Strona główna Biznes i pieniądze 6 powodów dlaczego nie jesteś niezależny finansowo

6 powodów dlaczego nie jesteś niezależny finansowo

1968
0
finansowo
Jeżeli chce się być niezależnym finansowo należy unikać błędów popełnianych przez większość ludzi

Wiele osób chciałoby być finansowo niezależnymi, by móc robić to, na co mają ochotę, wtedy, kiedy mają ochotę i z kim chcą, lecz jedynie nielicznym się to udaje. Zobacz dlaczego tak niewiele osób osiąga sukces finansowy.

Jeżeli tobie do tej pory się to nie udało, zapoznaj się z zestawieniem 6 powodów, dla których wciąż nie jesteś niezależny finansowo. Dzięki temu już dzisiaj będziesz mógł zacząć nad sobą pracować, by zwiększyć swoje szanse na sukces.

1. Wydaje ci się to niemożliwe

Wszyscy ludzie, zapytani, co sądzą o finansowej niezależności, wypowiadają się o niej w samych superlatywach.

Nie trzeba martwić się o pieniądze, można podróżować, gdzie się chce, kupować, co się chce bez poczucia winy… Jest to stan, o którym marzy wielu ludzi, lecz tylko nieliczni są w stanie go osiągnąć. Reszta po prostu mówi sobie: „Zejdź z obłoków! To się nigdy nie wydarzy, to jest zbyt piękne, by mogło być prawdziwe…

Wszystko sprowadza się do myślenia:To niemożliwe.” Takie przekonanie jest tym, co powstrzymuje większość ludzi nawet przed samą próbą osiągnięcia finansowej niezależności – jeżeli wierzą, że coś jest niemożliwe, nie podejmą żadnych działań w tym kierunku. Nie przeczytają żadnej książki na temat finansów, nie będą uczestniczyć w prelekcjach, nie będą uczyć się od ludzi, którzy już są finansowo niezależni – a są to warunki niezbędne, żeby osiągnąć cel.

2. Nie masz żadnego planu

Jeżeli pewnego dnia chcesz stać się finansowo niezależny, nie obejdziesz się bez planu. Silne pragnienie, by coś osiągnąć, to za mało – musisz wdrożyć konkretną strategię, bo inaczej wszystko pozostanie w sferze marzeń.

Potrafisz więc powiedzieć, jakie masz plany na najbliższe 5 lat? Co dokładnie zamierzasz przedsięwziąć, aby osiągnąć finansową niezależność?

Jeżeli nie potrafisz odpowiedzieć na żadne z powyższych pytań, czytaj dalej i zacznij układać sobie plan. Nie odkładaj tego na później! Jeżeli obiecujesz, że zrobisz to jutro, nie zrobisz tego nigdy. Jak najszybciej sporządź więc plan i trzymaj się go!

3. Natychmiast wydajesz całą swoją wypłatę

Nie bądź jak 80% osób. Najpierw opłać siebie! Jest to zasada numer jeden. Niezależnie od tego, czego się do tej pory naczytałeś na temat generowania dobrobytu, oszczędzanie pieniędzy na zakupach musi być na pierwszym miejscu. Bez niego nigdy nie będziesz niezależny finansowo.

Co zatem oznacza płacenie sobie w pierwszej kolejności? Oznacza to, iż za każdym razem, gdy zarobisz jakieś pieniądze, bez zastanowienia odkładasz z tego 10% (np. na innym koncie) – zanim opłacisz czynsz, podatki, spłacisz pożyczkę, kupisz jedzenie i ubrania.. Warto jednak pamiętać, że oszczędzanie to generalnie bardzo rozległy temat, który daje bardzo wiele różnych możliwości. Warto przyjrzeć się baczniej swojemu domowemu budżetowi i wyeliminować wszystkie zbędne wydatki, szczególnie te comiesięczne.

4. Radzisz się innych

Jest to również bardzo istotny punkt. Wiele osób, które chcą zyskać finansową niezależność, szuka rady wśród ludzi ze swojego otoczenia. Jest to duży błąd – jeśli też tak robisz, skończ z tym natychmiast.

Jeżeli będziesz szukać rady u przyjaciół, rodziny, kolegów,… nic nie zyskasz, dopóki oni nie osiągną tego, co jest twoim celem. Jedyne, czym cię mogą uraczyć, to tysiące powodów, dla których nie powinieneś inwestować, przedsiębrać czegoś, robić tego czy tamtego. Będą cię powstrzymywać ich lęki i oczekiwania.

Radź się tylko takich osób, które już osiągnęły to, do czego ty dążysz. Jeżeli chcesz być niezależny finansowo ucz się od najlepszych i stale się motywuj do działania. Szukanie inspiracji to bardzo istotna części pracy wszystkich ludzi sukcesu.

5. Chcesz uniknąć wyrzeczeń

Często wydaje nam się, że niezależność finansowa to coś, co prędzej czy później osiągniemy – to tylko kwestia czasu i cierpliwości. Te dwa ostatnie czynniki są niewątpliwie niezbędne, jednak przede wszystkim wspomniany cel wymaga od nas wielu wysiłków. Nie obejdzie się bez wyrzeczeń! To zrozumiałe, iż kiedy wracasz do domu z pracy czy zajęć, jesteś zmęczony i jedyną rzeczą, o której marzysz, jest zalegnięcie na kanapie przed telewizorem, posiadówka przy Facebooku czy oglądanie śmiesznych filmików w Internecie.

Jeśli jednak twoim celem jest finansowa niezależność, musisz o tym zapomnieć i zamiast tego czytać książki i oglądać edukacyjne nagrania związane z tym tematem. Jeżeli chcesz zacząć generować zyski, musisz zejść z obłoków. Jest to konieczna ofiara.

Zobaczysz, że z czasem ci się to spodoba. Czytanie książek będzie prawie jak obserwowanie wpływów na twoim koncie. Jeśli jednak po przeczytaniu jednej czy dwóch książek spostrzeżesz, że edukacja w zadanych obszarach nie sprawia ci przyjemności, możesz zapomnieć o bogactwie. Jaki jest bowiem cel zdobywania finansowej niezależności, jeżeli nie podoba ci się proces dochodzenia do niej?

6. Nie odczuwasz wdzięczności

Musisz docenić to, co posiadasz już teraz. Bądź wdzięczny za to, że żyjesz, masz rodzinę, przyjaciół? Jeśli nie będziesz tak czuć, finansowa niezależność nic ci nie da. Prawdziwe jest powiedzenie, że pieniądze szczęścia nie dają. Jeżeli dziś nie potrafisz dostrzec jasnych stron życia, nie zobaczysz ich też jutro, nawet będąc milionerem.

Warto pamiętać, że pokora do życia nie oznacza słabości i uległości. Wręcz przeciwnie. Jeżeli chcesz coś osiągnąć i być niezależnym finansowo trzeba się zawsze cieszyć tym co się ma, ale dążyć do rozwoju. Większość ludzi żyjących „od pierwszego do pierwszego” jest niewdzięcznych i dlatego nie widzi nawet najlepszych możliwości na poprawę swojego losu.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.