Strona główna Styl życia Jak pozbyć się niepotrzebnych wydatków

Jak pozbyć się niepotrzebnych wydatków

1000
0
niepotrzebne wydatki
Warto czasem przejrzeć swój budżet domowy i pozbyć się niepotrzebnych wydatków

Oszczędność to bardzo pożądana cecha, szczególnie w trudnym okresie kryzysu gospodarczego. Warto wtedy pozbyć się niepotrzebnych wydatków i skutecznie odciążyć swój domowy budżet. Bez tego trudno czasem dotrwać do pierwszego, bez często wstydliwych pożyczek. Co zatem warto robić w takiej sytuacji?

Coraz więcej ludzi stara się szukać sposobu na oszczędzanie. Nic dziwnego, w końcu ceny rosną, a pensje niekoniecznie. Podpowiadamy jak pozbyć się niepotrzebnych wydatków.

Jak pozbyć się niepotrzebnych wydatków?

Zapewne każdemu przytrafiają się niepotrzebne wydatki. Nie każdemu jednak w równej wielkości. Czasami warto zastanowić się nad sposobem wydatkowania pieniędzy, nie tylko z powodu ich ograniczonej ilości, ale także z potrzeby uporządkowania. Jak zatem pozbyć się niepotrzebnych wydatków?

Po pierwsze analizuj

Pierwszym krokiem do tego by pozbyć się niepotrzebnych wydatków powinno być dokładne przeanalizowanie naszych dochodów i wydatków. Staraj się dokładnie notować każdy wydatek, przeanalizuj także rachunki za media. Od czego zależą wydawane kwoty? Czy analizując paragony dostrzegasz produkty, które tak naprawdę były zbędne? Podlicz ile pieniędzy kosztował Cię ich zakup. Szybko dostrzeżesz, że z pozoru błahych kwot, szybko zbiera się poważna suma.

Planuj zwoje wydatki

Staraj się uważnie planować każdy czekający Was wydatek. Pozwoli Ci to uniknąć pochopnego wydawania pieniędzy. Jeśli z wyprzedzeniem zanotujesz potrzebę np. zakupu butów dla dziecka, będziesz mieć więcej czasu na znalezienie najlepszej oferty. Jeśli wybierasz się na zakupy, to tylko i wyłącznie z listą, pomoże Ci to pozbyć się niepotrzebnych wydatków.

Staraj się unikać nieplanowanych, ’małych’ zakupów, a postaw raczej na cotygodniowe wizyty w markecie. Przed wizytą w sklepie, staraj się przekalkulować ile pieniędzy jest Ci potrzebne i zabierz ze sobą mniej więcej taką kwotę. Nie noś przy sobie zbyt wielu drobnych pieniędzy, bo je najłatwiej się nam wydaje. Drobne możesz wrzucać np. do skarbonki.

Uważaj na promocje

Uważanie na promocje należy rozumieć w dwojaki sposób. Chodzi tu zarówno o to, by ich wypatrywać, bo rzeczywiście często pozwalają sporo oszczędzić, ale też o to by podchodzić do nich z pewnym dystansem. Nie każda promocja naprawdę nią jest. Często jest to sposób na pozbycie się np. produktów o krótkim terminie ważności lub próba nakłonienia klienta do zrobienia większych zakupów.

Szukaj oszczędności w codzienności

Żeby pozbyć się niepotrzebnych wydatków, musisz zrozumieć, że za niewielkimi kwotami stoją astronomiczne sumy. Jeśli wydaje Ci się, że niewiele zaoszczędzisz jeśli wybierzesz się do sklepu pieszo zamiast samochodem, to jesteś w błędzie. Staraj się szukać alternatywnych środków transportu, o ile to możliwe to jak najwięcej poruszaj się pieszo lub rowerem. Warto także zastanowić się nad komunikacją miejską. Roczne koszty paliwa i eksploatacji pojazdu są naprawdę ogromne!

Przyjrzyj się sprzętom domowym

Uważnie przyjrzyj się swoim sprzętom domowym. Czy są wśród nich takie, które pobierają bardzo dużo energii? Czy każdy z nich jest Ci naprawdę potrzebny? Zastanów się czy nie warto zastąpić starszych, pobierających dużo energii sprzętów, czymś nowym i bardziej energooszczędnym. Nie musi to od razu dotyczyć pralki czy lodówki, ale większej ilości mniejszych urządzeń. Warto pomyśleć także o wymianie żarówek z zwykłych na energooszczędne lub LED.

Choć jednorazowy wydatek wydaje się duży, to bardzo szybko zwróci się z nawiązką. Pamiętaj o tym by nieużywane sprzęty zawsze odłączać od prądu. Zwróć także uwagę na szczelność okien, drzwi i dachu w Twoim domu. Czy przypadkiem ciepło nie ucieka z niego zbyt szybko? Ma to ogromne znaczenie w sezonie grzewczym. Ocieplenie domu lub wymiana okien, naprawdę pomaga pozbyć się niepotrzebnych wydatków.

Zużywaj wszystko do końca

Staraj się zawsze zużywać wszystkie zakupione przez Ciebie produkty, nigdy też nie rób zbyt dużych zapasów. Nigdy nie wyrzucaj jedzenia, staraj się zawsze znaleźć jakiś pomysł na zagospodarowanie wszystkich produktów.

Nie idź na łatwiznę

Jeśli chcesz pozbyć się zbędnych wydatków, staraj się unikać stołowania na mieście oraz kupowania gotowych produktów. Postaw na domowe jedzenie. Często zdarza się tak, że nie chce nam się czegoś robić i wyręczamy się innymi, a im trzeba przecież za to zapłacić. Zawsze szukaj alternatywnych rozwiązań. Zawsze daj sobie trochę czasu na podjęcie decyzji o zakupie, porównuj oferty, korzystaj z internetowych porównywarek cenowych.

Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.