Strona główna Zdrowie i uroda 9 niesamowitych zalet stosowania herbaty z pokrzywy

9 niesamowitych zalet stosowania herbaty z pokrzywy

1026
0
herbata z pokrzywy
Herbata z pokrzywy ma wiele cennych właściwości zdrowotnych

Herbata z pokrzywy stanowi jeden z klasycznych przykładów ziołolecznictwa, który zachował do dnia dzisiejszego swoje duże znaczenie w zakresie wszechstronnej ochrony zdrowia. Poznajmy najważniejsze zalety jej stosowania.

Chociaż na herbatę z pokrzywy niewiele osób się decyduje, to jednak warto ją pić. Przede wszystkim dlatego, że zapewnia nam wiele korzyści i jest bardzo smaczna. Herbat z pokrzywy łagodzi ból oraz alergie, a także poprawia system immunologiczny, chroni serce, optymalizuje trawienie oraz łagodzi stany zapalne i koi skórę.

Herbata z pokrzywy

Pokrzywa pochodzi z Europy, Azji oraz Afryki Północnej, a jej botaniczna nazwa brzmi Urtica dioica. Co sprawia, że herbata z pokrzywy zapewnia tyle korzyści? Przede wszystkim to, że pięć z sześciu głównych odmian pokryta jest małymi kolcami. To właśnie one dostarczają histaminę oraz inne substancje drażniące skórę. Dzieje się tak w momencie, kiedy skóra dotknie pokrzywę. Ten mechanizm obronny ma zapobiegać zjadaniu rośliny, ale na człowieka jest bezskuteczny.

Przez tysiące lat pokrzywa była wykorzystywana na całym świecie, przede wszystkim w medycynie ludowej, a także jako żywnościowe źródło błonnika. Jeśli zanurzy się liści pokrzywy w wodzie, to substancje drażniące staną się zupełnie nieszkodliwe. Jako żywnościowe źródło białka liście pokrzywy są podobne do szpinaku. Nie mniej jednak można je ususzyć, a wtedy nadają się do przygotowania herbaty z pokrzywy. Kwiaty z pokrzywy również powszechnie wykorzystuje się do przygotowania naparów.

Herbata z pokrzywy ma dość silny i gwałtowny wpływ na organizm. To przede wszystkim ze względu na zawartość flawonoidów, karotenoidów, a także witamin oraz minerałów. Pokrzywa jest szczególnie bogata w wapń oraz magnez. Co czyni ją o wiele lepszym źródłem tych minerałów, aniżeli inne zielonolistne warzywa, które się za ich zawartość bardzo często chwali. Te składniki odżywcze można uzyskać podczas picia herbaty z pokrzywy, co sprawia, że jest ona tak doceniana na całym świecie. Zawartości przeciwutleniaczy w pokrzywie także sprawia, że ma ona wiele korzyści dla zdrowia. Jest to jeden z powodów, dla których od setek lat spożywa się ten napój. Teraz czas przyjrzeć się tym imponującym korzyściom z herbaty z pokrzywy.

Herbata z pokrzywy – Korzyści dla zdrowia

Zdrowie skóry

Chociaż w tej kwestii wciąż brakuje odpowiedniej ilości badań, to jednak herbata z pokrzywy na całym świecie wykorzystywana jest do polepszenia różnych stanów skórnych. Właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne herbaty z pokrzywy mogą złagodzić objawy trądziku, wyprysków, podrażnień, i innych problemów skórnych, które powodują plamy na skórze. Przeciwutleniacze zawarte w herbacie z pokrzywy mogą także przyspieszyć gojenie się ran, jak również zapobiec powstawaniu blizn. Na te problemy skórne można pić napar z pokrzywy. Można również wykonać z niej kompres; wystarczy zaparzyć i poczekać aż ostygnie. Następnie nałożyć na ściereczkę, przyłożyć na miejsce dotknięte problemami skórnymi. Należy pozostawić do momentu, aż cały płyn nie zostanie wchłonięty przez skórę.

