Strona główna Biznes i pieniądze Jak oszczędzać pieniądze na zakupach

Jak oszczędzać pieniądze na zakupach

942
0
jak oszczędzać pieniędze na zakupach
Warto poznać zasady i wyrobić w sobie nawyki by móc bardziej oszczędzać pieniądze na zakupach

Każdy chce oszczędzać pieniądze na zakupach. Kwestą pozostaje jedynie skala. Niektórzy nie chcą schylać się po drobne, ale praktyka pokazuje, że systematyczność potrafi czynić cuda.

W dzisiejszych czasach temat oszczędzania pieniędzy interesuje prawie każdego. I choć wiele naprawdę skutecznych metod jest powszechnie znanych, niewielu ludzi stosuje je na co dzień.

Jak oszczędzać pieniądze na zakupach?

W większości przypadków problem tkwi w tym, że drobne oszczędności, rzędu paru złotych, nie robią na nas wrażenia. W takich momentach zdajemy się zapominać, że kwoty te się sumują, a następnie mnożą, przez każdy miesiąc i rok? Tymczasem oszczędność nie wymaga wielkiego wysiłku. Ona wymaga jedynie systematyczności. Im z większą skrupulatnością podejdziemy do tematu, tym większe będą efekty. Warto wyrabiać właściwe nawyki, by zawsze dobrze oszczędzać pieniądze na zakupach.

Po pierwsze, lista niezbędnych zakupów

Spontaniczne zakupy prawie nigdy nie kończą się dobrze dla naszego portfela! Choć to już zależy od punktu widzenia, właściciele sklepów z pewnością się cieszą. Pośpiech, brak konkretnego celu zakupów, kończą się zazwyczaj pełnym koszykiem i pustą sakiewką. Zawsze warto oszczędzać pieniądze na zakupach poprzez ściśle zaplanowane działania. Zagospodaruj sobie odpowiednio czas i wcześniej usiądź z kartką papieru, by zastanowić się jakie obiady planujesz ugotować w tym tygodniu. Co koniecznie potrzebujesz kupić w innych sklepach. Zajmie Ci to niewiele czasu, a na miejscu zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i czas. Oczywiście obowiązkowo musisz trzymać się listy, inaczej z oszczędności nici.

Po drugie, nie warto chodzić głodnym na zakupy!

 A już na pewno nie zabierajcie głodnych partnerów i dzieci. Inaczej wydacie dwa razy więcej, bo okaże się, że na wszystko macie ochotę! Ta zasada jest dosyć oczywista. Nie warto wystawiać się na próbę pokusy kulinarnej, bo wiadomo że człowiek często może jej ulec. Jeżeli chcemy oszczędzać pieniądze na zakupach warto zaplanować sobie wcześniejsze posiłki.

Po trzecie, promocje i wyprzedaże

Stań się świadomym konsumentem i analizuj ceny. To, że coś ma wielki napis promocja, nie znaczy, że nią jest. Wiele sklepów stosuje nieczyste zagrywki, podwyższając ceny produktów przed promocją. W skutego tego produkt po promocji kosztuje tyle samo albo i więcej. Jeśli przeceniony produkt ma naprawdę atrakcyjną cenę, zwróć uwagę na datę ważności co z tego, że dostaniesz 3 produkty w cenie dwóch, skoro zdążysz zużyć jeden. Pomimo nieczystych zagrywek niektórych sklepów, warto zwracać  uwagę na promocje. Czasem uda się kupić coś po naprawdę atrakcyjnej cenie. W takiej sytuacji można oszczędzać pieniądze na zakupach towarów o obniżonej cenie, szczególnie tych z długą datą przydatności. Można wówczas zrobić małe domowe zapasy na dłuższy czas.

