Strona główna Rozwój osobisty Obgryzanie paznokci – Jak skutecznie przestać

Obgryzanie paznokci – Jak skutecznie przestać

1264
0
obgryzanie paznokci
Zawsze warto przestać obgryzać paznokcie, nie tylko ze względów estetycznych ale i zdrowotnych

Obgryzanie paznokci nosi znamiona nałogu i bardzo przykrego przyzwyczajenia. Jest ono niezwykle szkodliwe, nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Dlatego warto się postarać zwalczyć ten paskudny nawyk.

Z całą pewnością nie jesteś jedyną osobą, której dotyczy ten problem. Dotyka on wielu ludzi z wielu różnych powodów, takich jak stres, nuda czy potrzeba pocieszenia. Niektórzy zaczynają obgryzanie paznokci, kiedy za bardzo im urosną, jeszcze inni objadają martwy naskórek.

Dlaczego warto zwalczyć obgryzanie paznokci?

Obgryzanie paznokci lub skórek na palcach nie jest wcale taką błahą sprawą. Nie dość, że dłonie wyglądają nieestetycznie i sprawiają wrażenie zaniedbanych, to jeszcze mogą odstręczyć potencjalnego pracodawcę, klienta czy nawet partnera! Bywają ponadto źródłem infekcji oraz wielu groźnych schorzeń.

Oto parę środków zaradczych:

1. Podejmij decyzję, że zamierzasz przestać obgryzać paznokcie

Nie pomoże Ci żadna taktyka ani strategia, jeżeli nie poweźmiecie szczerego postanowienia i nie będziecie się go trzymać. Musicie być co do tego bardzo przekonani, bez żadnych wątpliwości i wymówek. Warto spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać, że obgryzanie paznokci jest zupełnie bez sensu i niezwykle uciążliwe.

2. Wybierz dzień, od którego zaczniesz realizację postanowienia

Zaznacz go na czerwono w kalendarzu. Podczas dni, które go poprzedzają, przypominaj sobie często o tym terminie i co on oznacza. Warto postanowić by przestać obgryzać paznokcie w kontekście jakiejś ważnej daty. Takie rozwiązanie będzie później dobrym punktem odniesienia, dla obliczenia postępów.

3. Dzień wcześniej wykosztuj się na profesjonalny manicure

Jeżeli cię nie stać, możesz sobie z tym poradzić we własnym zakresie, podążając za poniższymi wskazówkami:

Przez kilka pierwszych dni od rozpoczęcia wprowadzania postanowienia w życie może być Ci trudno trzymać dłonie z dala od ust. Musisz sobie stale przypominać o celu, do którego dążysz i dlaczego chcesz go osiągnąć. W końcu wejdzie Ci to w nawyk, a obgryzanie paznokci przestanie być pierwszym odruchem. Oto kilka dodatkowych porad.

Co robić?

Trzymaj w torebce lub na biurku małą tubkę kremu nawilżającego oraz miękki pilniczek. Warto również sięgać po naturalne olejki do paznokci i skóry dłoni. Przygotuj sobie również osobny zestaw do samochodu oraz do domu. Używaj kremu kilka razy dziennie, aby zmiękczyć skórę i uniknąć naddartych skórek (które zachęcają do skubania). Pilniczek pomoże ci wygładzić nierówne krawędzie (które również prowokują by obgryzać paznokcie, mimo iż zdajesz sobie sprawę, że to nigdy nie pomaga).

Zrób listę wszystkich powodów, dla których musisz skończyć z obgryzaniem paznokci. Powinna być tak szczegółowa, jak to tylko możliwe. Nie używaj eufemizmów. Zamiast pisać „To wygląda nieładnie”, wal prosto z mostu: „Poobgryzane paznokcie wyglądają OHYDNIE i skłaniają ludzi do opinii, że nie potrafię nad sobą panować”. Pamiętaj, żeby wyliczyć wszystkie korzyści, które osiągniesz, jeśli Ci się uda – jak choćby możliwość pochwalenia się szykownymi pierścionkami na wypielęgnowanych palcach.

Co jeszcze mogę zrobić, by przestać obgryzać paznokcie?

Posłuż się bodźcami wizualnymi. Komuś przykładowo pomogło przypięte na widoku zdjęcie z gazety, przedstawiające księżną Dianę po tym jak otrzymała pierścionek zaręczynowy od księcia Karola. Nie mogła go właściwie zaprezentować, ponieważ miała poobgryzane paznokcie, dlatego do fotografii zacisnęła dłoń w pięść.

