Strona główna Styl życia Wybieramy buty trekkingowe – kilka porad

Wybieramy buty trekkingowe – kilka porad

1034
0
buty trekkingowe
Buty trekkingowe znacznie ułatwiają i zapewniają większe bezpieczeństwo wędrówek

Buty trekkingowe stały się w ostatnim czasie niezwykle popularne, nie tyko wśród osób regularnie wędrujących w górach i w trudnym terenie. Coraz więcej osób decyduje się na ich zakup, ze względu na większe bezpieczeństwo i wygodę. Na co zatem warto zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Na okres letni wiele osób planuje górskie wycieczki. Ponieważ jest to szczególnie aktywna forma wypoczynku, wymaga właściwego przygotowania. I podstawową sprawą będzie tutaj wybór odpowiednich butów trekingowych. Z jednej strony muszą one zapewniać wygodę, a z drugiej chronić nogę przez urazami. Jak zatem wybrać takie obuwie?

Niskie czy wysokie?

Podstawową sprawą jest ustalenie czy lepsze będą buty wysokie czy niskie. Niskie buty nie posiadają wysokiej cholewki, więc nie stanowią zabezpieczenia kostki oraz ochrony przed śniegiem czy wodą, która mogłaby dostać się do butów. Nadają się na lekkie wycieczki po prostych szlakach lub lasach.

Buty wysokie posiadają wysoką cholewkę, która bardzo dobrze stabilizuje stopę i kostkę, a jednocześnie chroni przed śniegiem, wodą, błotem. Nadaje się zatem na cięższe wędrówki po bardziej stromych górach, gdzie można spotkać się ze zmiennymi warunkami pogodowymi.

Rozmiar

buty 2

Niezwykle ważną sprawą jest też dobranie butów trekkingowych we właściwym rozmiarze. To zapewni nam większy komfort i większe bezpieczeństwo. Dlatego też buty trekkingowe należy mierzyć, anie kupować na oko. Buty nie mogą być za duże, gdyż stopa będzie się w nich przemieszczać i szybko można narobić sobie obtarć. Poza tym w takich butach stopa nie jest stabilna i szybciej o kontuzję. Buty nie mogą też być za małe, bo będą zaciskać stopę, co jeszcze szczególnie niebezpieczne dla krążenia.

Mierząc buty trekkingowe warto wyposażyć się w takie skarpetki, jakie planujemy nosić w czasie wędrówek. Trzeba je też właściwie zasznurować, by zobaczyć czy nie uciskają lub obcierają kostki. Dobrze jest też troszkę w nich pochodzić. Dopiero wtedy można podjąć właściwą decyzję.

Podeszwa

Podeszwa to najważniejsza część obuwia, bo decyduje o bezpieczeństwie na szlaku. Musi zapewniać właściwą przyczepność w każdych warunkach. Poza tym powinna być twarda i gruba, by szybko się nie starła.

buty 3

Wybierając buty dobrze jest też zwrócić uwagę na bieżnik – to on odpowiada za przyczepność, co jest istotne na terenie mokrym, zaśnieżonym, stromym. Bieżnik w butach trekkingowych musi być głęboki i dobrze wyprofilowany.

Materiał

I oczywiście ważne jest też z jakiego materiału wykonane są buty trekkingowe. Buty w górach muszą spełniać wiele wymagań. Z jednej strony nie mogą przemiękać, a z drugiej powinny zapewniać stopie odpowiednią wentylację. Dlatego buty składają się z dwóch warstw.

Pierwsza, zewnętrzna to warstwa wykonana ze skóry licowej, zamszu lub nubuku. Materiały też są trwałe, oddychające, a także wodoodporne. Czasami warstwa ta składa się z połączenia tych materiałów z tekstyliami, siatką oddychającą czy cordurą (specjalne włókno poliamidowe z impregnatem).

Druga, wewnętrzna to warstwa składająca się z membrany. Jej zadaniem jest chronienie przed działaniem wody i wilgoci, a także zapewnienie oddychalności.

Gdy buty spełniają takie wymagania, są idealne na górską wyprawę.

Źródło: accommo.pl

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.