Strona główna Rozwój osobisty Sztuka lekarstwem na stres

Sztuka lekarstwem na stres

165
0
PODZIEL SIĘ
sztuka lekarstwem na stres
Jeżeli potrzebujesz odprężenia sztuka jest nalepszym na to sposobem.

Jeśli jesteś często zestresowany, zaradzić temu może terapią, jaką może dać Tobie sztuka. Świat artystyczny daje wielkie bogactwo możliwości angażowania naszych zmysłów, które dzięki temu mają czas na wytchnienie i relaksację.

Poniższy artykuł pomoże zrozumieć działanie i korzyści płynące z terapii sztuką.

Narysuj granicę

Terapia sztuką nie ma nic wspólnego z tworzeniem arcydzieł. Polega raczej na zrobieniu sobie urlopu od stresujących myśli. Chodzi tu o to, by po prostu o wziąć do ręki ołówek i zacząć rysować – czynność ta naturalnie pozwala skupić się na bieżącej chwili. Nieważne, czy rysujesz w szkicowniku czy bazgrzesz na marginesie gazety. Warto pozwolić wyobraźni działać, kiedy jesteś w pociągu czy dojeżdżasz do pracy.

Zanurz się w szczegółach

Wyniki badań, opublikowane w jednym z czasopism na temat leczenia bólu, świadczą o tym, że zarówno tworzenie, jak i oglądanie sztuki redukuje niepokój  i ból u pacjentów onkologicznych. Jeżeli nie masz w tym momencie ochoty na samodzielnie tworzenie sztuki, posłuchaj naukowców i zanurz się w świecie odprężającej, wartej rozproszenia myśli sztuki. Idź na spacer do parku i skup wzrok na pączkach na drzewie, aż osiągniesz uczucie totalnego zatopienia w „tu i teraz”. Odwiedź wystawę sztuki i postaraj się dostrzec każde pociągnięcie pędzla na wizerunku wazonu z kwiatami. Cała sztuczka polega na tym, aby być w pełni skupionym i w stu procentach obecnym w danej chwili. Prawdziwa sztuka odcina od reszty świata i pozwala na przeniesienie się w zupełnie inną rzeczywistość.

Popłyń z nurtem

Kiedy jesteś w całości zaabsorbowany szklanymi płytkami, z których składasz mozaikę, doświadczasz stanu, który eksperci nazywają „przepływem”. Jest to stan bliski medytacji, z którą łączy go wiele korzystnych skutków, takich jak łagodzenie stresu. Aby ów stan osiągnąć, najlepiej skupić się na technice plastycznej, która nie wymaga stosowania się do konkretnych zasad, korzystania z programów komputerowych czy specjalistycznego sprzętu. Dlatego właśnie sprawdza się tu mozaika. Praca z fragmentami rozbitego szkła sprawia wiele radości i nie grozi popełnieniem błędu. Podobnie działa garncarstwo, z użyciem koła lub bez. Zanim przejdziesz do eksperymentów z farbami olejnymi, martwymi naturami, itp., poddaj się łagodnemu przenikaniu barw pasteli.  To na pewno każdemu przyniesie odprężenie.

Baw się kolorami

Dzieci mają naturalną zdolność do angażowania się w procesy twórcze, bez nacisku na rezultat. Dorośli mają z kolei tendencję do przenoszenia uwagi na efekt końcowy i nie są zadowoleni tak długo, dopóki nie stworzą nagradzanego arcydzieła. Następnym razem, kiedy przyniesiesz do domu pudełko kredek, usiądź z dziećmi i koloruj razem z nimi. Zdaj się na ich kierownictwo. A kiedy wywieszą swoje obrazki na drzwiach lodówki, zrób to samo! To jest właśnie sztuka w wersji domowej.

Włóż w to serce!

Jeśli masz smykałkę do rzemiosła, zaangażuj się w ręczne wykonywanie funkcjonalnych przedmiotów, które znakomicie wpisuje się w definicję terapii sztuką. Feminizm w dużej mierze pozbawił kobiety radości z samodzielnego szycia, haftowania czy robienia na drutach w domu. Obecnie ludzie powracają do zapomnianego rękodzieła, bogatsi o wiedzę, jak wiele szczęścia daje nam własnoręczne tworzenie przedmiotów i pełne uczestnictwo w procesie ich powstawania.

Sztuka pozwala wyrazić niewyrażalne; ma również moc docierania do myśli i uczuć, które są trudne do uzewnętrznienia. Ekspresyjna siła sztuki może być narzędziem pozawerbalnej komunikacji, a także pogłębić zrozumienie przekazu płynącego od innych osób. Jeżeli nie radzisz już sobie innymi metodami po prostu zatop się nieco w zupełnie nowy świat. Nastrojenie zmysłów na odbiór artystycznych bodźców na pewno ukoi nawet najbardziej zszargane nerwy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWynalazek – Jak wprowadzać na rynek
Następny artykułJak skutecznie zredagować ofertę handlową
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.