Strona główna Nauka i kariera Powszechne błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Powszechne błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

1214
0
błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna wymaga odpowiedniego przygotowania

Poszukiwanie pracy to żmudne zajęcie, szczególnie w bieżącej sytuacji na rynku. Obecnie istnieje silna konkurencja wśród osób, które nie mają pracy, lecz także wśród tych niezadowolonych z bieżącego zatrudnienia. Dlatego też tak ważne jest pierwsze wrażenie podczas spotkania.  Wiele osób popełnia jednak pewne typowe błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, które znacznie zmniejszają szansę na znalezienie pracy.

Liczy się to, jak kandydat się zaprezentuje i czy spełni oczekiwania pracodawcy. Istnieją powszechne błędy, których należy unikać podczas rozmowy o pracę. Poniżej znajdziesz ich zestawienie wraz ze wskazówkami, co robić, by wyjść z sytuacji obronną ręką.

Typowe błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Istnieje wiele możliwości potknięcia podczas spotkania o pracę, gdyż wiele zależy od kwestii od nas niezależnych. Można jednak przygotować się na niektóre błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, znacznie ułatwiając sobie zadanie. Sprawdźmy zatem czego warto unikać.

1. Brak podstawowych informacji o pracodawcy i stanowisku

Wielu kandydatów przychodzi na rozmowę bez przygotowania. Poza niezbędnymi dokumentami oraz posiadanymi kwalifikacjami zawodowymi istnieją jeszcze inne kryteria, które należy spełnić. Między innymi warto zdobyć wiedzę na temat osiągnięć potencjalnego pracodawcy oraz podstawowe informacje o firmie i jej działalności. Znajomość bieżących trendów oraz konkurencji na rynku może stać się świadectwem zaangażowania przyszłego pracownika.

Brak podstawowych wiadomości na temat firmy jest przeważnie postrzegany przez pracodawcę jako poważna, nierzadko eliminująca wada. Jeżeli zjawiasz się na miejscu bez takiej wiedzy, musisz kupić sobie trochę czasu. Jeśli uda ci się zdobyć chwilę na przygotowanie, będziesz miał możliwość zgromadzenia podstawowych informacji, które najczęściej są dostępne na stronie internetowej firmy.

Jeżeli chcesz dostać jakąkolwiek pracę, zrobienie wywiadu na temat wybranego przez ciebie przedsiębiorstwa to podstawa. Ze względu na dużą dostępność informacji – w Internecie oraz w czasopismach branżowych – nie jest to obecnie skomplikowane zadanie. Warto pamiętać, że nie jest praktycznie możliwe przejście udanej rozmowy kwalifikacyjnej bez podstawowej wiedzy o pracodawcy.

2. Nieodpowiedni strój na rozmowę kwalifikacyjną

Brak odpowiedniego ubioru jest efektem niedbalstwa lub ignorancji sporej części kandydatów, starających się o nową posadę. Niektórym na przykład wydaje się, że garnitur jest uniwersalnym strojem na taką okazję. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda. Niektóre przedsiębiorstwa, w zależności od ich sfery działalności, oczekują od kandydatów konkretnego ubioru, który będzie pasował do ich standardów.

Nie chodzi tylko o sam wybór części garderoby, lecz również o sposób, w jaki się je nosi. Kandydat powinien zatem zawczasu zapoznać się z etykietą stroju, która obowiązuje w firmie, by do rozmowy kwalifikacyjnej przystąpić bez zbędnego zgrzytu.

W momencie, gdy przekraczasz próg budynku firmy, powinieneś być w stanie ocenić, czy twój ubiór pasuje do standardów w niej obowiązujących. Wystarczy uważnie się przyjrzeć krzątającym się pracownikom. Etykieta stroju obejmuje również fryzurę. Kandydat może być ubrany wzorowo, lecz na przykład nosić dredy, które nie są akceptowane w firmie, w związku z czym traci szansę na zatrudnienie. Gdy zauważysz, gdzie tkwi błąd, powinieneś skontaktować się z działem kadr i wypytać o oczekiwania względem pracowników.