Zdrowie nerek

Najbardziej obiecujące i najlepiej przebadane korzyści z pokrzywy dotyczą jej działania na nerki. Jako silny lek moczopędny pokrzywa może przyczynić się do stymulowania zdrowego i spójnego oddawania moczu, a także do szybkości jego przepływu. Wielu mężczyzn cierpi z powodu lekkiego upośledzenia działania prostaty, co może mieć wpływ na wiele aspektów związanych z oddawaniem moczy i z życiem seksualnym. Niestety jest niewiele skutecznych metod, które leczą te dolegliwości. Badania wykazały, że herbata z pokrzywy minimalizuje te objawy, jak również poprawia ogólną kondycję gruczołu krokowego. Jednocześnie zwiększa poziom testosteronu w organizmie, co pomaga przy seksualnych skutkach ubocznych. Herbata z pokrzywy może również pomóc zapobiec powstaniu kamieni nerkowych.

Trawienie

Właściwości przeciwzapalne oraz przeciwutleniacze zawarte w herbacie z pokrzywy sprawiają, że jest ona doskonałym rozwiązaniem w sprawach trawiennych, takich jak zespół jelita drażliwego, zaparcia czy biegunka, a także ogólne zaburzenia żołądkowe spowodowane zaburzeniami równowagi bakteryjnej w jelitach. Herbata z pokrzywy może pomóc w zabijaniu robaków oraz pasożytów jelitowych. Przywraca zdrowie układu pokarmowego oraz pobudza korzystne bakterie.

System immunologiczny

Zawarte w herbacie z pokrzywy flawonoidy, karotenoidy oraz wysokie stężenie witaminy C sprawiają, że skutecznie wzmacnia ona organizm. Przeciwutleniacze to silne substancje, które mogą poszukiwać i neutralizować wolne rodniki, niebezpieczne produkty uboczne metabolizmu komórkowego, które z kolei mogą powodować mutację komórek oraz inicjować przewlekłe choroby. Dzięki ochronie układu odpornościowego przed stresem oksydacyjnym herbata z pokrzywy może być pierwszą linią obrony immunologicznej.

Osteoporoza

Herbata z pokrzywy zawiera bardzo duże ilości minerałów, w tym żelazo, magnez oraz wapń. To sprawia, że jest ona doskonała dla osób cierpiących na niedokrwistość. Nie mniej jednak pomaga ona również zapobiegać stopniowemu rozkładowi gęstości mineralnej kości, która pojawia się z wiekiem. Ważne jest, aby otrzymywać te minerały wraz z wiekiem, dzięki temu zapobiegnie się osteoporozie. Przeciwutleniacze oraz minerały zawarte w herbacie z pokrzywy są doskonałym sposobem na utrzymanie organizmu dłużej młodym.

Ból oraz stan zapalny

Pokrzywa wykazuje właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, z których korzystano już setki lat temu. Można zatem korzystać z herbaty z pokrzywy w celu złagodzenia bólu mięśni, bólu kręgosłupa, bólu głowy, a także bólu wywołanego uderzeniem czy siniaki. Można również zastosować ją zewnętrznie na te dolegliwości. Jednakże w tym przypadku jest ona tak samo skuteczna wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Reakcja alergiczna

To jest dość denerwujące, że zanim zdąży się zanurzyć pokrzywę w wodzie, by zneutralizować substancje drażniące, ona może poparzyć, wywołując reakcję alergiczną. Jednakże zawarte w pokrzywie związki chemiczne i związki organiczne działają również przeciwhistaminowo, jeśli roślina jest spożywana w postaci herbaty. To dość dziwne odwrócenie efektów, co jednocześnie powoduje, że herbata z pokrzywy jest jedną z największych tajemnic. Jednakże jeśli cierpisz z powodu reakcji alergicznych, to warto spożyć szklankę napar z tej niezwykłej rośliny.

Zdrowe serce

Niektórzy naukowcy zauważyli zależność między zmniejszonym ciśnieniem krwi a regularnym spożywaniem herbaty z pokrzywy. Składniki przeciwzapalne oraz potas znajdujące się w pokrzywie mogą przyczynić się do zmniejszenia napięcia w tętnicach i naczyniach krwionośnych. To poprawi prawidłowe krążenie i utlenienie. Może to także zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu, a także innych powikłań sercowo-naczyniowych.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, koniecznie napisz swój komentarz poniżej.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.