Strona główna Dzieci Odpowiednie obuwie dla małej stopy dziecka

Odpowiednie obuwie dla małej stopy dziecka

876
0
obuwie dla dziecka
Wybór odpowiedniego obuwia dla dziecka bywa trudny z wielu powodów

Czasami trudno jest znaleźć odpowiednie obuwie dla małej stopy. Wynika to zarówna z ograniczeń w zakresie rozmiarów, jak i trudnościom z dopasowaniem.

Odpowiednie obuwie dla małej stopy powinno być priorytetem na naszej liście zakupowej. Od dobrze dobranych butów bardzo wiele zależy, nawet to czy w przyszłości nasze dziecko będzie borykać się z poważnymi schorzeniami kręgosłupa.

Kiedy należy pomyśleć o kupnie pierwszych bucików?

Najwcześniej wtedy gdy dziecko zaczyna chodzić. Warto jednak wspomnieć, że najlepsze obuwie dla małej stopy to brak obuwia. Dopóki temperatura na to pozwala, niech dziecko paraduje na bosaka! Jeśli mamy własny ogródek i trawnik (bez niebezpieczeństw typu szkło czy owady), a jest środek lata… jak najbardziej możemy (a nawet powinniśmy) pozwalać dziecku biegać na boso. Według wielu pediatrów najlepsze podłoże do takich bosych wycieczek to to naturalne, nierówne. Czyli trawa, kamienie czy piasek.

Jakie jest odpowiednie obuwie dla małej stopy, sztywne czy raczej elastyczne?

But dla maluszka zdecydowanie powinien być miękki, lekki i elastyczny, zapewniać stopie dziecka jak największą swobodę ruchów. Pogląd, że małe dzieci powinny się uczyć chodzić w bucikach wysokich i mocno usztywnionych to mit! Najlepszy but to taki, w którym stopa może zachowywać się tak jakby buta wcale na niej nie było. Konieczna dla bezpieczeństwa dziecka jest także antypoślizgowa powierzchnia. Cholewka buta nie powinna sięgać wyżej niż nieco ponad kostkę dziecka.

Z czego powinno być wykonane obuwie dla dziecka?

Gdy wybieramy obuwie dla małej stopy koniecznie należy zwrócić uwagę na to z czego wykonane są buciki. Stópka maluszka koniecznie musi oddychać, materiał powinien więc przepuszczać powietrze. Naturalne materiały pozwalają na odprowadzanie potu z bucika co jest również bardzo istotne dla dziecięcych stópek. Godne uwagi są buciki z naturalnej skóry, bawełny i lnu.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Dobór odpowiedniego rozmiaru bucika jest również bardzo istotny dla rozwoju małych stópek. Zarówno za mały jak i za duży but może spowodować u dziecka deformacje stópek oraz tworzenie się wad postawy w przyszłości. Pamiętajmy, że nie należy kupować bucików na styk, a zawsze zachować sobie ok 10 mm rezerwy (w trakcie chodzenia stópka dziecka posuwa się do przodu i powinna mieć na to miejsce!) Najpewniej będzie jeśli zmierzymy już  w domu stópkę dziecka (np. odrysowując stopę na kartce), ale nie znaczy to, że do sklepu możemy wybrać się bez dziecka.

Musi być obecne choćby po to by przymierzyć bucik. Pamiętajmy także , że odpowiedni rozmiar to nie tylko długość buta, ale i jego szerokość. Niektóre buciki są bardzo wąskie i jeśli dziecko ma pulchniutką stópkę, może sobie ją boleśnie obetrzeć! Zwróćmy także uwagę na czubek buta. Powinien być dość szeroki, nawet lekko zadarty ku górze, tak by dziecko mogło swobodnie poruszać palcami.

Certyfikaty, atesty i opinie

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych bucików, warto zapoznać się z daną marką. Czy buciki posiadają jakieś certyfikaty lub atesty? Może to być np. certyfikat Zdrowej Stopy.

Warto też zapoznać się z opiniami innych rodziców, np. na forach internetowych, gdzie często wymieniają się spostrzeżeniami na temat obuwia, możemy np. dowiedzieć się, że niektóre buty nie są zbyt solidne i szybko się rozklejają.

Nadgorliwość nigdy nie jest dobra

Wielu rodziców kupuje dziecku  buciki z dodatkowym usztywnieniem lub wyprofilowaniem podeszwy, kierują się bowiem przekonaniem, że najlepsze obuwie dla małej stopy to, to ortopedyczne. Tymczasem takie postępowanie to duży błąd, który może bardziej zaszkodzić niż pomóc! Jeśli zaobserwujemy u naszego dziecka jakiekolwiek problemy ze stópkami i chodzeniem od razu należy zgłosić się do ortopedy, ale nigdy nie stawiajmy sami diagnozy, a już tym bardziej nie próbujmy sami tych wad korygować.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.