Strona główna Nauka i kariera W jaki sposób na blogu można zarabiać

W jaki sposób na blogu można zarabiać

763
0
czy na blogu można zarabiać
Niewątpliwie na blogu można zarabiać, jednak pod kilkoma warunkami

Niemal wszyscy, którzy piszą i publikują w Internecie w pewnym momencie zadają sobie pytanie czy na blogu można zarabiać. Oczywiście że można! Ale nie zawsze i nie od razu!

Moda na blogowanie trwa nieustannie od dobrych kilku lat. W ostatnim czasie blogosfera przeżywa jednak prawdziwy rozkwit, ponieważ blogowanie stało się nie tylko modne, ale i opłacalne. Zastanawiasz się czy naprawdę na blogu można zarabiać? Przedstawiamy kilka praktycznych rad.

O czym blogować?

Jeśli nie wiesz o czym miałbyś blogować i nie masz na siebie żadnego pomysłu, lepiej nie bierz się za zakładanie bloga. Na blogu można zarabiać tylko wtedy jeśli od początku prowadzi się go z jakimś pomysłem i pasją. Pamiętaj, że to, że w tej chwili nie masz pomysłu na bloga, nie znaczy wcale, że masz go nigdy nie zakładać. Lepiej dobrze się zastanów w czym jesteś dobry albo na czym się znasz.

Masz dużo do powiedzenia na temat otaczającej Cię rzeczywistości? Masz celne, czasem cięte riposty? Uważasz, że Twoje życie może kogoś zainteresować? Najlepiej żeby obrana przez Ciebie tematyka bloga była Ci możliwie jak najbardziej bliska, wtedy blogowanie będzie przyjemnością i pisanie notek będzie Ci przychodziło naturalnie. A to w blogowaniu jest bardzo ważne! W ten sposób na swojej twórczości można zarabiać, łącząc przyjemne z pożytecznym. Warto jednak przede wszystkim w pierwszej kolejności zadbać o popularność swojego bloga.

Co musi posiadać blog by przyciągnąć czytelników i reklamodawców?

Blog musi być przyjazny dla oka, jeśli nie jesteś wprawnym grafikiem, unikaj raczej nieudanych eksperymentów, a postaw na jasny przejrzysty szablon. Postaraj się żeby Twoje notki były treściwe, ale nie zbyt nużące dla czytelnika. Wprowadzaj do tekstu celne i zabawne riposty, podziel tekst na akapity, dodawaj śródtytuły, stosuj pogrubienia. Pamiętaj, że czarna czcionka na białym tle, jest zdecydowanie lepsza od pstrokatych udziwnień!

Dbaj o szczegóły

Pamiętaj, że na blogu można zarabiać tylko wtedy gdy zyskuje on sobie stałe grono wiernych czytelników. Dlatego właśnie treści bloga powinny być dla nich jak najbardziej użyteczne. Duże znaczenie ma lekkość i naturalność Twoich wypowiedzi, barwny język oraz poprawna ortografia i stylistyka. Jeśli na Twoim blogu będzie roiło się od błędów.. żadna marka nie będzie chciała powierzyć Ci reklamy swojego produktu… A czytelnicy będą wchodzić do Ciebie tylko po to by wyśmiewać się z Twoich błędów. Jeśli masz problemy z ortografią, korzystaj z korekty w MS Word lub ze słownika.

Unikalne treści

Na blogu można zarabiać, ale tylko wtedy kiedy treści na nim publikowane są użyteczne i unikalne. Nigdy nie kopiuj cudzych tekstów lub zdjęć, a jeśli to robisz dodaj odnośnik do strony autora.

W blogowaniu bardzo liczy się oryginalność. Możesz założyć tysięcznego bloga modowego i się wybić, jeśli tylko podejdziesz do tematu inaczej niż reszta.

Stań się aktywnym uczestnikiem blogosfery

Znacznie zwiększysz swoje szanse na pozyskanie czytelników, jeśli będziesz aktywnie udzielał się na innych blogach. I tych bardziej znanych i tych mniej. Nawiązuj nowe znajomości, bierz udział w dyskusjach, pokazuj, że masz coś ciekawego do powiedzenia, a ktoś z pewnością zajrzy na Twego bloga.

Pamiętaj o artykułach filarowych

Staraj się raz na jakiś czas dodać notkę, której treść będzie miała dużą wartość użytkową. Czyli mówiąc prosto… atrakcyjną notkę z ciekawymi poradami. Ludzie w internecie najczęściej szukają rozwiązania na jakiś problem, jest więc duża szansa, że taki filar zwiększy liczbę Twoich czytelników. Ważne jednak byś podszedł do danego tematu ukazując go od innej strony niż dotychczas robili to inni, musisz się wyróżniać!

Promowanie własnego biznesu

Blog może być świetnym sposobem na wypromowanie Twojego biznesu. Jeśli śpiewasz, tańczysz, nagrywasz filmiki na youtube, tworzysz ubrania, ozdoby lub zabawki typu handmade, to właśnie poprzez bloga możesz trafić do swoich potencjalnych klientów. Pamiętaj jednak, że reklama nigdy nie może być zbyt nachalna. Na blogu można zarabiać poprzez wsparcie własnego biznesu, zasadniczo w dowolnej branży, wymagającej obecności w Internecie.

Recenzje produktów

To chyba najpopularniejszy sposób zarabiania na blogu. Blog posiadający już pewną bazę czytelników, może liczyć na prezenty od firm, które w zamian za darmowy produkt, liczą na recenzję produktu i odnośnik do ich strony internetowej / sklepu umieszczony w notce. Na początku jest to tylko darmowy produkt, ale bardziej znani blogerzy dodatkowo otrzymują wynagrodzenie pieniężne. Jeśli chcesz w jakiś sposób przyciągnąć reklamodawców, możesz na początek pokusić się o własne recenzje (zrecenzować produkty zakupione przez siebie ). Jeśli zrobisz to w fajny, przystępny sposób i widocznie zainteresujesz czytelników… jest duża szansa, że jakiś reklamodawca się do Ciebie zgłosi i poprosi o podobną recenzję swojego produktu.

Banery i Google Adsense

Wielu blogerów zarabia również przez dodanie banerów reklamodawców (część z nich zarabia za samo kliknięcie czytelnika w reklamę + prowizja od ewentualnej sprzedaży, inni dostają wynagrodzenie za samo umieszczenie banera). Google Adsense może zainstalować sobie każdy, zarobki jednak zależą ściśle od ruchu na blogu. Jeśli jest niewielki to i pieniądze będą bardzo niewielkie.

Uzbrój się w cierpliwość

Na blogu można zarabiać, ale potrzebna jest duża cierpliwość, może minąć kilka miesięcy, a nawet rok, zanim zobaczysz pierwsze efekty. Po pewnym czasie może się, więc pojawić zniechęcenie. Pamiętaj jednak, że w prowadzeniu bloga ważna jest konsekwencja. Jeśli traktujesz blogowanie poważnie, musisz go często aktualizować i dodawać notki, pomimo tego, że początkowo może Ci się wydawać, że nikt tego nie czyta!

Niewątpliwie na blogu można zarabiać, co pokazują przykłady najlepszych blogerów w Polsce, już zajmujących się tym zupełnie zawodowo. Szacuje się, że zarabiają oni nawet ponad 50 tys. złotych miesięcznie! Doświadczenie wskazuje również, że najlepiej postawić na szczerość, oryginalność, pasję i wytrwałość. Sukces przyjdzie sam!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.