Strona główna Styl życia Jakie mogą być objawy problemów z tarczycą

Jakie mogą być objawy problemów z tarczycą

392
0
problem z tarczycą
Problemów z tarczycą nigdy nie należy lekceważyć

Rozdrażnienie, zmęczenie, wypadające włosy, sucha skóra – mogą być skutkiem problemów z tarczycą. Dlaczego nie należy tego bagatelizować i warto się przebadać?

Dlaczego tak często lekceważymy pierwsze objawy problemów z tarczycą? Odpowiedź jest prosta, większość kobiet (bo problem ten w większości dotyka właśnie ich) nie wiąże występujących u siebie symptomów z problemami tarczycowymi. Głównym problemem jest więc niewiedza. Pacjentki często nie wspominają nawet swojemu lekarzowi o męczących je dolegliwościach, bo uważają je za mało istotne. Niestety zdarzają się też odwrotne sytuacje, gdy to lekarz bagatelizuje problem.

W większości przypadków kobiety winą za swoje samopoczucie obarczają wieczne zabieganie lub aurę pogodową. Wypadające i łamliwe włosy oraz paznokcie próbują zaleczyć ogólnodostępnymi suplementami diety, a gdy te nie przynoszą poprawy zrzucają winę na ich nieskuteczność zamiast poszukać problemu głębiej.

Nadczynność czy niedoczynność?

Pierwszymi objawami niedoczynności tarczycy jest właśnie  m.in przewlekłe zmęczenie i zniechęcenie, niekontrolowany przyrost wagi, sucha, zimna skóra. Z czasem pojawiają się również obrzęki i łamliwość włosów.

Przy nadczynności tarczycy obserwujemy mniej więcej przeciwne objawy, takie jak m.in. nadpobudliwość, spadek masy ciała pomimo wzmożonego apetytu, bezsenność, a także ciepła i wilgotna skóra lub problemy z miesiączką.

Istnieje jednak bardzo wiele możliwych objawów, mogących wynikać z problemów z tarczycą, dlatego by rozwiać wszelkie wątpliwości należy przeprowadzić badania specjalistyczne. Istnieje wiele symptomów, do których nie przywiązujemy zazwyczaj większej wagi. Z tego powodu wiele problemów z tarczycą może długo pozostać niezauważonym. Należy pamiętać, że często przy niewłaściwym funkcjonowaniu organizmu ujawnia się też szereg dodatkowych objawów, tak jak nie wszystkie wymienione powyżej symptomy muszą od razu wystąpić u jednej osoby. Jeśli dostrzegamy u siebie któreś z powyższych objawów i męczą nas one od dłuższego czasu, czym prędzej powinnyśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Nie dlatego, że na 100 % chorujemy na tarczycę, a dlatego, że warto to sprawdzić!

Wizyta u lekarza i co dalej?

Gdy już podejmiemy te niewątpliwie słuszną decyzję i udamy się do lekarza należałoby przedstawić mu męczące nas objawy oraz nasze obawy i podejrzenia z tym związane (i jeśli lekarz sam na to nie wpadnie) poprosić o skierowanie na badania poziomu hormonu Tsh.

Jest to proste badanie krwi, które znacznie ułatwi wstępną diagnostykę. Jeśli okaże się, że poziom hormonów jest prawidłowy, warto szukać dalej. Być może objawy te świadczą o innej przypadłości? Np. anemii czy innych niedoborach? Przy okazji wizyty można od razu poprosić lekarza o większą ilość badań kontrolnych, nie tylko w zakresie ewentualnych problemów z tarczycą. Nie traktujmy takich próśb jako swojego widzimisię, jest to prawo z którego powinniśmy w świadomy sposób korzystać.

Gdy poziom Tsh jest nieprawidłowy

Przede wszystkim głowa do góry! Jeśli już przy tych pierwszych symptomach zostanie wprowadzone leczenie hormonalne szybko poczujesz ulgę. Leczenie hormonami działa szybko i skutecznie często niwelując większość, a nawet wszystkie objawy. Ważnym jest by lekarz  zdiagnozował przyczynę problemów z tarczycą oraz dobrał odpowiednie stężenie hormonów. Dobrze by było gdyby teraz poprowadził Cię już endokrynolog ,specjalista w dziedzinie problemów z tarczycą i hormonami. Po wprowadzeniu odpowiedniej kuracji szybko poczujesz się lepiej, a objawy problemów z tarczycą, które uprzykrzały Ci życie, powinny szybko zniknąć.

Dlaczego warto dmuchać na zimne?

Problemy z tarczycą początkowo objawiają się w dość niewinny sposób. Nie miej jednak złudzeń, ignorowanie problemu nigdy nie prowadzi do niczego dobrego, a w tym przypadku może skończyć się tragicznie. Do poważnych powikłań nieleczonej tarczycy należą m.in nadciśnienie tętnicze, problemy z sercem, a nawet śpiączka. Niewinne objawy problemów z tarczycą mogą mieć więc bardzo poważne konsekwencje. Nigdy nie należy ich ignorować.

Pamiętaj: zarówno diagnoza jak i leczenie nie są skomplikowane ani bolesne! Warto więc działać za w czasu gdy mamy szansę całkowicie uregulować pracę tego gruczołu.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu, jakim jest obgryzanie paznokci i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Poprzedni artykułJak podnieść odporność małego dziecka
Następny artykułJak najlepiej rozmawiać z dzieckiem o seksie
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.