3. Nadmierna gadatliwość może być przeszkodą

Nadmierna gadatliwość podczas rozmowy kwalifikacyjnej to błąd wielu kandydatów, którzy najczęściej nawet nie zdają sobie nawet z tego sprawy. Proste pytania, które wymagają konkretnych odpowiedzi, wyzwalają zamiast tego potok słów. Jest to wyraźny sygnał, iż kandydat kluczy, gdyż nie zna poprawnej odpowiedzi lub nie zrozumiał pytania. Alternatywną przyczyną może być zdenerwowanie, co również nie świadczy dobrze o potencjalnym pracowniku. Krótko mówiąc, wystrzegaj się „lania wody”.

Bardzo łatwo zorientować się, że mówisz zbyt dużo, obserwując reakcje przeprowadzającego rozmowę oraz jego mowę ciała. Będzie on starał się uciąć twoje wypowiedzi. Pierwszą oznaką mogą być zniecierpliwione westchnienia. Oczywiście wszystko to nie oznacza, że idealnym rozwiązaniem jest małomówność. Chodzi po prostu o dostarczenie konkretnych, wymaganych informacji. Upewnij się, że twoja wypowiedź nie odbiega od tematu. Twój rozmówca nie będzie miał ochoty wyłapywać wartościowych fragmentów z chaotycznego wywodu. Zawsze pamiętaj, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej twoim zadaniem jest dostarczenie klarownych odpowiedzi na zadane pytania.

4. Oczernianie poprzedniego pracodawcy nie sprzyja dobremu wizerunkowi

Starając się zrzucić na kogoś innego winę za utratę lub opuszczenie poprzedniego miejsca pracy, podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci często posuwają się do oczerniania byłych pracodawców. Czasem robią to, aby ukazać kontrast pomiędzy nimi a osobą, u której starają się o posadę. W rzeczywistości należy jednak unikać takiej postawy za wszelką cenę. Może poprzedni pracodawca jest udziałowcem w firmie, do której kandydujesz? Ponadto nikt nie zatrudni osoby, która z dużym prawdopodobieństwem będzie w przyszłości źle mówić również o kolejnym miejscu pracy.

Jeżeli zostaniesz zapytany o poprzedniego pracodawcę, powinieneś wstrzymać się od mściwych uwag. Zamiast subiektywnej opinii należy dostarczyć rzetelnych informacji, dotyczących działalności firmy. Jeżeli jednak niechcący wymknie ci się jakieś złe słowo, powinieneś przeprosić, zmienić ton wypowiedzi i odtąd zdecydowanie lepiej się pilnować. Być może uda ci się w ten sposób wywołać wrażenie, że było to niewinne przejęzyczenie.

5. Nieustanne wahanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Wielu kandydatów traci pewność siebie i zaczyna zwlekać z odpowiedzią na pytania. Taka niepewność stawia cię w złym świetle. Żadna firma nie chce współpracować z osobą, która nie ma własnego zdania.

Zwykle, niezbyt mile widziani są również kandydaci, który usiłują zgadywać odpowiedzi na zadawane pytania. Jeżeli nie masz jasności, czego dotyczyło pytanie, powinieneś poprosić przeprowadzającego rozmowę o dodatkowe wyjaśnienie. Wciąż jest to lepsze rozwiązanie niż udzielenie błędnej odpowiedzi. Jeżeli nie będzie miała ona sensu, gdyż niewłaściwie zrozumiałeś pytanie, rozmówca niewątpliwie straci tobą zainteresowanie, interpretując twoją wypowiedź jako efekt braku przygotowania. Z dużym prawdopodobieństwem pożegna się z tobą przed oczekiwanym końcem rozmowy kwalifikacyjnej.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.