Strona główna Nauka i kariera Nudna praca – Jak sprawić by była ciekawsza

Nudna praca – Jak sprawić by była ciekawsza

2432
0
nudna praca
Warto dokonać kilku zmian by nudna praca stała się ciekawsza

Nudna praca może być efektem bardzo wielu czynników, które w dużej części można zmienić. Podstawowym elementem zaradczym jest nasz indywidualny stan umysłu i nastawienie, które zawsze można zmienić na korzystniejszy. Jak sprawić by praca nie budziła naszych uprzedzeń?

Zarabiasz sporo… i właściwie tylko dlatego wciąż pozostajesz na tym stanowisku. Wstajesz niechętnie, przecierasz oczy bo wiesz, że za chwilę znów zaczniesz pracę. Monotonia, nuda! Masz tego dość. Ale nie odejdziesz bo wiesz, że to twoja jedyna szansa na godne życie. Czy możesz w jakiś sposób poprawić swoją sytuację? Sprawić, by nudna praca stała się choć odrobinę ciekawsza?

Staraj się dobrze wypocząć

Jeżeli przychodzisz do pracy zmęczony nie myślisz o niczym innym niż to, kiedy wreszcie ją skończysz. Będziesz mógł pójść do domu i odpocząć. Za to w domu rozmyślasz tylko o tym, że następnego dnia znów pojawisz się w biurze i spędzisz osiem godzin przed komputerem i odliczając godziny do powrotu do mieszkania. Zmień nastawienie! To podstawowa zasada, która może sprawić, że nudna praca stanie się ciekawsza. Pamiętaj, że tylko niewielu ma to szczęście by zajmować się jedynie pasjonującymi sprawami.

Wieczorem obejrzyj ciekawy film i wyłącz myśli. Nie łącz życia prywatnego z pracą. A rano wypij odświeżający koktajl, zjedz bogate w witaminy i składniki mineralne śniadanie i zamiast wmawiać sobie, że przed Tobą kolejne osiem godzin przed komputerem pomyśl, że już za kilka godzin znów będziesz wolny jak ptak. Usiądź do pracy z zapałem. Zastanów się co możesz zrobić, by skończyć wcześniej dane zadanie.

Nawet najbardziej nudna praca nie powinna zaprzątać ci głowy w wolnym czasie. Może dzisiaj wyjdziesz z pracy o godzinę prędzej? Skorzystasz z siłowni, pójdziesz na fitness albo wyjdziesz na rolki. A później sauna, kąpiel w wannie z mnóstwem piany? Zrelaksuj się i myśl pozytywnie!

Doceniaj pozytywy

Jeżeli nawet od kilkunastu miesięcy nie miałeś okazji spotkać się w biurze dosłownie z nikim, a wszystko załatwiałeś przez Internet jesteś szczęściarzem. Dlaczego? Czy naprawdę wolałbyś pracować na zmiany w magazynie bądź na budowie? Wstajesz o ósmej, zaczynasz pracę o dziewiątej. Nie musisz myśleć o nockach, nadgodzinach, z której później i tak nikt nie zapłaci. Jestem przecież panem swojego losu, który zawsze mogę odmienić na lepszy. Nie marnujesz tego czasu. Bo choć zadanie, które wykonujesz jest dla ciebie nudne, to w trakcie tych kilku godzin zarabiasz dość przyzwoite pieniądze. Pamiętaj o tym i uśmiechnij się do tej myśli.

Praca mechaniczna

A może pracujesz jako sortowacz albo pakowacz? No tak… rzeczywiście nudna praca. Kiedy dojdziesz już do wprawy wykonujesz ją zupełnie mechanicznie. Nie musisz już liczyć w myślach bo odruchowo wkładasz do pudełek odpowiednią ilość „towaru”. Spójrz za siebie? Czy prócz Ciebie jest w magazynie ktoś jeszcze? No właśnie… więc o ile nie jest zbyt głośno, może spróbuj nawiązać z nim kontakt? Nudna praca może stać się ciekawsza, jeśli wspomożesz się rozmową.

Sięgnij również po odtwarzacz MP3 i zacznij słuchać audiobooków. Możesz na rynku znaleźć książki z każdego zakresu zainteresowań. Twoja obecnie nudna praca może okazać się dla ciebie zupełnie zbawienna. Dzięki niej masz szansę poznać średnio treści kilkunastu książek w miesiącu i kilkuset w roku! To naprawdę wielkie pole możliwości, dzięki któremu można bardzo szybko podnieść swoje kwalifikacje i rozszerzyć horyzonty. Można również nauczyć się różnych języków obcych, a także poznać cały kanon literatury pięknej. Nawet kiedy nie bardzo lubisz czytać na pewno po kilku przymiarkach i doborze treści przypadnie ci to do gustu. Brzydka prawda o sukcesie jest taka, że oprócz zwykłego szczęścia wymaga on sporego osobistego zaangażowania.

Chwila wytchnienia

Pomyśl o tym, co lubisz najbardziej. Być może w domu nie rozstajesz się z muzyką? A kiedy jej słuchasz, czas leci jak szalony. Dlaczego miałbyś nie zabrać jej do pracy? Jeśli natomiast masz tyle szczęścia, że w biurze jesteś tylko Ty, nie ma przeciwwskazań, byś słuchał muzyki tak głośno, jak tylko się da.

Jeżeli ma się taką możliwość warto swoje zajęcie podzielić na pewne etapy. Najlepiej by było one nie dłuższe nić 1,5 godziny, po których następowałaby chwila większego wytchnienia. Warto wtedy wstać, porozciągać się i czegoś się napić. Nawet najbardziej nudna praca dzielona na części staje się bardziej akceptowalna.

Znajdź pomysł na inne rozwiązanie

Pracujesz w branży reklamowej? Twoim zadaniem jest przygotowanie odpowiedniej kampanii, która przyniesie korzyści dla zleceniodawcy? Dlaczego musisz działać jedynie przed ekranem komputera. Zaproponuj alternatywne rozwiązanie. Reklamować produkt czy usługę można wszędzie tam, gdzie skupia się wiele osób.

Zorganizuj event, przyjęcie lub wystawę. Rozruszaj swoje szare komórki. Być może twojemu pracodawcy spodoba się twoje zaangażowanie. Jest szansa, że uzna twój pomysł za trafiony i możliwy do zrealizowania. Może teraz ta niezwykle nudna praca, do której chodziłeś bardzo niechętnie stanie się ciekawsza, a dodatkowo twoje pomysły zaowocują jakąś podwyżką?

Być może warto również zastanowić się nad własną działalnością lub pracą w domu, która również ma pewne wady i zalety. Warto jednak pamiętać, że nie jest to wcale łatwy kawałek chleba. Wiele zależeć będzie od naszej kreatywności i pracowitości, a często wysiłki nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Nudna praca nie może trwać wiecznie

Niezależnie od zastosowanych sposobów na uatrakcyjnienie swoich zajęć warto myśleć o przyszłości. Kiedy nudna praca doskwiera nam zbyt długo można doprowadzić się nawet do depresji. Jeżeli nie akceptuje się swojej obecnej pozycji zawodowej warto kreować zmiany. Nawet gdy nie mamy zbyt wielkich kwalifikacji możemy metodą małych kroków stale się rozwijać. Najważniejsze jest, by się nie poddawać i stale poszukiwać. Najlepiej wszędzie i u wszystkich.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.