Strona główna Rozwój osobisty Samoakceptacja – 7 kroków do zmiany postawy

Samoakceptacja – 7 kroków do zmiany postawy

3383
0
samoakceptacja
Samoakceptacja jest droga do szczęścia

Samoakceptacja jest często wiązana z pewnością siebie, jednak jej zakres jest nieco inny. W większym stopniu dotyczy ona relacji z samym sobą, a nie z innymi ludźmi. Poniżej przedstawiamy 7 kroków do zmiany postawy w celu osiągnięcia większej akceptacji siebie.

Samoakceptacja to rodzaj osobistej postawy wobec samego siebie. Wiąże się z zaufaniem, wiarą i szacunkiem do własnej osoby. Umożliwia również pełniejsze czerpanie z życia i osiąganie satysfakcji z kontaktów z innymi ludźmi. Daje również o wiele lepsze samopoczucie. Niestety coraz więcej osób cierpi na deficyt samoakceptacji i nie potrafi tego zmienić. Dotyczy to zarówno sfery wizerunkowej, majątkowej jak i intelektualnej.

Samoakceptacja kluczem do sukcesu?

Na pewnym etapie życia przeważnie zdarzają się nam problemy z postrzeganiem samych siebie. Niekiedy następuje to w dzieciństwie, czasem w wieku nastoletnim, doświadczają tego również osoby młode, ale już dorosłe. Łatwo jest wyobrazić sobie, że moglibyśmy być kimś zupełnie innym. Gdybyś tylko więcej ćwiczyła, mogłabyś śpiewać jak ta dziewczyna, która zawsze dostaje wiodące partie. Gdybyś więcej się uśmiechał, byłbyś bardziej lubiany. Gdybyś urodziła się jako blondynka, miałabyś w życiu więcej zabawy. Wszyscy miewamy tego rodzaju myśli, a cała rzecz sprowadza się do braku uczucia, jakim jest samoakceptacja.

W ciągłym porównywaniu się do innych osób tkwi dość duże niebezpieczeństwo. Ostatecznie stajesz się niczym więcej jak pustą skorupą osoby, która stara się zadowolić wszystkich dookoła, nigdy zaś samego siebie. Wreszcie załamujesz się, nie mając pojęcia, kim tak naprawdę jesteś.

Tymczasem prawda jest taka, iż jeżeli ktoś nie potrafi cię pokochać takiego, jaki jesteś, nie będzie w stanie pokochać cię nigdy. Próby stania się kimś, kim tak naprawdę nie jesteś, są bezcelowe. Najlepszym i właściwie jedynym rozwiązaniem jest samoakceptacja. Jak tego dokonać?

1. Musisz polubić to, kim jesteś

Jesteś jedyny w swoim rodzaju. Z całą pewnością gdzieś na świecie znajduje się ktoś, kto chciałby być taki jak ty! Samoakceptacja wymaga szerszego spojrzenia na otaczający świat i odrobiny optymizmu. Braki powodzeń to zawsze wynik niewystarczającej ilości prób lub braku zmiany sposobu ich podejmowania.

2. Na pewno masz w sobie coś, co cię wyróżnia

Odkryj tę cechę. Nawet jeżeli jest to coś, czego w sobie nie lubisz, inni mogą to postrzegać jako twoją mocną stronę. Każdy ma jakiś niezwykły talent, który może z powodzeniem wykorzystać i uczynić swoje życie znacznie cenniejszym i ciekawszym.

3. Nie oceniaj się

Takie postępowanie bywa metodą udawania samoakceptacji. Tak naprawdę w ten sposób próbujesz się chronić – jeżeli sam siebie osądzisz, nikt inny nie będzie już mógł cię zranić swoją opinią.

4. Musisz zaakceptować fakt, iż nie jesteś doskonały

Nikt nie jest i wszyscy z tym żyją. To jedna z brutalnych prawd o życiu, budowaniu szczęścia i osiąganiu sukcesu. Bezwzględna pogoń za doskonałością jest zawsze skazana na porażkę. Nie oznacza to jednak, że nie należy się doskonalić. Samoakceptacja wymaga również działania, z uwagi na to że życie to ciągłe zmiany.

5. Bądź autentyczny

Jeżeli zaakceptujesz sam siebie, zniknie potrzeba sztucznych zachowań. Największym problemem większości ludzi mądrych jest zbyt silna autorecenzja, która zawsze usztywnia i odpycha.

6. Czasami na pewno będziesz zapominać, że lubisz siebie

Kiedy to nastąpi, powiedz sam do siebie: „Pokpiłem sprawę… zdarza się.” Samoakceptacja wymaga podejścia uczuciowego i emocjonalnego. Każdy człowiek powinien się cenić i lubić, gdyż bez tego nie będzie w stanie zrodzić takich uczuć u innych ludzi.

7. Ćwicz pewność siebie

Noś głowę nieco wyżej i chodź trochę bardziej wyprostowany. Ćwicz, dopóki taka postawa nie stanie się dla ciebie czymś naturalnym. Dobrym sposobem jest ciągłe stawianie sobie drobnych wyzwań. Nawet tych najmniejszych. Pozwolą one na budowanie śmiałości i lepszego odczuwania otoczenia.

Samoakceptacja różnie przejawia się u różnych ludzi, tak więc nie oczekuj, że staniesz się podobny do kogoś innego, kto ją osiągnął. Po prostu bądź sobą, bądź z siebie zadowolony i ciesz się życiem!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.