Strona główna Dzieci Dobre maniery – Jak nauczyć dziecko

Dobre maniery – Jak nauczyć dziecko

1006
0
dobre maniery
Warto starać się nauczyć dziecko dobrych manier już od najmłodszych lat

Jeżeli chcemy wpoić dziecku dobre maniery powinniśmy zacząć już od najmłodszych lat. Takie umiejętności wchodzą w krew całymi latami i dają wymierne zyski towarzyskie. Świadczą również w znacznej mierze o rodzicach, którzy powinni kłaść również nacisk na tę część wychowania swojego potomstwa. Jak zatem zadbać by dzieci nabrały dobrych manier?

Choć wszystkim rodzicom zależy na tym, żeby nauczyć dziecko dobrych manier, to nie jest to wcale proste zadanie. Wymaga bowiem od rodziców nie tylko dużej cierpliwości czy konsekwencji w działaniu, ale i pewnej wiedzy o tym jak proces ten powinien przebiegać. Należy jednak pamiętać, że dobre maniery to inwestycja na całe życie, która daje większe szanse na osiąganie w życiu szczęścia i spełnienia.

Jak dobre maniery procentują w życiu?

„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” – W tym zdaniu mieści się właściwie cała istota potrzeby wpajania dziecku dobrych manier, i to od samego początku. Jeśli rodzice nie wypełnią swojego zadania i nie nauczą malucha dobrych manier, to niestety w przyszłości dziecko będzie miało ogromne problemy w szkole i w relacjach z innymi ludźmi.

Ucząc dziecko dobrych manier, dokonujemy inwestycji, która w przyszłości zaprocentuje, a nam przysporzy powodów do dumy. Należy jednak pamiętać, że dobre maniery wymagają często naprawdę ciężkiej pracy. Na pewno będą takie momenty, gdy zwątpicie w powodzenie całej misji. Dziecko nie raz wystawi Waszą cierpliwość na próbę, ale w końcu zrozumie, a dobre maniery staną się jego nawykiem.

Obserwacja to najlepsza droga!

Już od pierwszych miesięcy życia, dziecko z uwagą obserwuje swoich opiekunów. Wraz z wiekiem, wcale nie przestaje tego robić, a raczej obserwuje Was jeszcze wnikliwiej! Wychwytuje słowa, gesty, ton głosu, napięcie jakie między Wami panuje… dosłownie wszystko! Dlatego podstawą żeby nauczyć dziecko dobrych manier jest odgórny wzorzec, czyli Wy i Wasza rodzina. Dbajcie o wzajemne relacje domowników, zwracajcie się do siebie z szacunkiem. Dzięki temu dziecko będzie szczęśliwe i zyska najcenniejsze wzorce.

Jeśli chcecie, by dziecko okazywało Wam i innym ludziom szacunek, najpierw Wy musicie mu go okazać. Zwracajcie uwagę na to jakiego słownictwa używacie. Nawet jeśli wydaje Wam się, że dziecko jeszcze nie rozumie. To jeden z podstawowych błędów, gdyż dziecko rozumie więcej niż nam się zwykle wydaje! Używajcie zwrotów grzecznościowych, witajcie się z sąsiadką na ulicy, nigdy też nie obgadujcie innych osób. Przynajmniej nie róbcie tego w towarzystwie dziecka. Dobre maniery wymagają również, by zawsze wypowiadać się o innych z należytym szacunkiem, nawet gdy nie jest on rzeczywisty.

Chwal! Bez tego trudno osiągać efekty

Jeśli chcecie nauczyć dziecko dobrych manier, nie bójcie się go chwalić, gdy zrobi coś tak jak powinien. Rodzice często zapominają o tym, że pochwała ma o wiele większą moc niż kara. Jeśli chcecie by określone zachowanie stało się nawykiem Waszego dziecka, to głośno je pochwalcie. Okażcie jak wielką przyjemność Wam sprawiło i jaka duma Was rozpierała gdy było grzeczne. To najlepsza lekcja dla dziecka, dzięki której dobre maniery stają się prawdziwym wzorcem zachowań!

Tłumacz! To droga świadomej edukacji

Od samego początku, tłumacz dziecku dlaczego należy zachowywać się w taki, a nie inny sposób. Gdy mówisz mu, że nie należy obrażać innych, powiedz, że to może sprawić tej osobie dużą przykrość, przez co będzie bardzo smutna. Dziecko musi wiedzieć dlaczego czegoś od niego wymagacie, jeśli mu to wyjaśnicie, łatwiej będzie mu to zrozumieć, a w konsekwencji wprowadzić w życie.

Ucz konsekwencji działań

Jeżeli chcemy wpoić dziecku dobre maniery musicie nauczyć je, że określone zachowania, przynoszą konkretne konsekwencje. Jeśli dziecko zrobiło coś złego, powinno przeprosić. Jeśli porozrzucało zabawki, teraz musi je posprzątać. Wczesne widzenie tych zależności pozwoli na przyjęcie naturalnych i pozytywnych wzorców zachowań.

Bądźcie konsekwentni wobec dzieci

Nie tylko w uczeniu dziecka dobrych manier, ale i w całym jego wychowaniu, ogromnie ważna jest konsekwentność Waszych działań. Jeśli wymagasz czegoś od dziecka, to wymagaj tego zawsze. Jeśli widzisz, że zrobiło coś czego nie powinno, zawsze reaguj. Wielu rodziców wymaga czegoś od dziecka, ale czasem zdarza im się ignorować złe zachowania dziecka, dla świętego spokoju. Takie zachowanie sprawia, że dziecko ma niespójny komunikat odnośnie tego jak powinno się zachowywać. Może uznać, że niektóre zachowania są dopuszczalne od czasu do czasu lub wtedy gdy mama nie widzi.

Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.