Po czwarte, magiczne reklamy nie sprzyjają oszczędności

To, że jakiś producent zainwestował sporo w reklamy i wyrobienie sobie marki, nie znaczy, że jego produkt jest najlepszy. Jeśli wydaje Ci się, że jesteście oporni na tego typu zagrywki, zastanówcie się. Jeżeli chcecie oszczędzać pieniądze na zakupach powinniście zdobywać wiedzę o możliwych wariantach wyboru asortymentu. Stajecie często przed dylematem zakupu produktu, którego wcześniej nie używaliście i o żadnym nie zdążyliście wyrobić sobie jeszcze opinii. W pierwszej kolejności zwrócicie z pewnością uwagę na marki i nazwy, które gdzieś już obiły się Wam o uszy. Tymczasem wiele nie markowych produktów, posiada taki sam skład. Ba?, czasem nawet lepszy! A zapewne za znacznie niższą cenę.

Jeśli nadal wydaje Ci się, że reklamy nie mają wpływu na Twoje postrzeganie, prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy z mechanizmów rządzących światem reklam i tego jak głęboko sięgają ich manipulacje. Pewien producent nie mógł się zdecydować czy umieścić na opakowaniu brunetkę czy blondynkę. Obie kobiety tuliły do siebie dziecko. Specjaliści od reklamy poszerzyli źrenice jednej z kobiet na zdjęciu, pokazali je osobom ankietowanym, a następnie zadali pytanie o to która z nich wydaje się być lepszą matką.

Ankietowani oczywiście wskazali na kobietę z poszerzonymi źrenicami, nie zdając sobie nawet sprawy z manipulacji grafików. Takie też zdjęcie trafiło na opakowanie produktu, często wybieranego przez mamy. Przesłanie wydaje się brzmieć: „Kupując nasz produkt, jesteś lepszą mamą!”  Wątpliwe by ktokolwiek zwracał uwagę konkretnie na źrenice kobiety na zdjęciu, ale ma to znaczący wpływ na całościowe postrzeganie osoby na zdjęciu i tworzenie odpowiednich skojarzeń. Jeżeli zatem zależy Ci by oszczędzać pieniądze na zakupach zastanawiaj się czym kierujesz się w swoich wyborach. Czy jest w tym racjonalna argumentacja czy tylko wyobrażenie o produkcie. Refleksje na ten temat bywają często bardzo zabawne.

Po piąte, zbieranie rachunków

Skrupulatnie zbieraj wszystkie paragony, a pod koniec miesiąca podliczaj wszystkie wydatki. Bardzo szybko rzucą Ci się w oczy słabe punkty Twoich zakupów, dzięki którym zauważysz, że choć każdy z tych zbędnych produktów to stosunkowo mała kwota, to po ich zsumowaniu… no właśnie. By efektywnie oszczędzać pieniądze na zakupach trzeba umieć je liczyć!

Po szóste, zapasy zakupów na dłużej

Na większe zakupy, zwłaszcza produktów długoterminowych wybieraj się do marketu. Wyjdzie dużo taniej, niż ciągłe dokupywanie tych produktów w sklepach osiedlowych. Nie rób jednak zapasów z warzyw, owoców i innych produktów, które szybko się psują. Te lepiej kupować w osiedlowych sklepikach, na bieżąco i świeże. Warto również zawsze kupować ilości na dzień lub dwa. Rzadko kto ma dzisiaj ochotę jadać to samo przez dłuższy czas.

Po siódme, karty płatnicze na zakupach

Staraj się unikać używania karty kredytowej. Wydawane wtedy pieniądze wydają się niematerialne, a przez to łatwiej nam nimi szastać. W dodatku „nagrodę” jaką są zakupione produkty otrzymujesz od razu, a zapracować przyjdzie Ci na nie dopiero później. To nigdy nie wpływa dobrze na naszą motywację i samopoczucie. Kart kredytowych używaj tylko w ostateczności. Łatwiej oszczędzać pieniądze na zakupach posługując się gotówką. Widać wtedy jak nam szybko ubywają z portfela banknoty i częściej staramy się ograniczać. Warto za to zorientować się w kwestii kart lojalnościowych, często za robienie zakupów w konkretnym sklepie, przysługują nam rozmaite rabaty i promocje. Jeżeli można, to trzeba z nich korzystać!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie problemu, jakim jest zdrada małżeńska i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Poprzedni artykułJak radzić sobie po porodzie
Następny artykułProduktywność w pracy – Jak działa?
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.