenia, ponieważ nie wiemy nic więcej o pracy, która wiąże się z danym stanowiskiem. To pozwala dyplomatycznie uniknąć odpowiedzi. Po drugie, można podać przedział, w którym zawiera się oczekiwana kwota. To również pomoże nie kłaść tak dużego nacisku na wysokość pensji. Przedział pozwala też na negocjacje – i to z każdej strony. Nawet na koniec rozmowy lepiej jest unikać tematu pensji i dodatkowych korzyści, a poczekać z nim do następnej, bardziej konkretnej rozmowy.

Negatywne wypowiadanie się

W czasie rozmowy koniecznie należy unikać złego wypowiadania się o poprzedniej pracy, pracodawcy, kolegach – to źle świadczy o nas. Poza tym potencjalny pracodawca może zakładać, że jego również będziemy w ten sposób krytykować. Jeżeli padnie pytanie o powód rezygnacji z pracy, nie wolno poruszać takich kwestii- lepiej zwrócić uwagę na chęć rozwoju, restrukturyzację w poprzedniej firmie, kryzys, ale zawsze mówić zgodnie z prawdą. Nie należy też opowiadać o problemach w poprzedniej pracy, a także o własnych problemach finansowych czy osobistych. Do rozmowy kwalifikacyjnej należy podchodzić bardzo profesjonalnie. Istnieje również wiele wskazówek na temat typowych błędów podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Nie wolno:

  • plotkować,
  • opowiadać dowcipów,
  • kłócić się z pracodawcą,
  • żuć gumy, palić papierosów(przed i w czasie rozmowy),
  • używać wulgaryzmów,
  • przychodzić z chłopakiem, dzieckiem, koleżanką,
  • stawiać na biurku pracodawcy teczki, aktówki, torebki(to naruszenie jego przestrzeni i złamanie profesjonalnych zasad etyki).

Warto pamiętać o tym, że nasze zachowanie świadczy o nas – o naszym wychowaniu i osobowości. Zawsze chcemy prezentować się profesjonalnie, odpowiedzialnie i poważnie. Dzięki temu zwiększamy swoje szanse na uzyskanie zatrudnienia.

Źródło: accommo.pl

Poprzedni artykułSukienka na wesele – co wybrać
Następny artykułChodźmy na spacer
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.