Co dostanę w zamian?

Wprowadź system nagród. Nagradzaj się drobnymi zakupami za każdy określony odcinek czasu, przez który nie obgryzałaś paznokci. Przed wprowadzeniem planu w życie zastanów się nad listą małych przyjemności: od nowego numeru magazynu o modzie, poprzez tubkę luksusowego błyszczyku do ust, po profesjonalny manikiur czy nawet masaż.

Wymyśl tak dużo potencjalnych nagród, jak to tylko możliwe. Następnie uszereguj je według atrakcyjności lub kosztu, te najmniej wartościowe umieszczając na początku listy. Zaznacz cztery, które wydają Ci się szczególnie kuszące i wyznacz sobie osobne „kamienie milowe„, przy których je zdobędziesz.

Za pierwszy dzień bez obgryzania możesz nagrodzić się zagranicznym magazynem o modzie. Za pierwszy pełny tydzień zafunduj sobie nowy błyszczyk do ust od Diora. Pierwszy miesiąc może być okazją do masażu w pobliskim spa, zaś pół roku – do spędzenia tam całego dnia. Wymienione pomysły stanowią jedynie przykład. Kluczem do skuteczności systemu nagród jest wybór takich przyjemności, które autentycznie przemawiają właśnie do CIEBIE. W ten sposób obgryzanie paznokci stanie się prawdziwym wyzwaniem, mającym namacalne dowody drobnych zwycięstw!

Jak sobie pomóc?

Poproś o pomoc! Nie obawiaj się włączyć rodziny i przyjaciół w Twoje wysiłki na drodze do zdrowych paznokci. Wytłumacz im, do czego zmierzasz i kiedy masz zamiar zacząć, a następnie poproś ich, by zwracali Ci uwagę, gdy przyłapią Cię z rękami w ustach. Namów swojego partnera lub współlokatora, żeby chwalił Cię, kiedy oprzesz się pokusie obgryzania paznokci, czy też gdy zobaczy, że urosły dłuższe i zdrowiej wyglądają.

By przestać obgryzać paznokcie pomoc najbliższych bywa najważniejsza, gdyż daje przypomnienie, motywację i wsparcie. Dzięki temu obgryzanie paznokci stanie się waszym wspólnym wrogiem, którego trudno zwalczyć w pojedynkę.

Stosowanie trików medycznych

Jeżeli jednak wszystko inne zawiedzie, pozostaje Ci sięgnąć po jeden ze specyfików o obrzydliwym smaku, którymi smaruje się paznokcie, aby uniknąć wkładania ich do ust. Środki takie nabyć można w każdej aptece. By skutecznie unikać tego przykrego przyzwyczajenia należy wytrwale stosować takie środki, do czasu aż ustanie u nas ten nieprzyjemny nawyk, jakim jest obgryzanie paznokci. Pierwszych, trwałych efektów należy spodziewać się już po ok. 3 tygodniach.

Wesprzyj innych

Jeśli jesteś z kolei bliską osobą czy przyjacielem obgryzającego paznokcie, zastanów się, jak możesz nakłonić go do porzucenia nawyku. Ganieniem czy dokuczaniem nie zdziałasz z pewnością nic poza pogorszeniem waszych stosunków. Zamiast tego zdobądź się na szczerą rozmowę o negatywnym wpływie obgryzania paznokci na wizerunek owej osoby. Zwróć uwagę na aspekty zdrowotne. Trudno jest podjąć walkę z tak mocno zakorzenionym nawykiem i po prostu zarzucić obgryzanie paznokci.

Możesz podnieść motywację takiej osoby, przytaczając przykłady z własnego (lub jeszcze lepiej – z jej) życia, gdy udało się zwalczyć jakieś inne szkodliwe przyzwyczajenie. Wspieraj, nie bądź surowy, lecz nastawiony pozytywnie. Zaoferuj pomoc, chociażby używając „słów-kluczy”, gdy zobaczysz bliską osobę obgryzającą paznokcie w towarzystwie, a nawet nagradzając ją za postępy.

Podążajcie za powyższymi wskazówkami i trwajcie mocno w swoim postanowieniu, a już wkrótce będziecie mogli cieszyć się pięknymi i zdrowymi dłońmi! Zawsze warto spróbować przestać obgryzać paznokcie, niezależnie od wieku czy sytuacji osobistej.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu, jakim jest obgryzanie paznokci i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.