Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo ważny etap rekrutacji pracowników, który umożliwia zdobycie wielu cennych informacji i kandydacie. Bardzo ważne jest również zrobienie odpowiedniego wrażenia na pracodawcy, które da większe szanse na zatrudnienie. Na co zatem warto zwrócić szczególną uwagę.
Rozmowa kwalifikacyjna to nieunikniony etap na drodze do znalezienia pracy. Taką rozmowę odbywa się zawsze – niezależnie od tego, na jakie stanowisko aplikujemy. Wiele osób obawia się rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie, a także ubiór, który często powinien uwzględniać tzw. dodatki biznesowe. Co powinno obejmować przygotowanie do rozmowy o pracę?
1. Rozmowa telefoniczna
Tak naprawdę ważne jest już pierwsze wrażenie – a zatem pierwsza telefoniczna rozmowa, w trakcie której pracodawca zaprasza nas na rozmowę kwalifikacyjną. Należy rozmawiać z powagą, szacunkiem i profesjonalnie – pokazać, że szczególnie zależy nam na TEJ pracy. Koniecznie należy unikać pytań, które pokazują, że szukamy jakiegokolwiek zatrudnienia. Przede wszystkim nie wolno zadawać pytań w stylu – „a jaka to praca, bo nie kojarzę?”, ale też pytań o charakter pracy, zakres zadań czy wynagrodzenie. Na takie pytania przyjdzie czas w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
2. Wiedza o firmie
Przygotowując się na rozmowę, należy zebrać informacje o firmie, do której nas zaproszono. Da to dwie korzyści. Po pierwsze, będziemy się czuć pewniej w czasie rozmowy. Po drugie, pokażemy pracodawcy nasz profesjonalny stosunek. Dobrze jest zatem ustalić przede wszystkim czym zajmuje się dana firma, na jakim rynku działa, jak jest duża, od kiedy funkcjonuje oraz skąd się wywodzi. Taka wiedza pozwoli nam również odpowiadać na niektóre pytania w czasie rozmowy, np. „dlaczego chce Pan/Pani dla nad pracować?”. Wykorzystanie zebranych informacji sprawi, że pracodawca spojrzy na nas przychylnie, widząc nasza sumienność i odpowiedzialność.
3. Wiedza o sobie
Koniecznie należy też zastanowić się nad tym, jak zaprezentować samego siebie. Trzeba zatem przygotować odpowiedzi na pewne pytania, które często pojawiają się w trakcie rozmowy. Ustalmy zatem swoje wady oraz zalety, rozważmy jakie umiejętności zawodowe oraz cechy przydadzą się w pracy, co możemy wnieść do firmy itd.
Warto też rozważyć nasze plany dotyczące przyszłości. Często pojawia się bowiem takie pytania – co chce Pan/Pani robić za 5 lat?, jakie ma Pan/Pani cele na najbliższy rok?, ile chce Pan/Pani zarabiać w przyszłości? Pracodawcy cenią sobie osoby poukładane, które są świadome swoich decyzji – są to bowiem cechy pożądane u pracownika. Na pewno nie chcemy zaprezentować się jako osoby zdezorientowane, niedojrzałe i żyjące chwilą. Tacy pracownicy są bowiem niestabilni.
Kiedy przygotujemy się w ten sposób na pewno uda się nam ograniczyć stres i dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. To z kolei zwiększy szanse na uzyskanie zatrudnienia.
Warto również zapoznać się z typowymi błędami podczas rozmowy kwalifikacyjnej, na które bardzo często rekruterzy zwracają szczególną uwagę. Dzięki takiej wiedzy można odpowiednio się przygotować i znacznie lepiej wypaść.
Źródło: accommo.pl